Strajk Kobiet. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 27 Stycznia 2021

Dziś na ulice wyjdą tysiące Polek i Polaków. Jest oficjalna zapowiedź, będzie gorąco

Dziś o 18:30 Strajk Kobiet ponownie ruszy ulicami Warszawy. Feministki chcą okazać sprzeciw wobec uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zakazu aborcji z przyczyn embriopatologicznych. O 17:15 w siedzibie ruchu odbędzie się konferencja prasowa.

  • 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, iż zezwalanie na przerywanie ciąży w przypadku wad płodu jest niezgodne z ustawą zasadniczą
  • Dopiero dziś instytucja wydała uzasadnienie wyroku. Rząd zapewniał, ze opublikuje go w Dzienniku Ustaw właśnie po otrzymaniu uzasadnienia
  • Strajk Kobiet zwołuje pierwsze protesty. O 18:30 w Warszawie, pod siedzibą trybunału mogą zgromadzić się tłumy

"Alert! W związku z publikacją uzasadnienia przez TK, zapraszamy na konferencję prasową do siedziby Strajku na Wiejskiej 16/40 o godzinie 17.15" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na Twitterze Strajku Kobiet. Chwilę później przedstawiono pierwsze plany protestów.

O 18:30 Strajk Kobiet ruszy ulicami Warszawy. Wszystko za sprawą uzasadnienia wyroku Trybunału Konstytucyjnego

"Pani mgr Przyłębska opublikowała uzasadnienie swojego oświadczenia ws. aborcji na stronie internetowej TK. To teoretycznie otwiera drogę do publikacji "wyroku" w Dzienniku Ustaw. O 17.15 zapraszamy na konferencję prasową w siedzibie Strajku Kobiet przy Wiejskiej. O 18.30 Warszawę zapraszamy pod budynek Trybunału, a wszędzie indziej - wg Waszego uznania" - czytamy w komunikacie, opublikowanym na Facebooku. 

Pani mgr Przyłębska opublikowała uzasadnienie swojego oświadczenia ws. aborcji na stronie internetowej TK. To...

Opublikowany przez Ogólnopolski Strajk Kobiet Środa, 27 stycznia 2021

Przypomnijmy, że orzeczenie wymiaru sprawiedliwości nie zostało opublikowane przez Prezesa Rady Ministrów w Dzienniku Ustaw. Rzecznik rządu, Piotr Muller zapewniał jednak, że stanie się to po otrzymaniu uzasadnienia. 

Polsat przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Ryszard KotysPolsat przekazał tragiczne informacje. Nie żyje Ryszard KotysCzytaj dalej

Do tego momentu wciąż obowiązuje prawo, przewidujące trzy przesłanki zezwalające na terminacje ciąży. Chodzi o czyn zakazany, zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety i właśnie nieodwracalne wady płodu. Aborcja jest także legalna, gdy wykonujemy ją w warunkach domowych. Sankcje prawne przewidziane są na pomocnictwo w podejmowaniu decyzji o spędzeniu płodu. 

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu podkreślił, że wyrok stanowi kontynuację linii orzeczniczej z czasów 1997 roku. Wówczas instytucja uznała za nielegalną aborcję z powodu ciężkiej sytuacji osobistej kobiety. Wskazano także na jednakowe prawo człowieka do życia.

"Każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia" - czytamy. Organ dodał wzmiankę o uniwersalnej wartości życia zarówno przed narodzeniem, jak i po narodzeniu dziecka. 

Sędziowie zaznaczają, że polski system prawny ma opierać się na niezbywalnym prawie człowieka do życia. Co więcej, Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodzin". 

Strajk Kobiet od 22 października deklaruje, iż skład instytucji został powołany z naruszeniem obowiązującego porządku prawnego. Liderka ruchu, Marta Lempart domaga się dymisji Julii Przyłębskiej, a także wprowadzenia w pełni legalnej aborcji do 12 tygodnia ciąży.

Artykuły polecane przez redakcję WTV:

Źródło: [Facebook/Strajk Kobiet]