Biskup Marian Florczyk nawiązał do działań Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 10 Stycznia 2021

"Kobiety nie chcą miłować nawet własnego dziecka", "kto nienawidzi dziecka, chodzi w głębokiej ciemności". Biskup obraził strajkujące

Biskup Marian Florczyk nawiązał do działań Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. W trakcie homilii wygłoszonej w kieleckiej katedrze w dniu Objawienia Pańskiego hierarcha wspomniał postać króla Heorda, znanego z przeprowadzenia "rzezi niewiniątek".

  • 6 stycznia bp Marian Florczyk wygłosił kazanie w bazylice katedralnej w Kielcach
  • Duchowny nie uniknął powiązania święta Trzech Króli z manifestacjami przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego
  • "Kto gardzi życiem dziecka, pogardzi też życiem starszej osoby", przekonywał hierarcha

Cytowany przez portal radio.kielce.pl, biskup Florczyk zaznaczył, iż działania biblijnych trzech króli są nam bliskie, mimo że pochodzą oni z pogańskich krajów. Nie uniknął przy tym nadania swej wypowiedzi społeczno-politycznego kontekstu.

Bo są podobni do nas: w szukaniu szczęścia, miłości, zgody i pokoju, tęsknocie za dobrem, za dobrym człowiekiem. Nie są egoistami. Nie burzą porządku społecznego. Oni pragną dla siebie i własnych narodów dobrego życia i chcą poznać lepszą drogę – zaznaczył duchowny.

W kolejnej części hierarcha wskazał, że za ich przeciwieństwo należy uznać króla Heroda, który w tradycji Ewangelii Mateusza został przedstawiony jako tyran usiłujący zgładzić Jezusa. Władca miał zainicjować przy tym tzw. rzeź niewiniątek.

Nawet w dziecku widzi swojego wroga, zagrożenie dla swojej władzy – wskazał Florczyk. I dalej: – On nie żył w światłości, ale ciemności zła i nienawiści, by na jaw nie wyszły jego złe zamiary i czyny.

Ksiądz z ambony obrażał Rodowicz i Kozidrak oraz mówił o śmierci. Ksiądz z ambony obrażał Rodowicz i Kozidrak oraz mówił o śmierci. "Podstarzałe, spróchniałe matrony"Czytaj dalej

Biskup o Strajku Kobiet: "One nie chcą oddać pokłonu dziecku"

Biskup nawiązał następnie do tematu aborcji, pytając, czy ludzie "domagający się zabijania życia żyją w światłości czy ciemności".

Nie było w nich na pewno postawy Trzech Króli. Oddać pokłon, jak Trzej Królowie, to znak wielkiej pokory i szacunku do drugiego. Tymczasem manifestacje kobiet objawiły to, że one nie chcą oddać pokłonu dziecku, nie chcą miłować dziecka, nawet własnego dziecka! – przekonywał w kieleckiej katedrze.

Kto nienawidzi dziecka, chodzi w głębokiej ciemności. Kto gardzi życiem dziecka, pogardzi też życiem starszej osoby – dodał.

Warto wspomnieć, że w  podobnym tonie tego dnia wypowiadał się również abp Marek Jędraszewski.

Metropolita krakowski skomentował wówczas pomysły, według których kwestię legalności aborcji miałoby rozstrzygnąć referendum. – Nie większość ma decydować, większość w sensie demokratycznym, czy ktoś może żyć, czy nie – przekonywał.

O sprawie pisaliśmy w artykule "Nie wolno". Abp Marek Jędraszewski zabrania referendum ws. aborcji.

źródło: radio.kielce.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: