Wielki strajk przedsiębiorców. O co tak naprawdę chodzi? Wyjaśniamy
Strajk przedsiębiorców odbył się wczoraj w godzinach wieczornych pod Kancelarią Premiera w Warszawie. W manifestacji udział wzięło około 150 osób. Do akcji w nocy wkroczyła policja i rozwiązała zgromadzenie. Wylegitymowano oraz zatrzymano część z protestujących.
Przed Kancelarią Premiera odbył się wczoraj duży, jak na obecną sytuację epidemiczną, protest. Trwał on aż do późnych godzin nocnych. Wzięli w nim udział przedsiębiorcy z wielu regionów Polski, a przewodził nim jeden z kandydatów na prezydenta, Paweł Tanajno. Ogłoszona została lista postulatów. Manifestujący oczekiwali także ruchu ze strony premiera Mateusza Morawieckiego, spotkania i rozmowy z nim.
Strajk przedsiębiorców odbył się wczoraj pod Kancelarią Premiera. Czego się domagają?
- Będziemy musieli czekać całą noc na spotkanie z Mateuszem Morawieckim, chyba, że będzie normalnym człowiekiem i wyjdzie tutaj do nas - zapowiadał przewodniczący strajku, Paweł Tanajno.
Przedsiębiorcy z całej Polski przybyli do Warszawy i wzięli udział w strajku, aby pokazać swój sprzeciw wobec "zamrożenia gospodarki" z powodu epidemii.
Protest rozpoczął się w czwartek około godz. 16:00 w centrum Warszawy, później przeniósł się pod Kancelarię Premiera i tam już spoczęli do późnych godzin nocnych. Przedsiębiorcy domagali się m.in. bardziej skutecznego wsparcia finansowego niż to zaproponowane przez rząd w tarczy antykryzysowej.
DZISIAJ GRZEJE: 1. Prokuratura nie pozostawi tak udzielania danych Poczcie Polskiej. Ogromne konsekwencje
2. Nawet 150 zł więcej do emerytury, jest nowy sposób. Nie spiesz się, a twoje świadczenie będzie wyraźnie wyższe
Prócz spotkania z premierem, protestujący na czele z Pawłem Tanajno domagali się jednocześnie jego dymisji oraz dymisji ministra zdrowia, Łukasza Szumowskiego.
- Będziemy żądać, aby premier zapłacił nam odszkodowanie za swoją beznadziejną politykę - stwierdził Tanajno podczas transmisji na żywo na Facebooku.
Jak podaje Polsat News, przedsiębiorcy żądają również wypłaty odszkodowań dla firm za przymusową kwarantannę, pomocy w utrzymaniu miejsc pracy, obniżenia podatków oraz składek na ZUS, oraz, aby rządowa pomoc była przekazywana natychmiastowo. Ich zdaniem procedury wsparcia dla przedsiębiorców są nieudolne.
ZOBACZ TAKŻE:
- Ważna zmiana dla wielu Polaków. Niektórzy nie będą musieli poddawać się 14-dniowej kwarantannie
- Kornelia umierała w wykopanym dole. Nowe ustalenia w sprawie, którą żyje cała Polska
- Została wyproszona z McDonald\'s, wróciła z bronią. Zatrważające doniesienia obiegły internet, wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych
- W tej sytuacji brakuje odpowiednich słów. Jedna z najstraszniejszych interwencji obrońców zwierząt w Polsce, w ostatnim czasie
- Aktywista dowiedział się z TVP Info o słowach, których nigdy nie wypowiedział. Ma poważne podejrzenia, wyznaczył nagrodę za ujawnienie prawdy
- Film z polskiego miasta robi furorę w internecie. Natura pokazała klasę
Źródło: Polsat News