Stawka vat. Marek BAZAK/East NewsŹródło: Marek BAZAK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 22 Czerwca 2020

Ruszajcie na zakupy, zanim będzie za późno. W przyszłym tygodniu wzrośnie stawka VAT na popularne produkty

Stawka VAT ulegnie sporym zmianom na skutek próby jej ujednolicenia dla podobnych produktów. Wprowadzone przez rząd nowe matryce VAT wchodzą w życie z 3-miesięcznym opóźnieniem.

Nowa matryca VAT miała wejść w życie już 1 kwietnia. Rząd zdecydował się jednak na jej opóźnienie, najprawdopodobniej z powodu wybuchu epidemii.

Zapytali Małgorzatę Trzaskowską o Agatę Dudę. Wbiła jej szpilęZapytali Małgorzatę Trzaskowską o Agatę Dudę. Wbiła jej szpilęCzytaj dalej

Stawka VAT: gdzie wzrosną ceny?

Ostatnio w mediach pojawiały się informacje o możliwości ponownego przesunięcia wejścia nowych stawek – Nie jest planowane dalsze odłożenie wejścia w życie nowej matrycy VAT. Wynika to z faktu, że jest to zmiana korzystna dla biznesu i oczekiwana przez przedsiębiorców, a także pozytywna dla konsumentów. Generalnie stawki spadną, co oznacza, że rocznie w kieszeniach konsumentów zostanie ponad 300 mln zł – przekazał w rozmowie z Bussinesinsider wiceminister finansów Jan Sarnowski.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Eksplozja gazu w bloku mieszkalnym w stolicy, nie żyją co najmniej dwie osoby. Tragiczne doniesienia zza naszej wschodniej granicy
2. Tata zrobił córce zwykłe zdjęcie na wakacjach. Dopiero w domu zobaczyli szczegół, w który trudno uwierzyć

Portal wymienia także produkty w przypadku których możemy spodziewać się zmian cen. Owoce tropikalne cytrusowe stanieją. Ich stawka spadnie w lipcu do 5 proc., czyli tak, jak w przypadku wszystkich owoców (obecnie są opodatkowane 8-proc. stawką). Ujednolicona zostanie również stawka VAT na pieczywo: będzie wynosiła 5%.

Jak czytamy, niższy VAT zapłacimy za: produkty dla niemowląt (żywność, pieluszki etc.) - z 8 proc. na 5 proc.; zupy i żywność dietetyczna - z 8 proc. na 5 proc. a także owoce tropikalne - z 8 proc. na 5 proc. Wyższej stawki możemy spodziewać się w przypadku ośmiorniczek i innych skorupiaków, które staną się tzw. dobrem luksusowym VAT na nie wzrośnie z 5 proc. na 23 proc. Podwyżka cena czeka nas również za drewno opałowe – z 8 proc. na 23 proc. a także w przypadku lodu używanego do celów spożywczych - z 8 proc. na 23 proc.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka oddaje pieniądze za kupione towary. Pół ceny do twojej kieszeni, warunki spełnić może każdy
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Przykre sceny w "Wiadomościach" TVP. Porównanie do wirusa
  4. Ksiądz wysyłał ministrantom jednoznaczne SMS-y, zadawał obsceniczne pytania. Przeniesiono go na inną parafię
  5. Mężczyzna natrafił na psa w niewyobrażalnym stanie. Poszukuje bandyty, który pozostawił go na pewną śmierć
  6. Dron niszczy gniazdo szerszeni. Niesamowite nagranie