Stanisław Dziwisz. https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Dziwisz#/media/Plik:Kardynał_Stanisław_Dziwisz.jpgŹródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Dziwisz#/media/Plik:Kardynał_Stanisław_Dziwisz.jpg
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Grudnia 2019

Ciemna strona kardynała Dziwisza. Będzie musiał tłumaczyć się z przeszłości

Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz papieża Jana Pawła II, wiedział o sprawie aktów pedofilii, jakich dopuszczał się kardynał McCarrick, podaje "Wyborcza". Ofiara amerykańskiego hierarchy twierdzi, że o nadużyciach duchownego powiedziała polskiemu papieżowi już w 1988 r. Dziwisz miał być obecny przy rozmowie.

Sprawa Theodore'a McCarricka zatacza coraz to szersze kręgi. Temat nadużyć, których dopuszczał się były już kardynał, zdobywa powoli należny rozgłos i jak lawina ściąga za sobą kolejnych kościelnych hierarchów. Kilka dni temu informowaliśmy o ogromnych kwotach, jakie osobom bezpośrednio odpowiedzialnym za ocenę stawianych mu zarzutów wysyłał McCarrick. Wśród beneficjentów tych "dowodów uznania" wymieniono między innymi Benedykta XVI i Jana Pawła II. "Wyborcza" podaje, że polski papież wiedział o aktach pedofilii, których dopuszczał się amerykański duchowny, już w 1988 roku. O wszystkim poifnormowała go ofiara McCarricka – James Grein. Przy rozmowie miał być również obecny Stanisław Dziwisz.

"Według Greina McCarrick molestował go przez blisko 20 lat, odkąd Grein skończył jedenaście lat. Przyszły kardynał, przyjaciel rodziny, ochrzcił go, a w późniejszych latach często bywał w domu jego rodziców jako mile widziany gość. Miało to miejsce od końca lat 60. ubiegłego wieku, kiedy sprawca posługiwał w New Jersey. Grein towarzyszył McCarrickowi w podróżach do innych stanów USA i do Watykanu", czytamy w "Gazecie Wyborczej".

McCarrick miał przedstawiać chłopca podczas spotkań z osobistościami politycznymi oraz kościelnymi jako swojego "młodego przyjaciela" badź siostrzeńca. "Byłem przedstawiany (...) prezydentom i głowom państw, papieżowi, biskupom, kardynałom, ludziom bogatym i sławnym oraz innym osobistościom na całym świecie jako jego »special boy«”. Owy "special boy" kardynała McCarricka nie wzbudził niczyjego zainteresowania.

Będzie kolejna afera w kościele? Polski episkopat nie zwrócił uwagi na słowa Franciszka o MaryiBędzie kolejna afera w kościele? Polski episkopat nie zwrócił uwagi na słowa Franciszka o MaryiCzytaj dalej

Stanisław Dziwisz wiedział o pedofilskich czynach

Grein twierdzi, że podczas jednego z pobytów w Watykanie o sprawie nadużyć McCarricka opowiedział Janowi Pawłowi II. Jako że Dziwisz – będąc osobistym sekretarzem papieża – zawsze był obecny przy jego rozmowach, zdaniem "Wyborczej" musiał być świadkiem również i tej konwersacji. Kardynał Dziwisz z uporem zaznacza jednak, że o całej sprawie nie miał najmniejszego pojęcia.

Mimo że o czynach McCarricka wiedziano w Watykanie od dawna, hierarchowie Stolicy Piotrowej nie reagowali. "Jeszcze większe zdumienie zaś budzi fakt, że tak poważne zarzuty nie były żadną przeszkodą, by uczynić McCarricka kardynałem. Sekretarzem stanu w tym czasie był kardynał Angelo Sodano, a więc jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II", podaje "Wyborcza".

"Według wielu świadectw i doniesień zarówno Sodano, jak i Dziwisz walnie się przyczynili do awansu McCarricka przy okazji jego nominacji kardynalskiej oraz chronili założyciela legionistów". Mowa, rzecz jasna, o Legionie Chrystusa. Sprawa McCarricka jest bowiem w wielu aspektach łudząco podobna do opisywanej przez nas aferze dotyczącej Marciala Maciela Degollado, założyciela legionu, który przez lata wykorzystywał dzieci, mimo to bez trudu uniknął kary.

Autor książki „Sodoma. Hipokryzja i władza w Watykanie” Frédéric Martel w wywiadzie dla „Kultury Liberalnej” powiedział:
„Jan Paweł II przez długie lata przed śmiercią chorował i prawdopodobnie nie był o wszystkim informowany przez swoich najbliższych współpracowników: kardynałów Angela Sodano i Stanisława Dziwisza, ale oni wiedzieli o wszystkich przypadkach pedofilii, które były zamiatane pod dywan. To wiedza powszechna w Argentynie, Chile, Meksyku, Kolumbii i Stanach Zjednoczonych. Napisano na ten temat setki artykułów i wiele książek, sam wspominam o tym wielokrotnie. Może w Polsce się o tym nie mówi, ale tak po prostu było. Możliwe, że pewnego dnia najbliżsi współpracownicy polskiego papieża poniosą za to odpowiedzialność, a sam Jan Paweł II zostanie zdekanonizowany”.

Trudno jednak wyobrazić sobie podobny scenariusz. Czas pokaże, co się wydarzy. Na razie warto skupić się na tym, by o aferach w Watykanie mówić głośno, nie zasłaniając się czcią zmarłego papieża Polaka.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Ewa Szykulska jest nieuleczalnie chora. Mimo to nie zamierza się nad sobą użalać

3. Niestety, spełnił się najczarniejszy scenariusz. Kot, o którym pisaliśmy, bardzo cierpiał

4. Internet nie zapomina. Tak Kurski mówił o Ogórek jeszcze jakiś czas temu

5. Znalazły się pieniądze na emerytury. Brakowało 7 mld zł

6. Uwielbiany wokalista disco polo przewieziony do szpitala, z samochodu został tylko wrak. Porażające zdjęcia z tragedii