Stanisław Bareja. https://www.youtube.com/watch?v=BFAJB55hdlc
Źródło: https://www.youtube.com/watch?v=BFAJB55hdlc
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Grudnia 2019

Smutny koniec króla komedii z czasów PRL. Żona nie zdążyła go pożegnać

Stanisław Bareja, niekwestionowany król komedii PRL, przez lata bawił miliony Polaków, a dziś jest już postacią absolutnie kultową. O pełnym sukcesów życiu oraz smutnym końcu reżysera możemy przeczytać w biografii autorstwa Macieja Replewicza – "Stanisław Bareja. Alternatywnie".

Reżyser takich filmów jak "Miś", "Alternatywy 4" czy "Nie ma róży bez ognia" był jedną z największą gwiazd okresu PRL i jest prawdopodobnie najlepszym reżyserem komedii, jaki kiedykolwiek narodził się w naszym kraju. Jego filmy do dziś cieszą się niesłabnącą popularnością. Anegdot dotyczących życia i twórczości Barei jest prawdziwa mnogość. Warto znać jednak również okoliczności, w jakich reżyser pożegnał się z tym światem.

Mariusz Trynkiewicz zostanie bohaterem filmu. Podjęto decyzjęMariusz Trynkiewicz zostanie bohaterem filmu. Podjęto decyzjęCzytaj dalej

Stanisław Bareja nie zdążył pożegnać się z żoną

21 stycznia 1987 roku Bareja został zaproszony do Essen, podaje Wirtualna Polska. Podczas dwumiesięcznego stypendium miał pracować w charakterze doradcy w filmie o Zagłębiu Ruhry. Fundacja Kultury Ruhry (Kulturstiftung Ruhr) zobowiązała się do pokrycia kosztów podróży, pobytu oraz zakwaterowania.

Bareja złożył wniosek o przyznanie mu paszportu na wyjazd do RFN. Wniosek rozpatrzono jednak negatywnie. WP przypomina treść dokumentu Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych z 9 marca 1987 roku:

DECYZJA
W związku z podaniem z dnia 12.02.1987 (…) odmawia się Obywatelowi wydania paszportu. Uzasadnienie odmowy wydania paszportu: Brak formalnego zaproszenia (…). W terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji przysługuje prawo wniesienia odwołania do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych za pośrednictwem Stołecznego Urzędu Spraw Wewnętrznych — Wydziału Paszportów w Warszawa-Mokotów.

Bareja złożył odwołanie. Walka o paszport trwała jeszcze jakiś czas. Reżyser walczył jednak w sposób inteligentny (wprawę zdobył zapewne, walcząc z komunistyczną cenzurą). "Dwudziestego siódmego kwietnia 1987 roku naczelnik Wydziału II Biura Paszportów MSW płk mgr Eugeniusz Kowalski uchylił decyzję o odmowie", czytamy na stronie "Wirtualnej Polski". Stanisław Bareja mógł wyjechać.

Żona Barei zaznacza, że przed wyjazdem do RFN stan zdrowia jej męża, mimo przebytej operacji serca, ponownie się pogorszył. 11 czerwca 1987 roku rano wystąpił zaś niespodziewany wylew krwi do mózgu. Jak przypomina wp.pl, nieprzytomnego reżysera znalazł dr Herbert Rickmann. Bareja leżał na korytarzu, przy drzwiach do mieszkania. Bareja został przewieziony do szpitala. Trafił na intensywną terapię. Powiadomiono też, rzecz jasna, jego żonę.

Hanna Kotkowska-Bareja złożyła wniosek o przyznanie paszportu w trybie pilnym. Milicjanci z komendy przy Malczewskiego 52 nie uwierzyli jednak kobiecie.

– Twierdzili, że te telegramy ze szpitala, z muzeum, gdzie mąż pracował, są po to, żebym mogła wybrać wolność (…) Milicjanci doszli do wniosku, że chcę uciec, a Staszek był umierający – mówiła żona Barei, cytowana przez WP.

"Trwało nerwowe oczekiwanie. Upragniony dokument wydano dopiero po długich pertraktacjach. Gdy 14 czerwca 1987 roku około południa Hanna Kotkowska-Bareja dotarła do szpitala w Essen, reżyser już nie żył", czytamy. Urna z prochami polskiego króla komedii umieszczona została ostatecznie na Cmentarzu Czerniakowskim.

Więcej w książce "Stanisław Bareja. Alternatywnie". Biografia ukaże się nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Mikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłacaMikołaj ze sporymi zarobkami. Przebierana praca naprawdę się opłaca

2. Objawy raka płuc, które widać na twarzy. Nie wolno ich lekceważyć

3. "Mamy dowody na to, że TVP rozpowszechnia treści przestępcze". Telewizja Polska może mieć bardzo poważne kłopoty

4. Specyficzna uroczystość w polskiej podstawówce. Dzieci przebrane w pasiaki, gazowanie

5. Ciemna strona kardynała Dziwisza. Będzie musiał tłumaczyć się z przeszłości

6. Nie żyje gwiazdor "M jak miłość", "Klanu", "Ekstradycji" i innych największych hitów. Smutna wiadomość obiegła media