Środki poronne przyczyną wezwań na policję. snappygoat.com
Źródło: snappygoat.com
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 20 Listopada 2020

Kobiety masowo dostają wezwania na komisariaty. Są przesłuchiwane, bo kilka lat temu kupiły środki poronne

Posiadanie środków poronnych, ich zakup na własny użytek i zażycie nie jest w Polsce nielegalne. Tym bardziej niepokoi fakt, że kobiet, które zdecydowały się na taką formę przerwania ciąży coraz częściej są przesłuchiwane przez policję. Działaczki organizacji pomagających kobietom, w rozmowie z "Wysokimi Obcasami" tłumaczą co należy robić, gdy otrzymamy nietypowe wezwanie na komendę.

Coraz większy niepokój wśród kobiet budzą wezwania na policję w związku z zakupem środków poronnych. Polki czują się stygmatyzowane i zastraszane. Nie chcą, by ktoś wchodził z butami w ich życie prywatne. Wiele z nich nie wie co zrobić, gdy dostają wezwanie na przesłuchanie.

Niewiarygodna wpadka w Niewiarygodna wpadka w "Jeden z dziesięciu". Odpowiedź przejdzie do historii programu, rozbrajająceCzytaj dalej

Policja kontaktuje się z osobami, które stosowały środki poronne

Zakup środków poronnych na własny użytek, ich posiadanie i zastosowanie celem przerwania ciąży nie jest w Polsce prawnie zabronione. Mimo to coraz częściej słyszy się o wezwaniach na policję kobiet, które zdecydowały się na aborcję farmakologiczną. Polki są wstrząśnięte takim obrotem spraw i nie wiedzą, skąd policja czerpie informacje dotyczące danych osób, które zdecydowały się na taki krok.

Do organizacji udzielającej pomocy kobietom takim jak Aborcyjny Dream Team czy Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny coraz częściej spływają pytania dotyczące radzenia sobie z tą niecodzienną sytuacją. Kobiety, które dokonały zakupu środków poronnych nawet kilka lat temu, otrzymują wezwania na policję, gdzie zadawane są im bardzo nietypowe pytania.

Przesłuchujący funkcjonariusze poza chęcią uzyskania informacji o okolicznościach zakupu środków poronnych, zadają również dziwne, niezwiązane z tematem pytania - o pracę czy zarobki. Sytuacja niepokoi tym bardziej, że często dane kontaktowe kobiet policja otrzymuje od pracodawców. To rodzi pytania przełożonych, co tworzy bardzo niezręczną atmosferę.

Choć kobiety są wzywane na policję w charakterze świadka, jest to dla nich, mówiąc delikatnie, wysoce niekomfortowa sprawa. Często zdarza się, że zażycie środków poronnych jest traumatycznym przeżyciem, którego Polki nie chcą wspominać, a co już mówić o zwierzaniu się obcym funkcjonariuszom policji.

Tysiące Polek i Polaków drżą o swoje pieniądze, właśnie dotarliśmy do szczegółowych informacji. Co się dzieje?Tysiące Polek i Polaków drżą o swoje pieniądze, właśnie dotarliśmy do szczegółowych informacji. Co się dzieje?Czytaj dalej

Co robić w sytuacji wezwania?

Karolina Więckiewicz z Aborcyjnego Dream Teamu w rozmowie z "Wysokimi obcasami" przyznała, że organizacja zmuszona została do założenia specjalnej infolinii dla kobiet zmagających się z tym problemem. Dzwoniąc, można otrzymać poradę prawną dotyczącą nietypowego wezwania na policję w związku z zakupem środków poronnych.

Redakcja "Wysokich obcasów" skierowała kilka pytań do Komendy Głównej Policji. Proszono o udzielenie odpowiedzi w kwestiach dotyczących powodów przez które kobiety są wzywane do stawienia się na komisariacie w wyniku zakupu środków poronnych. Pytano również o podmiot odpowiedzialny za decyzję o dochodzeniu i o ewentualne zarzuty. Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka nie udzielił jednak satysfakcjonującej odpowiedzi.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czy Agata Duda bez słów całkowicie sprzeciwiła się mężowi? Symboliczne zdjęcia obiegają sieć
2. WHO wskazało, co należy zrobić, aby lockdown nie był koniecznością. Mocna teza organizacji
3. Czy Tadeusz Rydzyk chce doprowadzić do upadku większości PiS? Pojawiła się zaskakująca opinia

"W odpowiedzi na przesłaną korespondencję uprzejmie informuję, że pytania są tak bardzo ogólne, że bez znajomości konkretnej sprawy nie da się odpowiedzieć na tak stawiane pytania bez wskazania konkretów" - miano odpowiedzieć redakcji "Wysokich obcasów".

Co robić, gdy otrzymamy wezwanie w sprawie zakupu środków poronnych? Odpowiedzi udziela Kamila Ferenc, prawniczka związana z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. W rozmowie z "Wysokimi obcasami" twierdzi, że wezwana ma obowiązku dostarczać dokumentacji medycznej lub wyciągów z konta, jeśli nie są one dowodem w sprawie. Należy również pamiętać, że zakup środków poronnych do własnych celów i ich użycie nie jest nielegalne - nie ma więc powodów do obaw, by Polki miały zostać za to ukarane.

Nieoficjalnie mówi się, że sprawa przesłuchań kobiet, które zakupiły środki poronne ma mieć związek z dochodzeniem w sprawie portalu 9tygodni.pl Działaczki organizacji pomocy czują jednak niepokój związany z tym, że cała akcja może służyć nagonce na Polki, które zdecydowały się na przeprowadzenie aborcji farmakologicznej.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające wyznanie pielęgniarki. Obnażyła problemy, z którymi muszą się borykać każdego dnia
  2. Pogromca tłuszczu, kilogramy same znikają, a wystarczy pić go raz dziennie. Imbir z 2 dodatkami sprawi, że odchudzanie będzie czystą przyjemnością
  3. Kasia i Aleksandra wzięły ślub w Polsce, teraz wychowują małego chłopca. "Okazał się naprawdę cudownym maleństwem"
  4. Psy zaatakowały 11-latka, zadały mu bardzo dotkliwe rany. Dziecko trafiło do szpitala
  5. Sławomir Świerzyński się nie hamował, padły mocne słowa. Wokaliści disco polo nie mogli dłużej milczeć
  6. Gigantyczna blizna na głowie mogła wywoływać ciarki. Cejrowski zdradził kiedyś tajemnicę o swoim ojcu, trudno uwierzyć
  7. Niespodziewana oferta w Biedronce. Do sprzedaży trafi nowoczesny sprzęt do sprzątania

źródło: wysokieobcasy.pl