Amsterdam. PublicDomainPhoto/Petr KratochvilŹródło: PublicDomainPhoto/Petr Kratochvil
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 30 Czerwca 2020

Surowy zakaz w centrum Amsterdamu. Wszystko przez turystów

Amsterdam zakazuje krótkoterminowych wynajmów mieszkań. Mieszkańcy mają dosyć turystów. Za złamanie przepisu grozi surowa kara pieniężna.

Władze Amsterdamu zdecydował, że od 1 lipca wynajem krótkoterminowy zostanie całkowicie zakazany w trzech dzielnicach, które tworzą centrum miasta. Dodatkowo liczne ograniczenia zostaną nałożone na wynajmujących poza trzema wybranymi okręgami Amsterdamu.

Zakaz Airbnb w stolicy Holandii


Amsterdam od dłuższego czasu borykał się z problemami, jakie sprawiała turystyka. Szczególnie dotykało to mieszkańców, którzy wielokrotnie domagali się podjęcia działań chroniących jakość życia w mieście. Ostatecznie doczekali się decyzji na ich korzyść. W ubiegłym tygodniu radni Amsterdamu zdecydowali, że najbardziej oblegane przez turystów dzielnice zostaną wyłączone z możliwości wynajmu krótkoterminowego, szczególnie poprzez serwis Airbnb. Oczywiście są od tego wyjątki. Istnieje możliwość uzyskania licencji, dzięki której będzie można podnająć komuś swoje mieszkanie, jednak konieczne jest udokumentowanie, że znajdujemy się w mieszkaniu przez większą część roku. Dodatkowo, mieszkanie będzie mogło być wynajęte maksymalnie przez 30 dni w roku. Kara pieniężna za złamanie zakazu to 21 tysięcy euro.

Co jest powodem zakazu?

Radni Amsterdamu uznali, że wpływ turystyki niesie ze sobą bardzo negatywne skutki dla mieszkańców. Cco 15 mieszkanie w mieści było oferowane pod wynajem, co spowodowało, że na Airbnb było wystawionych 25 tysięcy mieszkań w samym tylko Amsterdamie. Decyzję podjęto po tym, jak holenderski sąd uznał, że najem krótkoterminowy wymaga licencji. Pozwoliło to podjąć odpowiednie środki, aby mocno ograniczyć napływ turystów do głównych punktów miasta.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Mateusz Morawiecki padł ofiarą wczorajszych podtopień. Apeluje o udzielanie pomocy 2. GW: Członek komisji fałszował karty wyborcze. Wszystko na szkodę jednego kandydata

„Lokalnie mieszkańcy powinni mieć możliwość cieszyć się życiem w swojej okolicy” – mówi Laurens Ivens, jeden z radnych odpowiadający za zakaz.

Źródło: [krowoderska.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mateusz Morawiecki padł ofiarą wczorajszych podtopień. Apeluje o udzielanie pomocy
  2. GW: Członek komisji fałszował karty wyborcze. Wszystko na szkodę jednego kandydata
  3. PKW podała pełne wyniki wyborów. Są wyraźne zmiany
  4. Oglądaliście wieczór wyborczy w TVP? Miały miejsce sceny, których trudno nie skrytykować

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News