Odpady radioaktywne. Pixabay/rabedirkwennigsenŹródło: Pixabay/rabedirkwennigsen
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 29 Czerwca 2020

Podwyższony poziom promieniowania nad północną Europą. Źródło pochodzi z Rosji?

Organizacja do spraw Traktatu o Całkowitym Zakazie Prób Jądrowych poinformowała o wzroście promieniowania w północnej Europie. Podejrzenia padają na Rosję.

Podwyższony poziom promieniowania w Europie Zachodniej wskazały czujniki znajdujące się w Szwecji. Źródło tak wysokiego natężenia poziomu radiacji pochodzi prawdopodobnie z okolic Bałtyku lub jego obszaru. Padają również podejrzenie, że przyczyna może znajdować się w Rosji.

Czy nowe źródło promieniowania zagraża naszemu zdrowiu?


Stacja, która znajduje się w Sztokholmie wykryła wyższy niż zwykle poziom trzech izotopów: cezu-134, cezu-137 i rutenu-103. Izotopy powstające podczas rozszczepienia jądra atomowego zostały wykryte podczas skanowania atmosfery. Naukowcy twierdzą, że mogą być one przenoszone przez wiatr, co dodatkowo zwiększa zagrożenie, jakie ze sobą niosą. Przewodniczący CTBTO Lassina Zerbo poinformował, iż izotopy raczej nie przekroczą progu, który mógłby zagrażać naszemu zdrowiu. Poinformował również o krajach Europy, które mogą być narażone na promieniowanie najbardziej. Chodzi tu o: Norwegię, Danię, Wielką Brytaniaę, Szwecję i Finlandię.

Promieniowanie pochodzi z Rosji?


Naukowcy wciąż nie mogą potwierdzić, skąd tak naprawdę pochodzi wykryte promieniowanie. Podejrzenia padają głównie na Rosję i dwie elektrownie – w Leningradzie i Koli. Rzecznik koncernu Rosenergoatom zapewnia jednak, że obie elektrownie działają w prawidłowy sposób, a poziom promieniowanie jest zgodny z normą.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Oficjalne dane PKW właśnie ujawnione, wyniki wyborów są zaskakujące. Sondaże na to nie wskazywały? 2. Donald Tusk postanowił mówić. Skomentował mocno, choć szczerze, co sądzi o wstępnych wynikach wyborów

„Obie stacje pracują w normalnym reżimie. Nie było żadnych skarg na pracę urządzeń. Sumaryczna emisja wszystkich wymienionych izotopów w wyżej wymienionym okresie nie przekroczyła numerów referencyjnych. Nie zgłoszono żadnych incydentów” – zapewnił rzecznik firmy należącej do Rosatomu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oficjalne dane PKW właśnie ujawnione, wyniki wyborów są zaskakujące. Sondaże na to nie wskazywały?
  2. Donald Tusk postanowił mówić. Skomentował mocno, choć szczerze, co sądzi o wstępnych wynikach wyborów
  3. Donald Tusk postanowił mówić. Skomentował mocno, choć szczerze, co sądzi o wstępnych wynikach wyborów
  4. Stanisław Żółtek znów odpłynął? Powiedział kilka zaskakujących słów, których nikt się nie spodziewał

Źródło: [onet.pl]

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News