Święto w Kościele. PAP/EPA/CLAUDIO PERIŹródło: PAP/EPA/CLAUDIO PERI
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 29 Czerwca 2020

Dziś wielkie święto w Kościele. Franciszek dokona poświęcenia

Kościół katolicki obchodzi dzisiaj święto dwóch największych Apostołów – Piotra i Pawła. Uroczystości w Watykanie zwieńczy poświęcenie przez papieża Franciszka 55 paliuszy. Trafią one do nowych arcybiskupów.

Uroczystości świętych Piotra i Pawła obchodzone są przez Kościół niezmiennie 29 czerwca już od III wieku. Według wiary chrześcijańskiej najważniejsi uczniowie Chrystusa zginęli śmiercią męczeńską za panowania cesarza Nerona. Piotr zginął około 64 roku poprzez ukrzyżowanie. Uznał, że nie jest godzien, aby umrzeć w taki sposób jak Jezus, więc powieszono go na krzyżu głową do dołu. Paweł został ścięty mieczem około 67 roku.

Oficjalne dane PKW właśnie ujawnione, wyniki wyborów są zaskakujące. Sondaże na to nie wskazywały?Oficjalne dane PKW właśnie ujawnione, wyniki wyborów są zaskakujące. Sondaże na to nie wskazywały?Czytaj dalej

Święto Piotra i Pawła

O znaczeniu dzisiejszego święta dla całego Kościoła katolickiego wielokrotnie wypowiadał się papież Jan Paweł drugi, darząc niezwykłym podziwem Apostołów Jezusa. Zwracał również uwagę na to, że wszyscy duchowni powinni kontynuować misję uczniów Chrystusa, którzy głosili wiarę i nauczali wyznających. Piotr i Paweł są uznani za patronów Rzymu, wobec czego każda włoska miejscowość również upamiętnia w dniu ich święta swojego patrona. We niektórych regionach Włoch 29 czerwca jest dniem wolnym od pracy.

Poświęcenie paliuszy podczas obchodów święta

Na znak łączności biskupów z Watykanem podczas uroczystości święta Piotra i Pawła papież Franciszek wręczy metropolitom paliusze. Są to materiałowe wstęgi uformowane w kształcie naszyjnika. Ręcznie wyszywane zdobienia paliuszy wykonywane są z białej wełny, która pochodzi od baranków pobłogosławionych 21 stycznia, w dniu św. Agnieszki.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Podwyższony poziom promieniowania nad północną Europą. Źródło pochodzi z Rosji? 2. Tragiczny wypadek w Lubuskiem. Dwa auta wypadły z drogi

Ojciec Święty przekazuje paliusze arcybiskupom metropolitom mianowanym w ostatnim okresie. Są one symbolem władzy nad całą metropolią. Ozdoba noszona jest przez arcybiskupa tylko na terenie swojej archidiecezji podczas liturgii.

Źródło: [ekai.pl]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Podwyższony poziom promieniowania nad północną Europą. Źródło pochodzi z Rosji?
  2. Tragiczny wypadek w Lubuskiem. Dwa auta wypadły z drogi
  3. Oficjalne dane PKW właśnie ujawnione, wyniki wyborów są zaskakujące. Sondaże na to nie wskazywały?
  4. Jurek Owsiak nie wytrzymał, niespodziewany zwrot akcji i zaskakująca wypowiedź. Dotyczy Rafała Trzaskowskiego, czy będzie zdumiony?
Aleksander Kwaśniewski w zatrważających słowach, ujawnił co myśli. Chodzi o TVP, Aleksander Kwaśniewski w zatrważających słowach, ujawnił co myśli. Chodzi o TVP, "pranie brudów" i Jacka KurskiegoCzytaj dalej

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News