Dynie. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 16 Lipca 2020

Chcesz w Halloween przebrać się za kościotrupa lub czarownicę i zbierać cukierki? Kto wie czy nie pójdziesz do aresztu. Zdecydują posłowie

Halloween już niedługo może stać się zakazane w Polsce. O tym czy będzie można chodzić od domu do domu i zbierać cukierki zadecydują posłowie.

Sejmowa komisja zajmuje się ustawą, która może wprowadzić kary za obchodzenie święta Halloween. Bieg petycji nadała marszałek Sejmu Elżbieta Witek - informuje Rzeczpospolita.

Ogromne premie w NIK-u. Jedną z nagrodzonych jest koleżanka Marty KaczyńskiejOgromne premie w NIK-u. Jedną z nagrodzonych jest koleżanka Marty KaczyńskiejCzytaj dalej

Areszt za świętowanie Halloween?

Pierwszy artykuł z powyższej petycji brzmi następująco: „Kto w dniu 31 października danego roku kalendarzowego przebiera się za straszną postać, w szczególności za kościotrupa, czarownicę, wampira, diabła lub inną kojarzącą się z piekłem istotę, podlega karze ograniczenia wolności lub aresztu na okres nie krótszy od 15 dni”. Kolejny natomiast: "Kto w dniu 31 października chodzi i puka po mieszkaniach, prosząc o cukierki, lub ostrzegając przed popełnieniem złośliwego żartu – podlega karze grzywny w wysokości co najmniej 500 złotych lub karze ograniczenia wolności”. „Rzeczpospolita” podaje, że projekt zgłosił anonimowy obywatel, który w uzasadnieniu napisał, iż Halloween „nie tylko szkodzi pamięci zmarłych i niszczy katolicką tradycję, lecz także zagraża duszy”. Co ciekawe, decyzja Elżbiety Witek o nadaniu biegu tej petycji spowodowała, że na temat tego czy obywatele mogą wycinać dynie i zbierać na ulicach cukierki zadecydują eksperci z Biura Analiz Sejmowych oraz posłowie w Sejmie.

Żartownisie wyjawiają swój sekret: „Dodzwonienie się do prezydenta nie było trudne”Żartownisie wyjawiają swój sekret: „Dodzwonienie się do prezydenta nie było trudne”Czytaj dalej

Zamieszanie wokół petycji „anty-Halloween”

Petycja złożona przez obywatela szokuje nie tylko swoją treścią. Autor zaznaczył w niej, że przy każdej prokuraturze okręgowej ma powstać siedmioosobowa grupa ekspertów, którzy mają czuwać nad wykonywaniem ustawy. Specjaliści mieliby tropić dzieci przebrane za potwory i przekazywać je w ręce policji. Dlaczego petycja będzie rozpatrywana przez posłów?

DZISIAJ GRZEJE: 1. Ogromne premie w NIK-u. Jedną z nagrodzonych jest koleżanka Marty Kaczyńskiej 2. Kinga Duda w poważnych tarapatach. Upubliczniono korespondencję, co teraz zrobi?

„Obowiązujące przepisy przewidują możliwość pozostawienia petycji bez rozpatrzenia wyłącznie z uwagi na braki formalne przedłożonych dokumentów. Żaden przepis nie umożliwia wstępnej cenzury z uwagi na treść proponowanych rozwiązań” – wyjaśnia Centrum Informacyjne Sejmu, które cytuje „Rzeczpospolita”. W Sejmie pojawiały się już podobnie absurdalne petycje. Do najpopularniejszych należą petycja o przyznanie każdemu więźniowi internetu szerokopasmowego lub propozycja wprowadzenia do kodeksu karnego zapisu o obcinaniu genitaliów jako sposobu na karanie sprawców przemocy seksualnej.

Źródło: [„Rzeczpospolita”]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromne premie w NIK-u. Jedną z nagrodzonych jest koleżanka Marty Kaczyńskiej
  2. Kinga Duda w poważnych tarapatach. Upubliczniono korespondencję, co teraz zrobi?
  3. Jest już nad Polską. Wydano ostrzeżenia dla prawie całego kraju
  4. Żartownisie wyjawiają swój sekret: „Dodzwonienie się do prezydenta nie było trudne”