Barycza. WikiCommons/Natalia Kuśmierek - own work, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stary_Staw_Dolina_Baryczy.JPGŹródło: WikiCommons/Natalia Kuśmierek - own work, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Stary_Staw_Dolina_Baryczy.JPG
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 10 Lipca 2020

Katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy. Mieszkańcy są przerażeni

Dolinę Baryczy dotknęła katastrofa ekologiczna. Rzeka okropnie pachnie, po powierzchni płynie piana i śluz. Okoliczni mieszkańcy nie mają wątpliwości, co jest przyczyną zanieczyszczeń.

Mieszkańcy Doliny Baryczy są przerażeni rozmiarami, jakie przybrała katastrofa na pobliskiej rzece. Pełno w niej martwych zwierząt, nieprzyjemny zapach wyczuwalny jest jeszcze daleko od zbiornika wodnego, a po powierzchni płynie gęsta piana i śluz.
 

Dolina Baryczy zagrożona przez katastrofę?
 

Z uroku Doliny Baryczy doskonale zdają sobie sprawę mieszkańcy tego regionu. To największy w kraju rezerwat przyrody i obszar chroniony programem Natura 2000. Właśnie w tym obszarze znajdują się słynne Stawy Milickie, które uznawane są za największy kompleks stawów rybnych (300 zbiorników wodnych). Ponadto, jest to największy w kraju i jeden z największych w Europie rezerwat ptaków. Zanieczyszczenie w Baryczy wykryto 1 lipca. Jak pisze portal wp.pl, skażony został odcinek rzeki mierzący 60 km. W wodzie wykryto paciorki kałowe i bakterie E.coli. Obecność niebezpiecznych zanieczyszczeń spowodowało brak tlenu w wodzie, przez co większość zwierząt wodnych zdechło.

Zanieczyszczona rzeka w Dolinie Baryczy

Mieszkańcy są pewni, co jest powodem katastrofy
 

Sprawę katastrofy ekologicznej dokładnie bada prokuratura. Jak podaje wp.pl, istnieją dwa scenariusze, które wpłynęły na zakażenie wody – może to być wyciek z chlewni w Odolanowie lub z tamtejszej oczyszczalni ścieków. Pojawiają się też przypuszczenia, że ostatnie podtopienia spowodowały zmycie nawozów z pól, które później trafiły do Baryczy. Mieszkańcy Doliny są jednak przekonani, że ktoś zatruł „ich” rzekę.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Mandaty dla kierowców będą drastycznie wyższe? Trwa rządowa dyskusja 2. Nagła bójka na wiecu Andrzeja Dudy. Agresor wykrzykiwał wulgarne hasła, groził śmiercią

„Na łąkach też śmierdzi jak zaleje. Jednak nie takie już tu powodzenie mieliśmy, ale ryby nie zdychały. Moim zdaniem ktoś wykorzystał moment intensywnych opadów i pomyślał: pewnie pójdzie z wodą, może nikt nie zauważy. Ktoś zatruł naszą rzekę. Wprawdzie jak woda z podtopień zejdzie, to jest smród, ale to nie ten zapach co był teraz i nie ta piana” – komentuje sprawę w wp.pl pan Tadeusz z Wróblińca.

Źródło: [Wirtualna Polska] 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mandaty dla kierowców będą drastycznie wyższe? Trwa rządowa dyskusja
  2. Nagła bójka na wiecu Andrzeja Dudy. Agresor wykrzykiwał wulgarne hasła, groził śmiercią
  3. Sprząta lasy i łąki ze śmieci. Wójt każe mu je segregować
  4. Zaskakujące nagranie Rafała Trzaskowskiego sprzed lat nagle robi furorę. Wszystko przez wpadkę Andrzeja Dudy