Spacer kary. Wikimedia Commons (Giuseppe Milo)Źródło: Wikimedia Commons (Giuseppe Milo)
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 25 Marca 2020

Czy wyjście na spacer może narazić na karę? Ujawniono szczegóły nowych ograniczeń

Spacer, wyjście na plac zabaw, wycieczka rowerowa - czy te aktywności mogą narazić Polaków na kary? Nowe rozporządzenie wprowadziło szereg kolejnych obostrzeń, które obowiązują w kraju już od dziś. Wreszcie podzielono się więc z obywatelami ich szczegółami.

Spacer, czy wyjście z dziećmi na plac zabaw dotąd dla wielu rodzin stanowiły podstawę wspólnego spędzania czasu. Ograniczenia w przemieszczaniu się, o których poinformowali wczoraj Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski, mogą mieć jednak na tę rutynę znaczący wpływ. Czy więc Polacy nadal mogą bezpiecznie przechadzać się w parkach oraz lasach? Jakim zachowaniem narażamy się na kary?

W Koninie odnaleziono ciało kobiety. Wróciła z Niemiec, nikt nie sprawdzi, czy przyczyną śmierci był wirusW Koninie odnaleziono ciało kobiety. Wróciła z Niemiec, nikt nie sprawdzi, czy przyczyną śmierci był wirusCzytaj dalej

Kwestie te poruszył w wywiadzie dla RMF FM komendant główny Policji Jarosław Szymczyk. Mundurowy opowiedział szczegółowo, na jakie aktywności nadal możemy się bez dużego ryzyka decydować.

Spacer wciąż jest dozwolony pod pewnymi warunkami

- Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum. Ograniczenia dotyczą natomiast placów zabaw, które są miejscem gromadzenia się różnych osób, a tym samym wysokiego ryzyka zakażenia - przekazał Szymczyk.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wrocław: tej nocy zmarło dwóch pacjentów. Jeden był zakażony, drugi czekał na wyniki badań
2. IMGW wydało pilne alerty pogodowe. Alam już obowiązuje, konieczna jest ostrożność

Komendant główny dodał także, iż jednorazowe wyjścia sportowe, na przykład bieganie czy wycieczka rowerowa, są nadal dozwolone. Należy jednak przestrzegać podstawowej zasady, jaką jest utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych osób. Sport można więc uprawiać także jedynie w grupach dwuosobowych, co nie dotyczy rodzin. Prowadzący rozmowę dziennikarz dopytał także, co jeszcze kwalifikuje się do wspomnianych potrzeb życia codziennego. Szymczyk przekazał, iż jest to "konieczność wizyty u lekarza, zrobienia zakupów, wykupienia leków".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Który piłkarz zarabia najwięcej na świecie? "France Football" ujawnia najbogatszą trójkę
  2. W sklepie możesz mieć problem przy kasie. Mają prawo odmówić ci sprzedaży
  3. Przez epidemię wiele nadleśnictw ogłosiło zakaz wstępu do lasu. Jeśli do niego wejdziesz, zapłacisz sporą karę
  4. Dyrektor szpitala trafił na kwarantannę. Wcześniej mógł narazić zdrowie położnej z zadziwiającego powodu
  5. Biedronka wprowadza bardzo ważne zmiany. Chodzi o pierwszeństwo wejścia do marketu
  6. Ujawniono, do kiedy Ryanair uziemił samoloty. Wiele osób się zawiedzie

Źródło: RMF FM