sondaż ibris. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Źródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 6 Maja 2020

Sondaż IBRIS, zaskakująca pozycja PiS nie pozostawia złudzeń. Szumowski zagrożony?

Sondaż IBRIS pokazuje zaufanie do ministra Szumowskiego. Wyprzedza nawet Andrzeja Dudę, a jednocześnie zalicza spadek notowań. Co poszło nie tak?

Od początku pandemii koronawirusa, minister Szumowski zmaga się z wieloma problemami. To na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za zdrowie Polaków. Wielu ludzi docenia jego starania, cieszy się on według sondażu IBRIS wielkim zaufaniem rodaków. Jednocześnie ufa mu mniej ludzi niż miesiąc temu. Skąd ta zmiana?

Możliwe ponowne ograniczenia w przemieszczaniu się. Minister zdrowia nie ma najlepszych wieściMożliwe ponowne ograniczenia w przemieszczaniu się. Minister zdrowia nie ma najlepszych wieściCzytaj dalej

Sondaż IBRIS pokazuje spadek zaufania do ministra zdrowia

Kwietniowy ranking słynnej sondażowni mówił o prawie 52% zaufaniu respondentów do Łukasz Szumowskiego. Polityk jest niewątpliwie jedną z najbardziej zaangażowanych osób w walkę z pandemią. Znajduje się często w ogniu krytyki opozycji, ale nie zwalnia tempa. Brak zaufania do mężczyzny deklarowało tylko 12% badanych. Dla wielu jego brak sprzeciwu wobec wyborów korespondencyjnych jest szokujący.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Duda nagle podpisał umowę z "Solidarnością". Chodzi o emerytury i programy społeczne
2. Złe wieści dla osób trzymających oszczędności w bankach. Aktywa nie ochronią już kapitału

Według majowego badania ministrowi przestało ufać aż 7,2% badanych. To duża zmiana, chociaż Łukasz Szumowski wciąż jest liderem zestawienia. W działania szefa resortu zdrowia wątpi aż 31.5% respondentów. To o 19,5 pkt. proc więcej niż miesiąc temu. Zmiana olbrzymia, ale niewątpliwie związana z politycznymi posunięciami partii rządzącej. Świadom zagrożenia minister daje przyzwolenie na nierozsądne działania, takie jak majowe głosowanie. Narażone będzie zdrowie pracowników poczty.

Drugie miejsce w sondażu zajmuje prezydent Andrzej Duda, a trzecie premier Morawiecki. Dużym zaufaniem Polaków cieszy się również kandydat PSL na prezydenta, Władysław Kosiniak Kamysz. Piąte miejsce przypada liderowi PiS, Jarosławowi Kaczyńskiemu. Notowania prezesa wzrosły o kilka punktów procentowych. Nie ufa mu jednak wciąż ponad połowa ankietowanych. Dalsze miejsca należą do Szymona Hołowni i Donalda Tuska. Dobre uczucia wzbudza także Adrian Zandberg, lider Lewicy Razem.

Szef resortu zdrowia jest na pierwszej linii frontu w walce z koronawirusem. To od jego decyzji zależy sposób walki z epidemią w naszym kraju. Polityk jest rządową twarzą wojny z koronawirusem. Polityczne posunięcia obozu władzy i jego wypowiedzi są często niespójne. Tak było, chociażby w przypadku maseczek. Chociaż zaufanie do niego spada, nadal jest politykiem najbardziej wiarygodnym dla Polaków. Liderami rankingu nieufności są z kolei Janusz Korwin Mikke, Małgorzata Kidawa Błońska czy Krzysztof Bosak.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nowa rzeczywistość dla pracowników. W każdej chwili pracodawca może zwolnić Cię przez maila
  2. Historyczna chwila. Metro podało informacje o pasażerach
  3. Co tam się wydarzyło? Alarmy bombowe w polskich galeriach handlowych, doszło do ewakuacji
  4. Plany wyborcze Kaczyńskiego jednak się nie sprawdzą? Padł nowy termin, jest najbardziej prawdopodobny
  5. Tragiczne doniesienia ze Śląska. 4-miesięczna dziewczynka uratowana w ostatniej chwili, była ofiarą okropnych czynów
  6. Szumowski powiedział o jesieni. Mówił o dwóch epidemiach, których boi się najbardziej
  7. Źródło: [Interia]