Sondaż. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 24 Maja 2020

Jarosław Kaczyński może mieć poważne powody do obaw. Najnowszy sondaż wskazuje na wyraźną zmianę preferencji Polek i Polaków

Sondaż pracowni Estymator przeprowadzony na zlecenie Do Rzeczy wskazuje utrzymanie się poważnych problemów partii rządzącej z poparciem. Według tego badania Jarosław Kaczyński nie może liczyć już na samodzielną większość w sejmie.

Brak większości jest dla Kaczyńskiego poważnym problemem, ponieważ jego partia ma obecnie bardzo niskie zdolności koalicyjne. Konieczność pertraktacji z innymi partiami najprawdopodobniej skończyłoby się dla PiS utratą władzy.

Kto powinien dziś zostać w domu? W niektórych częściach kraju może być wyjątkowo niebezpiecznie, ostrzeżenie w najnowszym komunikacie IMGWKto powinien dziś zostać w domu? W niektórych częściach kraju może być wyjątkowo niebezpiecznie, ostrzeżenie w najnowszym komunikacie IMGWCzytaj dalej

Sondaż: PiS spada, KO rośnie. Jarosław Kaczyński może mieć powody do obaw

Zgodnie z sondażem Prawo i Sprawiedliwość może obecnie liczyć na poparcie 41,9 proc. respondentów. Taki wynik dałby tej partii 226 miejsc w Sejmie. Oznacza to aż 4 punktowy spadek w stosunku do poprzedniego badania tej pracowni. Drugie miejsce zajęła w sondażu Koalicja Obywatelska, główne ugrupowanie opozycyjne zanotowało wzrost o prawie 9 pkt. proc. - oznacza to poparcie na poziomie 26,1 proc i 123 mandaty sejmowe. Ostatnie miejsce zgarnia Koalicja Polska (PSL). Swój głos na Ludowców oddałoby 11,9 proc respondentów. Dałoby to 55 mandatów.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Sondaż prezydencki, który może zaniepokoić wiele osób. Kto tak naprawdę wygra w drugiej turze?
2. Pandemia wpłynęła też na sprawy związane z L4. Zmieniło się kilka istotnych dla pracowników kwestii

Na Lewicę oddanie głosu deklaruje obecnie 11,6 proc. badanych. Oznacza to spadek o 2 pkt. proc i 45 miejsc w Sejmie. Jedyny potencjalny koalicjant PiS czyli Konfederacja uzyskała 6,6 proc. (spadek o 2,3 pkt proc.). "Z takim wynikiem konfederaci mieliby w Sejmie 10 miejsc, czyli o jedno mniej, niż obecnie. Inną partię wskazało w badaniu 1,9 proc. respondentów. Tutaj odsetek wzrósł o 0,8 pkt proc." - czytamy w portalu DoRzeczy.pl.

Badanie przeprowadzono w dniach 21-22 maja 2020 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię (w wyborach do Sejmu) będą głosować. Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 60 proc. (+11 pp w stosunku do badania z 14-15 maja).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Bardzo ważna wypowiedź szefowej laboratorium z Wuhan. Powiedziała o pochodzeniu wirusa
  2. Łukasz Szumowski w rozmowie z mediami podał konkretną datę. Nadchodzi druga fala
  3. Niespodziewane słowa u Rydzyka na temat wykorzystywania dzieci. "Kościół został zraniony"
  4. Mateusz Morawiecki na Śląsku w wielkim stylu. Dziennikarze czekali za bramą, bo ich nie wpuszczono
  5. Szpital CSK MSWiA właśnie rozpoczął testowanie nowego leku. Stosowanie na zakażenie ma pomóc
  6. Pandemia uderzyła, tysiące zachorowań i zmarłych. Nowy kraj na drugim miejscu najbardziej poszkodowanych na świecie

Źródło: DoRzeczy.pl