sondaż. ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTERŹródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 20 Czerwca 2020

Polki i Polacy ocenili pracę Dudy i Morawieckiego. Wyniki nie pozostawiają najmniejszych wątpliwości

Sondaż przeprowadzony przez pracownię Kantar nie pozostawia złudzeń: Polacy coraz gorzej oceniają pracę prezydenta i rządu. Wyniki badania z pewnością będą teraz mocno analizowane, zwłaszcza w sztabie prezydenta, którego za 8 dni czeka pierwsza tura wyborów w których walczy o reelekcję.

Zbliżające się wielkimi krokami wybory prezydenckie są dla Polek i Polaków idealną okazją do podsumowania 5-letnich rządów PiS w Polsce. Według sondażu Kantar ocena tych rządów nie wypada po myśli Zjednoczonej Prawicy.

Gwiazdor Gogglebox dotkliwie pobity przez nietolerancję wobec LGBT. Porażające i tragiczne nagranie obiegło internetGwiazdor Gogglebox dotkliwie pobity przez nietolerancję wobec LGBT. Porażające i tragiczne nagranie obiegło internetCzytaj dalej

Sondaż: 50% Polaków źle ocenia rząd i prezydenta

Równo 50 proc. badanych negatywnie ocenia pracę prezydenta Andrzeja Dudy oraz premiera Mateusza Morawieckiego. Na pozytywną ocenę działań mogą liczyć odpowiedni od 40 i 39 proc. ankietowanych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Bardzo niepokojące zachowanie Antoniego Macierewicza. Wykrzykiwał zadziwiające hasła, wyrywał mikrofon, wszystko się nagrało
2. Podróżujesz samochodem? Za brak jednego elementu przewidziane są wysokie kary

- W czerwcu ocena pracy Andrzeja Dudy zmieniła się. Odsetek badanych negatywnie oceniających urząd prezydenta zmalał o 3 punkty procentowe i aktualnie wynosi 50 proc., przy czym odsetek wskazań pozytywnych również zmniejszył się i wynosi 40 proc. Odsetek osób, które nie potrafiły ocenić, jak prezydent wykonuje swoje obowiązki, to 10 proc. i w stosunku do ubiegłego miesiąca wzrósł o 7 punktów procentowych - czytamy w sondażu Kantar - W porównaniu do maja, w czerwcu ocena Mateusza Morawieckiego uległa zmianie, odsetek osób negatywnie oceniających pracę premiera wzrósł o 2 punkty procentowe, a udział osób pozytywnie go oceniających spadł o 6 punktów procentowych. Odsetek osób niezdecydowanych wzrósł o 4 punkty procentowe - pisze sondażownia.

Takie wyniki badań opinii publicznej są bardzo złym zwiastunem dla PiS w nadchodzących wyborach prezydenckich. Od jakiegoś czasu poparcie prezydenta utrzymuje się właśnie na poziomie 40%, gwarantującym mu wygraną w 1 turze ale zupełnie niewystarczającym do myślenia o  wygraniu drugiej. Jeśli prezydentowi nie uda się poszerzyć elektoratu, najprawdopodobniej 12 lipca przegra wybory z kandydatem opozycji. 

Badanie przeprowadzono w dniach 5-10 czerwca 2020 roku na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próba 1012 mieszkańców Polski, w wieku 15 i więcej lat. Technika: wywiady bezpośrednie wspomagane komputerowo (CAPI).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 219 tys. Polaków wciąż czeka na odszkodowanie. Jeśli jesteś w tej grupie, nie mamy dla ciebie dobrej wieści
  2. Prześliczna Karolina pędziła motocyklem na solarium. Tragiczna śmierć. Nie żyje
  3. Co dalej partią Piotra Ikonowicza? "Rzeczpospolita": Zostanie zdelegalizowana
  4. Mateusz Morawiecki i coś, o czym nigdy nie mówił, wszystko wyszło na jaw. "Bili go, szantażowali, kazali kopać własny grób"
  5. TVP Info znów bezczelnie manipuluje i szczuje na LGBT+ bez żadnych oporów. Przesadzili, nie mają żadnych zasad
  6. Susza powoduje absurdalne ceny truskawek. W kilku regionach Polski sytuacja jest bardzo ciężka

Źródło: Kantar