Najnowszy sondaż obrazuje wymianę sił w polskiej polityce.. Piotr Molecki/East News
Źródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 16 Listopada 2020

Ogromne przetasowanie na polskiej scenie politycznej. Najnowszy sondaż pokazuje, kogo popieramy

Najnowszy sondaż CBOS obrazuje wymianę sił w polskiej polityce. Wspomagany przez koalicjantów PiS pozostaje największą siłą polityczną w kraju. Obóz rządzący mógłby jednak mieć poważny problem, gdyby koalicję postanowiła stworzyć opozycja.

Szczegóły najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej przytacza Wirtualna Polska. Ośrodek postanowił zapytać respondentów, na kogo oddaliby swój głos, gdyby w kraju nie panowała pandemia, a wybory odbywały się w pierwszej połowie listopada.

Chęć zagłosowania na Zjednoczoną Prawicę, a zatem PiS i jego satelitarne ugrupowania wyraziło 30 procent badanych. Z danych CBOS, jak się zdaje, wyłania się jednak nieśmiały zwycięzca minionych tygodni.

Dziś wieczorem TVN ujawni porażający materiał. Dziś wieczorem TVN ujawni porażający materiał. "Chorzy umierają mimo wołania i krzyków"Czytaj dalej

Sondaż CBOS: wzrost ruchu Hołowni

Jesień obfituje w zdarzenia noszące w sobie potencjał do zmiany politycznego krajobrazu – od rozpędzonej epidemii koronawirusa począwszy, na protestach wywołanych przez decyzję Trybunału Julii Przyłębskiej skończywszy. Ich największym beneficjentem jest najwyraźniej Szymon Hołownia.

Chęć oddania swojego głosu na "Polskę 2050" wyraziło 16 proc. respondentów. Ruch Hołowni zaliczył tym samy wzrost o 6 punktów procentowych i z wolna ma szansę stać się nie tyle trzecim, co nawet drugim graczem na polskiej scenie.

Koalicję Obywatelską również wskazało16 proc. uczestników badania. Dotychczasowa druga siła polityczna w Polsce zaliczyła zatem kolejny spadek. W porównaniu do analogicznego sondażu z połowy października wynosi on 2 pkt proc.

DZISIAJ GRZEJE: 1. "Rzeczpospolita" nie pozostawiła suchej nitki. Polacy ocenili Kościół, wystawiając rachunek, najbardziej zaskakuje opinia młodych
2. Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeń
3. Zażenowany Grzegorz Markowski przerwał milczenie ws. pieniędzy od Glińskiego. "Byłoby niemoralne"

Do Sejmu weszłaby również Konfederacja, na którą chciałoby zagłosować 7 proc. badanych, a także Lewica popierana obecnie przez 6 proc. uczestników badania CBOS.

Nie najlepszy okres, ujmując rzecz możliwie delikatnie, przechodzi Polskie Stronnictwo Ludowe. Gdyby wybory odbyły się w połowie listopada, PSL mógłby liczyć jedynie na 2 proc. głosów i znalazłby się poza Parlamentem.

Gwiazda TVN została wyproszona ze sklepu. Powodem był przekaz jej programu, historię ujawniła dopiero terazGwiazda TVN została wyproszona ze sklepu. Powodem był przekaz jej programu, historię ujawniła dopiero terazCzytaj dalej

PiS bez większości?

Mimo że Prawo i Sprawiedliwość nadal wygrałoby nadchodzące głosowanie, sondaż pokazuje, że obóz Zjednoczonej Prawicy mógłby mieć problem z utworzeniem stabilnego rządu.

PiS musiałby dogadać się z Konfederacją. Wyniki opozycji dają ponadto dość szerokie pole do działa koalicyjnych. Sytuacja wygląda zatem obecnie na wyjątkowo dynamiczną.

Badanie CBOS przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL, w dniach od 5 do 15 listopada na próbie liczącej 1052 osoby, zaznacza Wirtualna Polska.

źródło: WP

Jurek Owsiak ujawnił skalę kuriozalnych wydatków rządu. Jego apel powinni poznać wszyscyJurek Owsiak ujawnił skalę kuriozalnych wydatków rządu. Jego apel powinni poznać wszyscyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagował
  2. Królowa polskich warzyw, jej regularne jedzenie przedłuża życie. Świeża i kiszona - w każdej formie powinna znaleźć się na twoim stole
  3. "Proszę Boga, aby przebaczył zmarłemu". Zaskakujące kondolencje abp. Gądeckiego w związku ze śmiercią kard. Gulbinowicza
  4. Na planie "The Voice of Poland" polały się łzy, niespodziewane. Do czego doszło i skąd tyle emocji?
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Wielka Brytania chce zbudować kosmiczne elektrownie. Wyjątkowy pomysł budzi zainteresowanie NASA od lat