Smog to problem, z którym trzeba walczyć, z myślą o nasze zdrowie. Pixabay/JerzyGoreckiŹródło: Pixabay/JerzyGorecki
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 8 Grudnia 2019

Jak uchronić się przed smogiem? Mamy dla was kilka porad

Smog jest poważnym problemem, z którym zmaga się wiele polskich miast, szczególnie z zimą, w sezonie grzewczym. Mimo szeregu podejmowanych działań i różnych kampanii antysmogowych, problem ten z roku na rok maleje, ale nie znika. Warto więc samemu zatroszczyć się o nasze zdrowie i jakość powietrza, którym oddychamy. Jest na to kilka sposobów.

Koszmarna jakość powietrza, którym oddychamy w okresie jesienno-zimowym, to tzw. smog londyński. Nie jest on wywołany ruchem ulicznym, lecz głównie trującymi oparami, pochodzącymi m.in. z domowych kotłowni i kominków.

- Spalanie w nieefektywnych piecach złej jakości paliw stałych to główny problem w kwestii nadmiernego zanieczyszczenia w Polsce. Odpowiada ono za wydzielanie prawie połowy szkodliwego pyłu PM10 i ponad 80% rakotwórczego benzo(a)pirenu. Pokazuje to, że stan powietrza w naszym otoczeniu w dużej mierze zależy od nas samych - tłumaczy Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska.

Smog, który zabił 12 tys. osób w kilka dni. Nagrania historycznego zwrotu wprawiają w trwogęSmog, który zabił 12 tys. osób w kilka dni. Nagrania historycznego zwrotu wprawiają w trwogęCzytaj dalej

Smog - jak z nim walczyć? Porady

Choć niekiedy ze względu na konieczność zapewnienia stałego ogrzewania zimą, trudno o wymianę samego źródła ciepła, to warto pomyśleć o zmianie dotychczasowego paliwa na lepsze pod względem jakościowym, które przez to będzie bardziej wydajne i przyjazne środowisku.

Smog panujący w naszej okolicy ma też negatywny wpływ na powietrze, którym oddychamy w domu. Przed szkodliwymi pyłami można się skutecznie chronić zarówno w naszych domach, jak i na zewnątrz. Kiedy przebywamy w budynku, dobrym sposobem na poprawienie jakości powietrza jest zakup specjalnego oczyszczacza powietrza. Skuteczność takiego urządzenia zależy m.in. od rodzajów filtrów, jakie zostały zastosowane, a także od jego wielkości W przeciwdziałaniu smogowi dobrze sprawdzają się filtry HEPA. Zgodnie z obowiązującym standardem, zatrzymują one cząsteczki większe niż 0,3 μm, ze skutecznością co najmniej 99,95%. To oznacza, że są one efektywne w kontekście usuwania z powietrza pyłów PM2,5 i PM10. Oczyszczacze często uzupełniane są m.in. filtrem węglowym, który dobrze radzi sobie np. z jednym z najbardziej szkodliwych składników smogu - benzopirenem. Jak zalecają producenci tych urządzeń, do poprawnego działania urządzenia, konieczna jest odpowiednia konserwacja, polegająca na okresowej wymianie filtrów na nowe.

Co ciekawe, oddychanie czystszym powietrzem, nawet przy wysokim poziomie zanieczyszczenia, jest możliwe nawet na zewnątrz. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest zakup odpowiedniej maski antysmogowej. Te specjalistyczne wyposażone są w podobne mechanizmy jak oczyszczacze powietrza - mogą posiadać np. filtr HEPA. Warto pamiętać, że Główny Inspektorat Ochrony Środowiska już nawet przy dostatecznym poziomie czystości powietrza zaleca rozważenie ograniczenia aktywności na zewnątrz. Wtedy, jeśli nie musimy wychodzić z domów, to najlepiej nie wychodźmy.

Choć możliwe jest dbanie o nasze zdrowie i to czym oddychamy, nawet podczas smogu, ważne jest podejmowanie działań, które go ograniczają i dążenie do jego wyeliminowania. W kontekście walki z zanieczyszczeniem powietrza, wywołanym tzw. niską emisją, podejmowane są działania zarówno na szczeblu rządowym, jak i samorządowym, wspierane przez inicjatywy komercyjne. Prowadzona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kampania "Czyste powietrze" z rządowego programu walki ze smogiem, może zapewnić dofinansowanie (w formie dotacji, pożyczki bądź dotacji i pożyczki) w wysokości do nawet 90% kosztów inwestycji, czyli np. wymiany głównego źródła ogrzewania - pieców. Należy tylko wypełnić wniosek w sieci. Tego typu działania są aktywnie wspierane także przez Bank Ochrony Środowiska, m.in. poprzez preferencyjne warunki pożyczek dla beneficjentów takich projektów proekologicznych jak "Czyste powietrze".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Co dalej z 13. emeryturami? "Jesteśmy gotowi je wypłacać"

2. Bankomat nie wydał ci pieniędzy? Mogłeś paść ofiarą oszustwa, koniecznie zadzwoń do banku

3. TVP atakuje Filipa Chajzera. Nie oszczędzili go

4. Tragiczne okoliczności śmierci Dzięcioła. Był 100 metrów od swojego domu

5. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz

6. Dziewczyna żegna umierającego chłopaka po raz ostatni. Zdjęcie ich spotkania jest porażające, nie da się go zapomnieć