Smog i szkodliwe pyły w Zakopanem. Tragiczna jakość powietrza. Wikimedia CommonsŹródło: Wikimedia Commons
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 5 Grudnia 2019

Nie jedźcie do Zakopanego. Smog w nieznanym dotąd stężeniu

Smog i szkodliwe pyły, to problem, z którym musi zmagać się wiele polskich miast. Wydawać by się mogło, że powietrza górskiego czy morskiego to raczej średnio dotyczy, a jednak. "Nie wychodź bez maseczki" - takie ostrzeżenie widnieje przy najnowszych pomiarach szkodliwych pyłów w Zakopanem. Normy przekroczone zostały o ponad 700%. Najgorzej było wczoraj.

Platforma Airly.eu, monitorująca bieżący stan powietrza w wybranych miejscowościach, prezentuje w Zakopanem stężenie bardzo szkodliwych dla zdrowia pyłów - PM2.5 i PM10. Występowanie pyłów związane jest m.in. z procesami spalania paliw stałych i ciekłych.

Mało znany nowotwór, którego objawy są niewidoczne. Często bywa za późnoMało znany nowotwór, którego objawy są niewidoczne. Często bywa za późnoCzytaj dalej

Smog w Zakopanem - bardzo szkodliwe pyły w powietrzu

Pyły zawieszone, takie jak PM10, uznawane są za najgroźniejsze dla ludzkiego zdrowia. Wszystko dlatego, że jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu i zagrażać nawet naszemu życiu. Pyły odpowiedzialne są także m.in. za nasilenie astmy, osłabienie czynności płuc, nowotwory płuc, gardła i krtani, zaburzenie rytmu serca, zapalenie naczyń krwionośnych, ryzyko zawału i udaru oraz szereg innych schorzeń. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy.

Według wczorajszych pomiarów ze stacji na zakopiańskim Kamieńcu mogliśmy dowiedzieć się, że stężenie PM2.5 wynosiło dokładnie 759% normy, zaś PM10 562% normy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. W końcu! Właściciele, porzucający pupili odpowiedzą przed sądem

2. Co najmniej dziwne. Były mąż Marty Kaczyńskiej skomentował wygląd Pawłowicz

3. Wszyscy popełniamy karygodny błąd przy rozmrażaniu mięsa. Siedlisko bakterii

4. Jantar nie ucieszyłyby obecne wydarzenia w jej rodzinie. Bardzo przykre

5. Żona sportowca przekazała koszmarne informacje o jego nagłej śmierci. Simon chciał pobić kolejny rekord

6. Trutka na szczury w lekach. 2 mln Polaków zagrożonych, ministerstwo powołało sztab kryzysowy

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News