Morawiecki i Duda. flickr.comŹródło: flickr.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 3 Grudnia 2019

Duda i Morawiecki mówią o "ochronie górnictwa". A smog dalej zabija

Smog – jak i problemy, jakie za sobą niesie – nie schodzi z ust Polaków przez większą część roku. Temat ten największe emocje budzi w zbliżającym się właśnie okresie zimowym. Choć coraz większe grono naszych rodaków zdaje sobie sprawę, że spalanie węgla ma katastrofalny wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale i kondycję całej planety, przeświadczenie to wydaje się być obce panom prezydentowi i premierowi, którzy podkreślając wartość polskiego górnictwa, zaznaczyli, że owszem, myślą również o czystym powietrzu, ale "w miarę możliwości".

Jedną z głównych przyczyn powstawania smogu w Polsce jest tzw. niska emisja, tworzona w dużej mierze przez domowe piece grzewcze, w których spalanie węgla jest nieefektywne. Jednym z miast walczącym z niską emisją jest Kraków. Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego informuje jednak, że w skali kraju wymiana starych pieców wygląda zdecydowanie gorzej.

– Wymiana kopciuchów idzie słabo, to trzeba sobie powiedzieć szczerze. Dobrze poszło w Krakowie. (...) Natomiast jeśli patrzymy na kraj, to proces jest bardzo powolny – zaznacza. Tomasz Kulpa dodaje z kolei, że w podkrakowskich Wołowicach wymiana pieców przy obecnym tempie mogłaby zająć nawet 40 lat.

Smog wciąż zabija.

Każdego roku z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 45 tysięcy Polaków. Medonet.pl informował, że w przygotowanym przez WHO raporcie dotyczącym najbardziej zanieczyszczonych państw Unii Europejskiej Polska znalazła się na drugim miejscu; wyprzedziła nas jedynie Bułgaria. Co więcej, aż 36 spośród 50 miast z najgorszym powietrzem znajduje się właśnie w naszym kraju. Jakość powietrza ulega pogorszeniu zwłaszcza jesienią i zimą.

Będzie tylko gorzej. Za najbardziej podstawowe produkty zapłacisz fortunęBędzie tylko gorzej. Za najbardziej podstawowe produkty zapłacisz fortunęCzytaj dalej

Premier: Polskie górnictwo to bezpieczeństwo

Przy okazji Barbórki premier Mateusz Morawiecki oraz prezydent Andrzej Duda zapewniali, że mają na uwadzę jakość powietrza w naszym kraju. Jednocześnie zaznaczali jednak, że zmiany będą postępować "w miarę możliwości" i podkreślali wagę polskiego górnictwa.

– Wydobycie węgla to wielkie zadanie i służba, którą państwo realizujecie dla Polski, zapewniając bezpieczeństwo energetyczne – mówił w sobotę do górników prezydent Duda. – Będziemy inwestowali, w miarę możliwości, w badania, w rozwój i poszukiwanie nowych technologii tak, aby to, nad czym państwo pracujecie, mogło być wykorzystywane nadal przez najbliższe dziesięciolecia – dodał.

– Walczymy w Brukseli, o jak najlepsze warunki dla polskiego górnictwa. Bo polskie górnictwo to bezpieczeństwo, bezpieczeństwo przede wszystkim energetyczne. To niskie ceny. Dzisiaj Polska ma jedne z najniższych w Europie ceny energii również dzięki polskiemu górnictwu – powiedział z kolei w Katowicach premier Morawiecki.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Jarosław Kaczyński wybudził się z narkozy. Miał gości

2. Mąż Kory przerwał milczenie po latach. Przeszywające wyznanie

3. Duchowni wiedzieli o skłonnościach Paetza! Druzgocące zarzuty

4. Emerytury mogą być wyższe w grudniu. W życie wchodzą nowe limity

5. Księża nie płacą, jak reszta Polaków. Obowiązuje ich specjalny system podatkowy

6. Błyskawiczne w wykonaniu ciasto z twarogiem. Każdy kawałek rozpływa się w ustach