Smog a czystość powietrza w mieszkaniu
Źródło: PxHere
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 7 Listopada 2019

Smog nie odpuszcza w Polsce. Skuteczne sposoby na poprawę jakości powietrza w domu

Smog jest cichym zabójcą. W Polsce w samym 2016 roku z jego powodu przedwcześnie umrzeć mogło nawet 19 tys. osób. Większość z nas zdaje sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie wiążą się z zanieczyszczeniem powietrza, zwłaszcza, że w Polsce problem jest szczególnie widoczny. Okazuje się jednak, że pozostając w domu, w czasie szczególnej widoczności smogu, również możemy sobie szkodzić. Wyjaśniamy, jak dbać o czystość powietrza w mieszkaniach, które wbrew pozorom, nie zawsze jest krystalicznie czyste.

Niedawno, naukowcy z CU Boulder Cooperative Institute for Research in Environmental Sciences (CIRES) udowodnili, że na jakość powietrza w naszych mieszkaniach negatywnie wpływają wykonywane przez nas, rutynowe czynności. Szczególnie te, które wiążą się z wykorzystaniem chemikaliów. W naszych mieszkaniach znaleźć możemy zarówno cząsteczki pyłu, jak i tlenek węgla, tlenki azotu, czy dwutlenek siarki.

Czym jest zero waste? Idea, dzięki której możesz pomóc ratować planetęCzym jest zero waste? Idea, dzięki której możesz pomóc ratować planetęCzytaj dalej

Na zanieczyszczenie powietrza w naszych mieszkaniach w dużej mierze wpływa korzystanie z kosmetyków i środków czystości. Niestety, nawet jeśli ograniczymy ich użycie, nie mamy większego wpływu na surowce, z jakich zbudowany jest zamieszkiwany przez nas blok a to również ma znaczenie.

Smog na zewnątrz, zanieczyszenia w domu. Podpowiadamy, jak zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu

Zanieczyszczenie powietrza może w fatalny sposób wpływać na nasze samopoczucie. Wiedzą o tym doskonale alergicy i astmatycy. Dlatego podpowiadamy, jak zadbać o jakość powietrza w mieszkaniu.

1. Staraj się używać jak najmniej środków chemicznych. Albo takich, które zrobisz samodzielnie. Instrukcję znaleźć możesz w filmie nad artykułem.

2. Ogranicz korzystanie z kadzidełek i świeczek zapachowych.

3. Zainwestuj w oczyszczacz powietrza.

4. Ubrania staraj się, w miarę możliwości, suszyć na balkonie (zwłaszcza, jeżeli przy praniu używasz środków zapachowych).

5. Chroń się przed pleśnią. Nie tylko dokładnie sprzątaj kuchnię i łazienkę ale i nie przesadzaj z podlewaniem roślin.

6. Pamiętaj o regularnym praniu pościeli, ręczników i pluszaków.

7. Buty zostawiaj na przedpokoju. Chodząc w nich po domu roznosisz brud.