Smog
Źródło: Pixabay
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 25 Października 2019

Smog: co to jest i jak wysoką cenę ponosimy za zanieczyszczenie powietrza

Szacuje się, że przez smog w samym 2010 roku zmarło 230 tys. osób na świecie.

Smog: co to jest? W najprostszej definicji to mieszanina mgły ze spalinami. Często widać go gołym okiem, co dla wielu osób jest szczególnie alarmujące. W mediach społecznościowych udostępniane są dziesiątki niepokojących zdjęć ciemnej mgły nad Krakowem czy Warszawą.


Niepokój jest uzasadniony. Smog stanowi dla ludzi śmiertelne zagrożenie, choć szkody jakie wywołuje często widoczne są po latach jego wdychania. Dlaczego jest tak niebezpieczny?


Smog: co to jest? Z czego składa się smog, jak powstaje?


Zanim zaczniemy analizować zagrożenia związane z zanieczyszczeniem powietrza, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie z czego składa się smog i jak powstaje. Głównym składnikiem smogu są pyły zawieszone. Powstaje wskutek przedostawania się do atmosfery szkodliwych związków chemicznych. Wśród nich wymienić należy tlenki siarki i tlenek azotu, pyły zawieszone, a także wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są kancerogenne.


A jak powstaje smog? Przede wszystkim na skutek różnych rodzajów spalania. Na świecie jednym z głównych źródeł smogu jest transport drogowy oraz przemysł. W Polsce, poza wydzielającymi spaliny, sprowadzanymi z zagranicy starymi samochodami, głównym emitentem smogu są gospodarstwa domowe. Ze względu na mało restrykcyjne przepisy a wielu przypadkach, również kwestie ekonomiczne, Polki i Polacy masowo palą śmieciami. W kraju nad Wisłą wiele domów ogrzewanych jest przestarzałymi instalacjami grzewczymi.


Smog: jak zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza?


Nie każdy może pozwolić sobie na wymianę instalacji grzewczej, czy kupno nowego samochodu. Na szczęście każdy z nas może sprawdzić jakość powietrza w swojej okolicy. Niestety, dla wielu osób może to być nieprzyjemne doświadczenie.


W 2017 roku normy pyłów PM10 i PM2,5 zostały przekroczone nawet o ponad 3000% na południu kraju. W zestawieniu WHO, przedstawiającym 50 najbardziej zanieczyszczonych, europejskich miast, aż 36 leży w kraju nad Wisłą. W Polsce w samym 2016 roku z powodu smogu przedwcześnie umrzeć mogło nawet 19 tys. osób (dane ministerstwa przedsiębiorczości i technologii).