Smog znów atakuje! Unikajcie dziś przebywania na dworze.. MARCIN SMULCZYNSKI/East NewsŹródło: MARCIN SMULCZYNSKI/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 17 Stycznia 2020

Mieszkasz w Warszawie? Lepiej nie wychodź dziś z domu

Smog znów atakuje! Lepiej unikajcie dziś przebywania na dworze, ograniczcie to do minimum i przełóżcie spacery na inny dzień. Warszawa tonie we mgle - smogowej. Normy są przekroczone aż o ponad 300 procent i panuje bardzo słaba widoczność.

Warszawiacy w piątek rano mogli ujrzeć swoje miasto spowite gęstą mgłą, która bardzo ograniczyła widoczność. Jak pokazują stacje pomiarowe, normy jakości powietrza w stolicy są przekroczone aż nawet o ponad 300 procent! Najgorsza sytuacja panuje pod Warszawą. "Lepiej nie oddychać pełną piersią" - piszą zgodnie mieszkańcy.

Andrzej Duda przyznał, że nie jest zadowolony ze swojego wyglądu. Planuje metamorfozęAndrzej Duda przyznał, że nie jest zadowolony ze swojego wyglądu. Planuje metamorfozęCzytaj dalej

Smog dusi mieszkańców stolicy. Znacznie przekroczone normy, fatalna jakość powietrza

Najgorzej było z samego rana, budynki Warszawy dosłownie zniknęły we mgle, słaba była także widoczność na drogach. Za wszystkim stoi niezwykle szkodliwy dla zdrowia smog, który co jakiś czas nawiedza mieszkańców ze zdwojną siłą i dusi miasto.

Jednak nie dotyczy to jedynie Warszawy. Fatalna jakość powietrza jest dziś w wielu polskich miastach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie łącznie aż dla ośmiu województw, w tym dla Warszawy i całego Mazowsza, gdzie sytuacja zdaje się być najgorsza. Kierowcy proszeni są o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach, a ludzie - oczywiście jeśli to możliwe - o niewychodzenie z domu i unikanie spacerów. 

W niektórych dzielnicach Warszawy, na przykład w Śródmieściu, na Targówku, Sadybie czy Pradze Północ, normy przekroczone są aż o ok. 300-400%. Jednak to nie wszystko, bowiem jeszcze gorzej jest pod Warszawą. Dla przykładu - w okolicach godziny 7 rano w Ząbkach normy były przekroczone o ok. 700%! To absolutny rekord i katastrofa.

"W domu głęboki wdech, i na tym wdechu aż do miejsca docelowego. Niech moc będzie z Wami" - pisze jeden z mieszkańców Targówka.

"Dziś na Pradze lepiej nie oddychać pełną piersią" - napisał Grzegorz Walkiewicz, warszawski radny.

"O godz. 7.00 smog dwukrotnie przekracza polskie normy. To i tak nic w stosunku do nocy. Dziś o godz. 2.00 wskaźniki pyłów PM2.5 i PM10 wynosiły nad Sadybą rekordowe i dawno nie widziane 400% normy! Jeśli nie musimy zostańmy w domu lub ograniczmy aktywność fizyczną na zewnątrz" - czytamy na Facebooku lokalnego portalu Sadyba 24.

Działacze z Warszawskiego Alarmu zamieścili w serwisie Facebook wyniki ze stacji pomiarowych i opisali je kpiąco słowami "Zielona Stolica Europy".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Dobre wiadomości dla pracowników z długim stażem. Będzie chronić ich specjalna dyrektywa

2. W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej

3. Zapomniany wywiad z Anną Jantar przed śmiercią. Niezwykle poruszające słowa piosenkarki

4. Rzesze Polek i Polaków mogą skorzystać. Wyższe progi przy 500 plus

5. Wypłynął skandaliczny dokument. Tak duchowni chronią się przed oskarżeniami o pedofilię

6. Agonia dziecka trwała dniami, z głodu jadło proszek do prania. Jego mama w tym czasie oddawała się haniebnym czynnościom