ślub kościelny. pixabay.comŹródło: pixabay.com
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 6 Grudnia 2019

Bierzesz ślub kościelny? Ksiądz może zadać ci intymne pytania, zmiana przepisów

Ślub kościelny coraz rzadziej interesuje młodych, wynika z badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Łódzki. Mimo że w ostatnich latach zanotowano znaczący spadek zainteresowania mówieniem sobie "tak" przed duchownym, Kościół zdecydował się zaostrzyć zasady dotyczące tego, kto będzie mógł stanąć przed ołtarzem. Przyszli małżonkowie powinni również przygotować się na mnóstwo intymnych, nierzadko wstydliwych pytań.

"Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego", upublikowany na stronie episkopatu, wprowadzi szereg zmian w obowiązującym od 30 lat prawie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1. czerwca 2020 roku. Co było powodem wspomnianych zmian?

Celem nowej regulacji jest sprostanie wyzwaniom, z jakimi muszą się mierzyć duszpasterze oraz młodzi w zmieniającym się świecie. Dekret ma być odpowiedzią na aktualną sytuację w Kościele. "W ostatnich dziesięcioleciach w sposób znaczący wzrosła liczba małżeństw zawieranych przez katolików z osobami należącymi do innych wyznań i religii, a także z osobami, które nie identyfikują się z żadną wspólnotą religijną", możemy przeczytać na stronie episkopatu.

Ślub kościelny 2020. Liczne zmiany

Według nowych przepisów młodzi będą musieli odbyć intymną rozmowę z księdzem. Przyszli małżonkowie będą przepytywani zarówno razem, jak i osobno. Nie wystarczy zaś proste "tak" lub "nie". O co zapyta ksiądz?

Toruń czeka paraliż. Winny Tadeusz RydzykToruń czeka paraliż. Winny Tadeusz RydzykCzytaj dalej

Jednym z tematów będzie impotencja. "Niezdolne do zawarcia małżeństwa są osoby, które nie mogą dokonać stosunku małżeńskiego. W wypadku wątpliwości co do istnienia przeszkody nie należy zabraniać zawarcia małżeństwa. Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem".

Koniecznym warunkiem będzie również wyrażenie chęci posiadania potomstwa.

Wśród zadawanych pytań można się również spodziewać tych dotyczących korekty płci. Jak czytamy, "Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego)."

Co więcej, zabronione będą również tzw. małżeństwa mieszane, a więc takie, w których katolik lub katoliczka chce wejść w związek z ochrzczonym niekatolikiem.

Warto podkreślić, że w przypadku natrafienia na wyjątkowo gorliwego księdza, młodym nie pomoże pójście do innej parafii. Brak zgody księdza zostanie bowiem umieszczony w protokole.

Dla osób zainteresowanych całym dokumentem – pismo dostępne jest pod adresem episkopat.pl. Liczy aż 76 stron.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Rachunki w 2020 pozbawią was oszczędności. Nadciąga ogromna podwyżka

2. Andrzej Duda w tajemnicy przyjął ślubowanie Piotrowicza i Pawłowicz

3. Banaś pogrywa sobie z Kaczyńskim. Wyprowadził go z równowagi słowami o zmarłym bracie

4. Ksiądz oskarżony o pedofilię. Wyrok sądu woła o pomstę do nieba

5. Jerzy Gruza miał poważny wypadek, trafił na OIOM. Wiadomo, w jakim stanie jest kultowy reżyser

6. Lodówkę lub pralkę kup przed nowym rokiem. Potem ostro przepłacisz