Ślub kościelny to dla wielu katolickich par wyjątkowo ważne wydarzenie. Jednak obecnie jego cena powala.. (zdj. il.) East NewsŹródło: (zdj. il.) East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 30 Czerwca 2020

“Co łaska” już nie obowiązuje? Ceny za ślub kościelny szybują

Ślub kościelny to dla wielu katolickich par wyjątkowo ważne wydarzenie. Jednak obecnie jego cena powala i nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na taki wydatek. Z powodu pandemii koronawirusa niemal na każdym kroku zauważalny jest kryzys gospodarczy, a ceny za wiele usług są dziś wyjątkowo wysokie. Do tego, jak się okazuje, zaliczają się także ceny za ślub. Ile dziś życzą sobie księża? "Ksiądz chciał 1000 zł. Żartował, że to za pracę w trudnych warunkach".

Z powodu pandemii koronawirusa ucierpiało wiele braż. Jednak, jak się okazuje, nie tylko gospodarka przeżywa teraz swój kryzys, a nawet usługi kościelne, świadczone przez księży, czyli np. śluby. Wszystko to z powodu drastycznego spadku przychodów w kościelnych parafiach, które były ostatnich miesiącach z powodu epidemii i ograniczeń, w tym ograniczeń w ilości wiernych, którzy przychodząc do kościoła zawsze dają na tacę. Zatem po kieszeni mogą teraz dostać także pary, które niedługo staną na ślubnym kobiercu. Ile za swoją usługę udzielenia ślubu kościelnego liczą sobie teraz księża? Sprawę opisuje portal kobieta.wp.pl.

PKW podała pełne wyniki wyborów. Są wyraźne zmianyPKW podała pełne wyniki wyborów. Są wyraźne zmianyCzytaj dalej

Ślub kościelny w dobie koronawirusa i ceny jak z kosmosu. "Co łaska" czy może jednak dużo więcej?

Pani Kinga i pan Patryk, których historia opisana jest w artykule portalu kobieta.wp.pl, opowiadają, że ich ceremonia trwała zaledwie kwadrans i w rygorystycznym reżimie sanitarnym. Miało to bowiem miejsce na początku kwietnia, kiedy obostrzenia były jeszcze bardziej poważniejsze i dużo bardziej przestrzegane, niż obecnie, w czerwcu, a Polska była właściwie w początkowej fazie epidemii. Para jednak zdecydowała się na ślub, nie chcieli go odwoływać. - Para młoda oraz świadkowie musieli wcześniej zdezynfekować dłonie i nosić maseczki, które ksiądz pozwolił zdjąć tylko na chwilę, na krótki pocałunek nowożeńców - czytamy w artykule WP.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Może być niebezpiecznie, anomalie pogodowe i dziwne burze. Piorun poraził nagle trzy osoby
2. Chiny zdecydowały? Zmieni się życie milionów ludzi. Świat przeciera oczy i nie wierzy

- Przed ślubem zwyczajowo spytaliśmy, jaką ofiarę powinniśmy złożyć. Liczyliśmy, że przy tak okrojonej uroczystości w ogóle zostaniemy zwolnieni z kosztów. Jednak ksiądz zaczął się skarżyć, że dla kościoła to też trudna sytuacja, bo nie ma wpływów z tacy, a wydatków przecież bardzo dużo. I rzucił, że zwyczajowo daje się teraz tysiąc złotych. Dodam, że jeszcze kilka miesięcy temu, gdy załatwialiśmy formalności, wspominał coś o 600 zł. Gdy mu o tym przypominałam, zażartował, że to dodatek za pracę w szkodliwych warunkach - wspomina dla WP pani Kinga.

- Zapłaciliśmy, bo w takim dniu nie chcieliśmy się wykłócać o pieniądze, choć wydaje mi się to trochę nie w porządku - dodaje w rozmowie z WP młoda małżonka.

Ceny za ślub kościelny mocno poszybowały w górę w całym kraju i, jak twierdzą nowożeńcy, teraz sięgają już nawet blisko tysiąca złotych. - W ubiegłym roku nasz proboszcz twierdził, że ślub kosztuje 600 złotych, teraz jest już o 100 złotych drożej - twierdzi w rozmowie z WP pani Patrycja z Lublina.
 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka obniża od dzisiaj ceny. Już wiemy, co kupisz taniej
  2. Duża akcja CBŚP w Warszawie. Pościg, ogromny huk, uszkodzone samochody. Co tam się stało?
  3. Może być niebezpiecznie, anomalie pogodowe i dziwne burze. Piorun poraził nagle trzy osoby
  4. Pierwsza dama mogła się bardziej postarać? Czy trzy słowa są wystarczającym komentarzu po kilku latach milczenia?
  5. Stanisław Żółtek znów odpłynął? Powiedział kilka zaskakujących słów, których nikt się nie spodziewał
  6. Kolejni Polscy turyści zakażeni koronawirusem. Mogli się zarazić od właściciela domków

Źródło: kobieta.wp.pl