Sławomir Świerzyński. MARCIN GADOMSKI/East News
Źródło: MARCIN GADOMSKI/East News
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 18 Listopada 2020

Sławomir Świerzyński z Bayer Full okradł innego artystę? Chodzi o zwykłą uczciwość, ujawniamy - wstyd

Sławomir Świerzyński został oskarżony o kradzież kultowej już piosenki Karola Płudowskiego pt. "Taka piosenka". Dziś z utworem kojarzony jest Bayer Full, który promował go pod nazwą "Moja muzyka". Nierozwiązany po 30 latach konflikt uległ przedawnieniu. "Śpiewałem w przeświadczeniu, że to jest w stu procentach moje".

- Czy można ukraść turystyczny przebój? Autor popularnej niegdyś piosenki twierdzi, że został okradziony przez lidera zespołu disco polo Sławomira Świerzyńskiego. Ten nie poczuwa się do winy i uważa, że to on rozsławił utwór. Spór z pozoru banalny, jednak chodzi o wpływy z tantiem i uczciwość kolegów po fachu - słyszymy we wstępie do materiału "Misja specjalna" o założycielu Bayer Full.

Przełomowa i zaskakująca decyzja w życiu Marty Kaczyńskiej, mowa o jej małżeństwie. Nikt się nie spodziewałPrzełomowa i zaskakująca decyzja w życiu Marty Kaczyńskiej, mowa o jej małżeństwie. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Sławomir Świeżyński ukradł utwór Karola Płudowskiego? "Ja nie wiedziałem"

Każdy, kto interesuje się polskimi twórcami, z pewnością słyszał utwór "Moja muzyka". Okazuje się, że jeden z największych przebojów Świerzyńskiego może nie należeć do niego, a do Karola Płudowskiego - artysty popularnego 40 lat temu w środowiskach studenckich i turystycznych.

Płudowski podtrzymuje, że jest autorem tekstu, co dla TVP potwierdził kompozytor Bogusław Nowicki, oceniający jego piosenkę jako "po prostu genialną". Wpadająca w ucho melodia oraz prosty, acz nie płytki tekst przyczynił się do spopularyzowania twórczości.

Turystyczne festiwale były również obiektem zainteresowania Sławomira Świeżyńskiego, który poznał Płudowskiego w 1981 roku na jednym z wydarzeń muzycznych. Określa go dla TVP jako "wielu wykonawców tej piosenki". w 1992 roku wytwórnia Pomato wydała kasetę z najpopularniejszymi przebojami ze szlaków turystycznych, wśród których znalazła się "Taka piosenka".

Płyta ta została również zgłoszona do ZAiKS-u. W 1993 roku odbył się jednak plebiscyt TVP. Jednym z wykonawców był właśnie Sławomir Świerzyński z piosenką, która ma należeć do Płudowskiego.

- Piosenka o tej skali popularności nie mogła być kradziona. Ja nie wiedziałem. Śpiewałem w przeświadczeniu, że to jest w stu procentach moje - komentował lider Bayer Full.

Przedstawicielka ZAiKS-u potwierdzała, że "Moja muzyka" i "Taka piosenka" są niemal identyczne. Płudowski oskarża piosenkarza o znaczne spłycenia utworu. Co więcej, ostrzegał stowarzyszenie autorów przed próbą kradzieży utworu. Lider Bayer Full zarejestrował materiał jako własny.

Skandaliczne zachowanie Kingi Dudy z okazji urodzin. Ujawniono zdjęcia i wideo, trafiły do sieci - na pewno niechcianeSkandaliczne zachowanie Kingi Dudy z okazji urodzin. Ujawniono zdjęcia i wideo, trafiły do sieci - na pewno niechcianeCzytaj dalej

- Rzeczoznawca podobieństwa słów nie wychwytuje - tłumaczyła ekspertka dla TVP.

Podczas wykonywania materiału Sławomir Świeżyński wskazał, że nie potrafi wyjaśnić, jak do tego doszło.

Nowicki uskarża się, że Płudowski został podwójnie okradziony. Podkreślił również, że krytyka przyszła ze strony fanów, żyjących w przekonany o sprzedaniu i "sprzeniewierzeniu" się za wyimaginowane pieniądze. Konflikt trwał przez lata. Dopiero w 1994 roku ZAiKS przestał wypłacać tantiem obu wykonawcom. Płudowski złożył wniosek do prokuratury w sprawie "Takiej piosenki". Organy ścigania rozpoczęły działania w 2008 roku. Śledczy zajął się jednak okresem do 1993 roku, co doprowadziło do umorzenia sprawy z powodu przedawnienia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nieludzkie zachowanie, zapakowała w worek kocią rodzinę. Jest poszukiwana
2. Rząd planuje nową daninę, resort jest na "tak". Będziemy musieli dopłacać po 300 zł na zakupach
3. Kilkadziesiąt tysięcy osób podpisało petycję o odwołanie Czarnka. Ludzie mają dość

Sławomir Świeżyński utrzymuje, że "Moja muzyka" nie była jego pierwszym hitem, jednak znacznie wsparła rozwój kariery. Jego zdaniem udało mu wypromować się niesamowity utwór, co powinno zostać docenione przez Płudowskiego.

Szczegółową relacje Karola Płudowskiego i Sławomira Świerzyńskiego znajdziecie w reportażu TVP zrealizowanego w ramach programu "Misja specjalna".

Kotlety mielone bez mięsa? Świetna opcja dla osób, które mają problemy z cholesterolem lub nadwagąKotlety mielone bez mięsa? Świetna opcja dla osób, które mają problemy z cholesterolem lub nadwagąCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Całkowita zmiana systemu testów na koronawirusa w Polsce? Zaskakujące zalecenia Polskiej Akademii Nauk
  2. Najszybsze, rozpływające się w ustach ciasto czekoladowe, idealne dla niezapowiedzianych gości. Zrobisz je w trakcie zaparzania herbaty
  3. Czy powstanie komisja śledcza ws. nagrań Romana Giertycha? Znaczący komentarz Radosława Fogiela, wicerzecznika PiS
  4. Jurek Owsiak odniósł się do podłych słów lidera Bayer Full, uniżających zespołowi Kult. Wydarzyło się coś niesamowitego, historyczny moment
  5. Dramat polskiego aktora. Chciał lecieć na wakacje. Nie wpuścili go na pokład samolotu. Powód jest niewiarygodny
  6. Zdjęcie skandalicznej ceremonii obiegło cały świat. Nie mieści się w głowie. W ich egzotycznej kulturze to norma
  7. Dinozaury mogły jednak wcale nie wyginąć, gdyby nie asteroida. Wyjątkowe odkrycie archeologów

Źródło: [YouTube/Misja specjalna 10.02.10/TVP]