Śląsk wirusolog. Jakub Kaminski/East NewsŹródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 14 Maja 2020

Wirusolog ze Śląska nie kryje oburzenia słowami ministra. “O czym my w ogóle mówimy? Skąd te absurdalne liczby?”

Śląsk zmaga się z drastycznym wzrostem zachorowań na COVID-19. Pojawiają się bardzo sprzeczne komunikaty dotyczące tego, jak dużo osób przechodzi zakażenie bezobjawowo. Wirusolog prof. Tomasz Wąsik skrytykował słowa ministra Sasina na ten temat.

Bardzo trudna sytuacja na południu polski poskutkowała decyzją rządu o przeprowadzeniu w środowisku górniczym badań przesiewowych. Według ekspertów pierwsze tego typu badania w Polsce mogą być podstawą do wyciągnięcia wielu statystycznych wniosków na temat przebiegu epidemii SARS-Cov-2.

Ile naprawdę zarabia Danuta Holecka? Niebotyczna suma zwala z nógIle naprawdę zarabia Danuta Holecka? Niebotyczna suma zwala z nógCzytaj dalej

Śląsk walczy z epidemią

Jednym z najważniejszych zagadnień jest ustalenie tego, jak duży odsetek zarażonych nowym koronawirusem przechodzi go bezobjawowo. Od początku pandemii szacunki mówiły o około 80%. Podczas konferencji, jaka odbyła się 12 maja minister, aktywów państwowych Jacek Sasin przekazał informację, że wśród górników może być to znacznie więcej: - Pozytywna informacja jest taka, że ponad 97 proc. osób przechodzi to zarażenie bezobjawowo albo w sposób bardzo lekki, niemalże niezauważalny - stwierdził.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Stanisław Karczewski ujawnia prawdę o rezygnacji z funkcji wicemarszałka Senatu. Sytuacja, jakiej nie było
2. Bon turystyczny 1000 plus na wakacje. Wiadomo już kto może go dostać, uprawnionych aż 60 proc. polskich pracowników

Do słów Sasina odniósł się w dzisiejszym wywiadzie dla Gazeta.pl wirusolog, kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Wąsik. - W poniedziałek słyszałem wypowiedź wicepremiera Sasina, że wśród górników koronawirus przebiega tak łagodnie, że 97 proc. nosicieli jest bezobjawowych i ludzie są zdrowi mimo zakażenia. O czym my w ogóle mówimy? Górnicy to jakaś zupełnie inna grupa etniczna, że zupełnie inaczej przechodzą zakażenie? Normalnie zakażenie koronawirusem bezobjawowo przechodzi do 85 proc. populacji, a tutaj nagle 97 proc.? Skąd te absurdalne liczby, skąd wicepremier Sasin je miał? - pytał - Z danych z całego świata wiemy, że około 85 proc. zakażeń przebiega bezobjawowo lub na tyle łagodnie, że nie wymaga hospitalizacji. Pozostałe 15 proc. wymaga opieki lekarskiej, więc coś mi się tu nie zgadza - mówił.

Jak dotąd na terenie województwa śląskiego doszło do 4 608 zakażeń koronawirusem i jest to najwyższy wynik w całym kraju. Jednocześnie zmarły tam niestety 164 osoby.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Powrót COVID-19 jest nieunikniony. Ekspert: „Druga fala będzie gorsza od pierwszej”
  2. Rząd właśnie opublikował projekt zniesienia kolejnych obostrzeń. Co się zmieni?
  3. Uczniowie wracają do szkoły? Nagła decyzja i pilne oświadczenie
  4. Pamiętacie dyrektora z Biebrzy, który robił wielkie oczy na Morawieckiego? Właśnie został zwolniony
  5. Pielęgniarka nie miała wyboru i musiała skłamać w sprawie zakażenia. Powód wprowadza w osłupienie
  6. Łukasz Szumowski ostro skrytykował Polaków. Wszystko przez jedną, bardzo ważną rzecz

Źródło: Gazeta.pl