Skarb. TVN24/10.10.20/ScreenŹródło: TVN24/10.10.20/Screen
Wszystkie wideo autora Alan Wysocki
Autor Alan Wysocki - 10 Października 2020

W polskiej miejscowości remontowano wieżę kościelną. Znaleźli coś niesamowitego, aż trudno uwierzyć

Bezcenny skarb trafił w rękę kapłanów ze Starego Henrykowa. W niewielkiej miejscowości trwał remont tamtejszego kościoła. Podczas prac odkryto istną kapsułę czasu. Jej zawartość przyciągnęła zainteresowanie największych portali i stacji telewizyjnych.

Do zdarzenia doszło na początku października. Skarb został opisany przez dziennikarzy TVN24, którzy udali do lokalnego kościoła. Świątynia znajduje się w Starym Henrykowie. Niewielka miejscowość leży na terenie województwa dolnośląskiego. Jak podają dziennikarze, od dłuższego czasu w parafii trwają prace remontowe. Niezbędna jest rewitalizacja hełmu wieży pocysterskiego kościoła. Nikt nie spodziewał się, że konstrukcja skrywała prawdziwy skarb. Chodzi o kapsułę czasu, która zawierała dawne dokumenty. Znalezisko wywołało interwencję Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Obrazy WTV"Samobójcy". Były minister zdrowia na wizji w TVP Info w ostrych słowach, nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Prawdziwy skarb został odnaleziony w remontowanym kościele

TVN24 wyjaśnia, że skarby zostały odkryte podczas demontażu kulki i chorągiewki, które stanowiły zwieńczenie remontowanej konstrukcji. W środku niewielkiego obiektu przechowywano blaszaną tubę. Prasa informuje, że chodzi o skarb składający się z historycznych dokumentów. Przedstawiciel urzędu wojewódzkiego zdradził, co konkretnie skrywał niewielki kościół w Starym Henrykowie. - Kapsuła czasu zawierała trzy dokumenty, każdy z innego okresu, a także kilka monet, banknoty o różnych nominałach i znaczki pocztowe - wskazywał Kamil Pawłowski dla TVN24. Co więcej, skarby okazały się wyjątkowo rzadkie. Sam Pawłowski wskazał, że niecodzienna interwencja była bardzo interesująca.

Uczestnicy Uczestnicy "Rolnik szuka żony" przekazali szczęśliwą wieść. "Stworzyliśmy swoją małą rodzinę"Czytaj dalej

- To było bardzo ciekawe. Takich kul już widziałem w życiu kilka, natomiast wzięliśmy do ręki dość lekką kopertę i zastanawialiśmy się, co to jest. W środku było kilkadziesiąt znaczków, już z datownikami, poodrywanych z kopert. Były też dwie gazety - wymienia Pawłowski dla TVN24. Skarb w ciągu najbliższych dni przejdzie przez wnikliwe badania. Eksperci muszą wskazać, co znajduje się na dokumentach. Niezbędne jest też oszacowania okresu historycznego, z którego pochodzi kapsuła czasu. Niewykluczone, że mamy do czynienia z prawdziwym, drogocennym zabytkiem. Medium zrelacjonowało już przebieg wstępnych oględzin. Archeolodzy nie kryli zdziwienia podczas pierwszego kontaktu ze skarbem.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Niepokojący komunikat Ministerstwa Zdrowia na temat zgonów. Co czeka nas w najbliższych tygodniach?
2. Niebywała, oszałamiająca metamorfoza, wygląda o dekadę młodziej. Najnowsze zdjęcia pokazują wszystko. Była pierwsza dama zdradziła tajniki swojej diety
3. Jest ponad prawem? Marta Kaczyńska przyłapana na gorącym uczynku

Okazuje się, że skarby zostały umieszczone w wieży w różnych odstępach czasowych. TVN24 informuje, że najstarszy papier czerpany został sporządzony w 1791 przez tamtejszego proboszcza. Następny dokument dołączono dopiero 70 lat później. Trzeci zaś sporządzono i przechowano w 1924 roku. Skarb zawiera cenną wiedzę historyczną. Z aktów możemy poznać doświadczenia oraz przeżycia wspólnoty wyznaniowej. TVN24 podał, że 2 czerwca 1924 roku w świątynie uderzył piorun. Ulewa wywołała wiele lokalnych podtopień. Dokumenty wspominają tutejszych kapłanów, nauczycieli oraz hierarchów Kościoła katolickiego.

Poniższe zdjęcia oraz zdjęcie wyróżniające pochodzą z materiału TVN24 z 10.10.20 oraz zdjęć Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków, które zostały wykorzystane do wcześniej wymienionego materiału.

Skarb

Skarb

Skarb

Ogromny smutek i poczucie niesprawiedliwości. Nie żyje 12-letnia dziewczynka, miała wszy przez 3 lataOgromny smutek i poczucie niesprawiedliwości. Nie żyje 12-letnia dziewczynka, miała wszy przez 3 lataCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nieprawdopodobne odkrycie w Chinach. Naukowcy nie mogli uwierzyć własnym oczom
  2. Uratowało go salto. Kierująca pomyliła gaz z hamulcem
  3. W twoim domu może być niepozorna moneta, warta prawdziwą fortunę. Niewielu wie, gdzie jej szukać
  4. Mąż wprowadził nową partnerkę z 4 dzieci do domu, a z panią Haliną ma 3, wszystkie chore. Interwencja Polsatu
  5. Wiadomości TVP wysoko ponad chmurami? Kuriozum, opowiadają o rzekomej serii "ataków", szczują na mniejszości
  6. Firma rozda pracownikom ponad 4 tys. samochodów. Wydadzą ponad 70 mln

Źródło: [TVN24]

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News