Seniorzy z przywilejami. https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dze-z%C5%82oty-finanse-bogactwo-4027746/Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/pieni%C4%85dze-z%C5%82oty-finanse-bogactwo-4027746/
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 13 Grudnia 2019

Dobra finansowa passa dla seniorów. Kolejne rozwiązanie da im powody do radości

Seniorzy, którzy pozostają aktywni zawodowo, będę mogli liczyć na dodatkową przerwę w pracy oraz niższy PIT i ZUS.

Projekt „Porozumienia strony pracowników i strony pracodawców Rady Dialogu Społecznego na rzecz aktywnego starzenia” zakłada liczne przywileje dla pracujących osób starszych (plus 55 lat w przypadku kobiet i plus 60 w przypadku mężczyzn). Na finansowe ulgi mogą liczyć również pracodawcy, co ma ich zachęcić do zatrudniania seniorów (m.in zwolnienie podatkowe lub obniżenie składek ZUS albo dofinansowanie tych kosztów z Funduszu Pracy).

Polacy, którzy postanowili zarabiać więcej, niż w kraju, stracą 500 plus. Zapadła decyzja Federalnego Trybunału FinansowegoPolacy, którzy postanowili zarabiać więcej, niż w kraju, stracą 500 plus. Zapadła decyzja Federalnego Trybunału FinansowegoCzytaj dalej

– Omawiane propozycje są zrównoważone. Zawierają zarówno dodatkowe uprawnienia dla pracowników, jak i zachęty dla firm. Piątkowe rozmowy zapewne nie będą łatwe, ale przedstawione rozwiązania są kompromisowe – mówi Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert Pracodawców RP, członkini zespołu ds. prawa pracy RDS, cytowana przez "Dziennik Gazeta Prawna".

Seniorzy z przywilejami w pracy

Starszy pracownik mógłby liczyć m.in. na dodatkową przerwę w pracy oraz obniżone składki do ZUS. Seniorowi przysługiłoby dodatkowe 15 minut przerwy w przypadku wydłużonej dniówki. Druga przerwa należałaby się mu w przypadku, gdy czas pracy byłby dłuższy niż 9 godzin; kolejna, jeśli zmiana przekraczałaby 16 godzin.

Jak podaje dziennik, "projekt przewiduje też wypracowanie nowych rozwiązań podatkowych (kwota wolna od podatku, zwolnienia podatkowe, zryczałtowana obniżona składka emerytalna i rentowa) lub wprowadzenie dopłat z Funduszu Pracy, które sprzyjałyby zatrudnieniu osób starszych (plus 55/60 lat)".

Przemodelowana ma również zostać ochrona przedemerytalna. Pracownikowi zatrudnionemu na krótko przed uzyskaniem czteroletniej ochrony przedemerytalnej uprawnienie to miałoby nie przysługiwać przez pierwsze 360 dni. Dotychczas firmy skarżyły się na zbyt sztywne przepisy w tej kwestii.

Nie wszystkie omawiane przywileje zostaną jednak wprowadzone w życie. Dyskutowano jeszcze choćby o wydłużeniu urlopu wypoczynkowego dla osób starszych z 26 do 32 dni. Katarzyna Siemienkiewicz tłumaczy jednak, że wprowadzenie zbyt wielu zmian na raz mogłyby przynieść odwrotny do zamierzanego skutek i zniechęcić pracodawców do zatrudniania seniorów.

ZOBACZ TAKŻE:

1. W niedzielę zakupów nie zrobisz już nigdzie. Nowy zakaz handlu wykończy nawet Żabkę

2. Nie bierz Ibuprofenu jeśli masz więcej niż 40 lat. "Udar mózgu" nie jest najgorszy

3. Przyjrzyj się uważnie. Prawicowy polityk widzi w tym zdjęciu "promocję ideologii LGBT"

4. Dzięcioła ze łzami w oczach żegnała inna gwiazda Big Brothera. Nie do wiary, jak się zmieniła

5. Przeszukano komputer polityka PiS. Nie można tego cenzuralnie skomentować, ma poważne kłopoty

6. Media obiegły najgorsze wiadomości. Zmarł kultowy dziennikarz, każdy znał jego programy