seniorzy kolejka. Screen TVN24Źródło: Screen TVN24
Wszystkie wideo autora Maria Hędrzak
Autor Maria Hędrzak - 15 Stycznia 2021

Kolejki seniorów ustawiały się przed przychodniami, stali od świtu na przeszywającym mrozie. Co się stało?

Seniorzy od wczesnego poranka ustawiali się dziś w długich kolejkach do przychodni. Osobista rejestracja była bowiem jednym z dostępnych sposobów zapisania się na przyjęcie szczepionki na COVID-19. Jak się niestety okazało, dla wielu osób zabrakło dziś miejsc, gdyż liczba dawek przypadających na daną placówkę medyczną jest ograniczona.

Już dziś, 15 stycznia ruszyły zapisy najstarszych seniorów na szczepienie na COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Choć mogli dokonać zgłoszenia przez infolinię lub internet, wielu z nich wybrało tradycyjny sposób. Jak się bowiem okazało, telefon miał być wciąż zajęty, a niektórzy napotkali na problemy związane z brakiem profilu zaufanego.

Jako że wielu seniorom zależy na jak najszybszym przyjęciu szczepionki, ustawiali się pod przychodniami już od świtu. Stali w długich kolejkach na przeszywającym mrozie, jednak wielu z nich zostało niestety odprawionych z kwitkiem.

Wszystko to przez ograniczenia w dystrybucji szczepionki.

"Pracownik przychodni wywiesił na drzwiach kartki z informacją: 'Szczepienia na COVID-19. Wszystkie miejsca do końca marca zajęte. Każda placówka medyczna objęta programem szczepień otrzymuje obecnie 30 dawek tygodniowo'" - czytamy w Wyborczej Wrocław, której reporter wybrał się dziś pod punkt ochrony zdrowia, zlokalizowany przy ulicy Legnickiej.

Mamy ważny komunikat KEP. WOŚP nie otrzyma wsparcia? Mamy ważny komunikat KEP. WOŚP nie otrzyma wsparcia? "Wydarzenie nie jest inicjatywą Kościoła"Czytaj dalej

Gigantyczne kolejki seniorów pod polskimi przychodniami

Trudną sytuację skomentowała jedna z seniorek, napotkana przez dziennikarza pod przychodnią.

- Co to jest, 30 szczepionek na tydzień na tak dużą przychodnię? Przecież można to było załatwić w inny sposób, tak żeby nikt nie musiał stać w kolejce. Mają ewidencję naszych PESEL-i. Mogli po kolei zawiadamiać najstarszych - powiedziała zawiedziona kobieta.

Relację spod przychodni prowadziły także inne media, w tym Radio ZET, czy też TVN 24.

Czas pokaże, jak szybko uda się rozwiązać problem z zapisami seniorów na szczepienia. Warto zaznaczyć, że rządzący mogli być przygotowani na duże zainteresowanie tej grupy przyjęciem preparatu.

11 stycznia ukazało się badanie opinii autorstwa United Surveys dla Dziennika Gazety Prawnej i RMF FM, którym pochwalono się także na jednej z rządowych stron. Chęć przyjęcia szczepionki wyraziło w nim bowiem 68 proc. Polaków. 

Co ważne, aż 4 na 5 osób z grupy wiekowej 70+ deklarowało, że się zaszczepi. Dzisiejsze kolejki nie powinny być więc dla rządzących niespodzianką. 

Źródło: Gazeta.pl / Gov.pl

Artykuły polecane przez redakcję WTV: