Marszałek Sejmu Elżbieta Witek
Źródło: Jakub Kaminski/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 23 Stycznia 2020

Sejm i Senat nareszcie się dogadali. Przyznali sobie po 1000 zł

Sejm i Senat ostatnimi czasy niespecjalnie potrafią się dogadać. Biorąc pod uwagę, że jedną izbą rządzą posłowie PiS, drugą zaś opozycja, taki obrót spraw nie powinien nas dziwić. Posłowie i senatorowie dogadali się jednak w sprawie podwyżek na prowadzenie swoich biur.

Wojna o sądy trwa w najlepsze. Projekt ustawy dyscyplinującej sędziów został odrzucony przez Senat i wrócił do Sejmu, gdzie w Komisji Sprawiedliwości pracowano nad jego ostatecznym kształtem. Partia rządząca uważa, że ustawa jest konieczna, opozycja zaś twierdzi, ze "sowietyzuje ona sądy".

Gdy jednak przychodzi do kwestii przegłosowania podwyżek na prowadzenie poselkich i senatorskich biur, politycy są nadzwyczaj zgodni.

20 lat przepracowała w Polskim Radio i Trójce. Nie żyje dziennikarka, Maja Borkowska20 lat przepracowała w Polskim Radio i Trójce. Nie żyje dziennikarka, Maja BorkowskaCzytaj dalej

Sejm i Senat ponad podziałami

Jak podaje gazeta.pl, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oraz marszałek Senatu Tomasz Grodzki wydali zarządzenie o ustanowieniu podwyżki na prowadzenie biur poselskich i senatorskich. Podwyżka wyniesie 1000 zł.

Ryczałt na funkcjonowanie biur w Sejmie i Senacie wyniesie w 2020 r. 15,2 tys. zł miesięcznie. To dokładnie o tysiąc złotych więcej niż w roku ubiegłym, gdy kwota ta wynosiła 14,2 tys zł.

Przeszło 15 tys. zł ma posłużyć posłom i senatarom na pokrycie kosztów wynikających z utrzymania biura: wynagrodzenia pracowników, ekspertyzy, czy koszty tłumaczenia opinii. Gazeta.pl przypomina, że pieniądze mają również pokryć koszty materiałów biurowych, rachunków telefonicznych czy – a jakże – służbowych podróży posłów i senatorów. Ryczałt dla biur stale rośnie. Wprowadzona w roku 2017 podwyżka uprzednio również zwiększyła go o 1000 zł. Wyrażamy nadzieję, że Sejm i Senat będą równie zgodni w pozostałych ważnych dla kraju sprawach.

Gazeta.pl przypomina, że łączny koszt utrzymania Sejmu i Senatu w 2020 roku wyniesie około 800 mln zł.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Ogromna awaria we wszystkich urzędach w Polsce. Nie załatwisz żadnej, nawet pilnej sprawy

2. Niewiarygodne znalezisko po pożarach w Australii. Przez lata mieszkańcy nie mieli pojęcia

3. Wybuch w kamienicy w Poznaniu. Ujawniono ostatnie słowa jednej z ofiar

4. Rydzyk został właśnie wmieszany w jedną z największych afer ostatnich lat. W tle ogromne pieniądze

5. Polska aktorka trafiła do szpitala z pękniętym tętniakiem. Teraz przeżywa kolejny dramat

6. Zaskakujące zdjęcie Rydzyka z młodości. Miał narzeczoną?