Sejm przez przypadek usunął tzw. kary sanepidowskie za łamanie obostrzeń epidemicznych.. Wikimedia Commons/Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0 PL)Źródło: Wikimedia Commons/Adrian Grycuk (CC BY-SA 3.0 PL)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 30 Listopada 2020

Dziwne, Sejm przez przypadek usunął kary "sanepidowskie”? Sytuacja, jakiej jeszcze nie było

Według medialnych doniesień Sejm nie uniknął kolejnej wpadki. Rządzący przez przypadek usunęłi tzw. kary sanepidowskie za łamanie obostrzeń epidemicznych, wynika z ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej".

Gazeta donosi, że w sobotnim Dzienniku Ustaw zdecydowano się opublikować czekającą w kolejce tzw. ustawę covidową. Projekt został odłożony na cztery tygodnie.

Przypomnijmy, że za sprawą rozporządzenia wszyscy przedstawiciele służby zdrowia, którzy walczą z epidemią koronawirusa, mieli otrzymać 100-procentowe dodatki do podstawowego wynagrodzenia.

Prawdziwa twarz Kingi Dudy. Kilka faktów, o których powinien wiedzieć każdy obserwator życia politycznegoPrawdziwa twarz Kingi Dudy. Kilka faktów, o których powinien wiedzieć każdy obserwator życia politycznegoCzytaj dalej

28 listopada opublikowano ustawę, która miałaby korygować wspomniany "błąd" i wycofać przyznanie dodatków większości beneficjentów.

Sejm usunął kary za łamanie obostrzeń

"Dziennik Gazeta Prawna" wskazuje, że członkowie Sejmu przeoczyli prawdziwy błąd polegający na usunięciu przepisu o karach administracyjnych za łamanie obostrzeń wprowadzonych celem walki z koronawirusem.

Nagle w TVN zwolniono 30 osób, reszta pracowników nadal czuje się niepewnie. Co się wydarzyło?Nagle w TVN zwolniono 30 osób, reszta pracowników nadal czuje się niepewnie. Co się wydarzyło?Czytaj dalej

"DGP" powołuje się na dr. Wojciecha Górowskiego, adiunkta w Katedrze Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który zauważył, że art. 15 pkt 7 nowelizacji zmienia ustawę o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi za sprawą nadania nowego brzmienia art. 48a.

Teksty wybrane dla Ciebie:

Po nowelizacji przepis głosi: W przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ratownik jednostki współpracującej z systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne podległej Ministrowi Obrony Narodowej może pobierać materiał z górnych dróg oddechowych w celu wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 po odbyciu w tej jednostce przeszkolenia obejmującego procedurę pobrania materiału i jego zabezpieczenia oraz bezpieczeństwa osób pobierających, potwierdzonego zaświadczeniem.

Zwrócono uwagę, że art. 48a w ustawie dotyczącej zapobiegania i zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych istniał już wcześniej.

W poprzedniej formie zapis mówił o karach pieniężnych za niezastosowanie się do nakazów, zakazów oraz ograniczeń, które zostały wprowadzone w przypadku stanu zagrożenia epidemicznego.

Przepis umożliwiał nałożenie kar m.in. w przypadku niezastosowania się do ograniczeń związanych z poruszaniem. W podobnym przypadku groziło nawet do 30 tys. zł.

Sprawa ma zostać rozwinięta w jutrzejszym wydaniu dziennika.

źródło: wiadomosci.dziennik.pl

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski wydał ważny komunikat. Mowa o kolędzie, wielu będzie zaskoczonychRzecznik Konferencji Episkopatu Polski wydał ważny komunikat. Mowa o kolędzie, wielu będzie zaskoczonychCzytaj dalej

Zobacz także w naszych serwisach: