Sejm miejscem awantury między posłami PiS i KO.. Piotr Molecki/East NewsŹródło: Piotr Molecki/East News
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 5 Września 2020

Awantura w Sejmie. Poseł zupełnie się zapomniał, padło obraźliwe słowo

Sejm stał się areną potyczki słownej między posłami PiS i KO. Na posiedzeniu komisji sejmowej omawiana była sprawa zatrzymania aktywistki LGBT Margot, do którego doszło przed kilkoma tygodniami na Krakowskim Przedmieściu. Na określenie policyjnego radiowozu mianem pojazdów milicji z lat 80. Maciej Wąsik zareagował, nazywając Krzysztofa Mieszkowskiego łajdakiem.

Sejm zajął się sprawą zatrzymania aktywistki Margot, do którego doszło 8 sierpnia w związku z rzekomą napaścią na jednego z anty-aborcyjnych działaczy, a także uszkodzenia furgonetki, na której pod napisem LGBT znalazło się hasło "Stop pedofilii". Posiedzenie sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych, które miało miejsce w środę, trwało przeszło 5 godzin, wskazuje "Super Express". Na pytania dotyczące interwencji policji na Krakowskim Przedmieściu odpowiadali komendant główny policji Jarosław Szymczyk, a także wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Lidl przegonił Biedronkę, szykujcie się na ten weekend. Dyskonty mogą być oblężoneLidl przegonił Biedronkę, szykujcie się na ten weekend. Dyskonty mogą być oblężoneCzytaj dalej

Sejm miejscem awantury posłów

Przypomnijmy, że w trakcie będącej następstwem zatrzymania Margot demonstracji zatrzymano 48 osób, tłumacząc, że brali oni czynny udział w zbiorowisku. Wkrótce doszło też do przepychanek między funkcjonariuszami a protestującym tłumem, a uszkodzeniu uległ m.in. jeden z policyjnych radiowozów. Mimo to przedstawiciele policji wielokrotnie zapewniali, że w ich opinii akcja przeprowadzona była zgodnie z procedurami.

Gwiazda Gwiazda "Pytanie na śniadanie" w sercu poważnej afery z prokuraturą w tle. Milczenie przerwała jej przyjaciółkaCzytaj dalej

Powołując się na Onet, "SE" wskazuje, że uczestniczący w zebraniu komisji sejmowej Krzysztof Mieszkowski przekonywał, iż w trakcie interwencji mundurowych złamano prawa człowieka. – Opozycja, społeczeństwo obywatelskie ma obowiązek – i my to dzisiaj robimy – bronić mniejszości demokratycznych. Wy mniejszości demokratyczne relegujecie z przestrzeni publicznej – mówił poseł KO. – Straty społeczne, panie ministrze, są znacznie większe niż uszkodzona suka na Krakowskim Przedmieściu. Proszę sobie to uświadomić, chyba że używacie polskiej policji do swoich potrzeb politycznych – dodał, zwracając się bezpośrednio do wiceszefa MSWiA.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kuchenne rewolucje przekroczyły granice? Gessler rzucała jedzeniem, padły obraźliwe słowa
2. Zbiory popularnego polskiego piosenkarza zachwycają. Nikt nie podejrzewał, że uwielbiany artysta w wolnych chwilach zajmuje się ekologicznymi uprawami

Nazwanie policyjnej furgonetki "suką" wyjątkowo zdenerwowało Macieja Wąsika, który w odpowiedzi nazwał Mieszkowskiego łajdakiem. – Ktoś, kto używa takich słów, nie szanuje policjantów i policjantek. To jest bardzo obraźliwe stwierdzenie. Według mnie żaden parlamentarzysta nie powinien go używać. Mówienie o policyjnych "sukach" to jest język rynsztoka – przekazał wiceszef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wąsik wskazał, że w jego opinii próba przywołania używanych przez milicję "suk", które przemierzały ulice w latach 80., jest łajdactwem. – To były jednak zupełnie inne czasy, zupełnie inne uwarunkowania i zupełnie inny ustrój Polski – tłumaczył, zapewniając, że nie ma zamiaru przepraszać posła Koalicji Obywatelskiej. Mieszkowski zapowiedział jednak, że sprawę skieruje do Komisji Etyki Sejmowej.

– Nazywając radiowóz policyjny "suką", nawiązywałem do stanu wojennego, kiedy ludzi walczących o swoje prawa wolnościowe, o godność i demokrację, pakowano do "suk" milicyjnych. W momencie, kiedy furgonetka policji spełnia funkcje niedemokratyczne, kiedy się w sposób niezgodny z prawem postępuje z ludźmi, to nie ma to nic wspólnego z funkcją wozu, jaki powinien pełnić. Staje się on przestrzenią opresji, a nie elementem praworządności – wskazuje poseł, cytowany przez se.pl.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poczta Polska nalicza abonament RTV od odbiorników widmo. Mimo tego, że użytkownicy dawno je wyrejestrowali
  2. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę
  3. TVN żegna najważniejszą postać w załodze. Nagła decyzja
  4. Obostrzenia wracają, podano listę czerwonych i żółtych stref. Sytuacja robi się poważna
  5. Najgorsza wpadka w karierze Anny Popek. Słowa, które padły w programie na żywo oburzyły opinię publiczną
  6. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

Źródło: se.pl