Schronisko na Paluchu. WTVŹródło: WTV
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 26 Listopada 2019

Tylko u nas: Dyrektor Schroniska na Paluchu tłumaczy, o co chodzi z brakującym 1,5 mln zł

Schronisko na Paluchu miałoby w przyszłym roku stracić 1,5 mln zł dofinansowania z warszawskiego ratusza. Sprawę nagłośnił jeden z radnych, publikując zdjęcie budżetu. Zrobiła się z niej prawdziwa, polityczna burza, do której podłączali się kolejno, coraz to wyżej postawieni politycy. Dyrektor schroniska powiedział nam, że nie ma się czego obawiać.

 - Trzaskowski, który w kampanii fotografował się z psami obcina 1.5 mln zł na schronisko dla zwierząt! Było na palety, tramwaje różnorodności, LGBT + a i tak już mocno niedofinansowanemu schronisku "na Paluchu" grozi teraz zamknięcie - grzmiał po ujanieniu budżetu Patryk Jaki. 

 - Ochrona naszych braci mniejszych jest dla nas bardzo ważna. Zapraszam przedstawicieli schroniska dla zwierząt "Na Paluchu" na spotkanie - chcemy wyciągnąć pomocną dłoń do tych, którzy poświęcają swoje życie na niesienie pomocy bezdomnym zwierzętom - wtórował mu premier, Mateusz Morawiecki.

Właściciel narkoman okrutnie go okaleczył. True dostał nowe życieWłaściciel narkoman okrutnie go okaleczył. True dostał nowe życieCzytaj dalej

Podczas, gdy sprawa nabrała politycznego wymiaru, my postanowiliśmy zapytać samego dyrektora placówki, czy rzeczywiście, schronisko w przyszłym roku otrzyma mniej pieniędzy.

Schronisko na Paluchu bez strat

Dyrektor schroniska powiedział nam, że doszło do nieporozumienia, nad którym ubolewa. Szczególnie, w kwestii miliona złotych, który schronisko otrzyma z dotacji.

 - Tak naprawdę w propozycji budżetu na 2020 rok chodziło o zmniejszenie budżetu o około 570 tys. a nie o 1,5 mln zł. W tę kwotę 1,5 mln zł wchodzą dotacje, które schronisko otrzyma dopiero w tym momencie, gdy gminy ościenne, z których przyjmujemy zwierzęta, podpiszą porozumienie z miastem i przekaże na ten cel dotację. Dotacja ta automatycznie jest przekazywana przez miasto do budżetu schroniska i w tym momencie ta pozostała kwota zostanie uzupełniona. Wiem, że na dzień dzisiejszy miasto nie może przyjąć takich dochodów bo nie ma takich dotacji i nie może ich ulokować w wydatkach schroniska, bo one nie wpłynęły do budżetu miasta. Tu jest mowa o kwocie 1 mln zł, to jest dotacja od gmin Piaseczno, Góra Kalwaria i gmina Raszyn i dotacja zapewniona jest na opiekę bezdomnym zwierzętom. Szczerze, obcięcie budżetowe, proponowane, było około 570 tys. Ja jak każdy kierownik jednostki takie propozycje muszę przeanalizować, muszę zobaczyć jakie są możliwości, gdzie mogę obniżyć koszty a gdzie będą rosły - powiedział nam Henryk Strzelczyk.

Dyrektor powiedział nam, że nie ma powodu do obaw i że sam jest zadowolony z planowanego budżetu.

 - Wszystko wskazywało, że rosnące ceny, na które wpływa wzrost najniższego wynagrodzenia, co wejdzie w ceny towarów i usług, wzrost opłaty śmieciowej, wzrost cen prądu, oleju opałowego, który jest uzależniony od cen ropy na rynkach światowych - to wszystko sprawia, że nie ma możliwości uczynić oszczędności na poziomie 570 tys. zł. I to właśnie wczoraj, podczas opiniowania projektu budżetu przez komisję ochrony środowiska miasta stołecznego Warszawy, zgłosiłem zastrzeżenia do proponowanej kwoty i zawnioskowałem aby przywrócono limit finansowania schroniska do poziomu 2019 roku a jednocześnie zwiększenie tego limitu o 200 tys., w związku z zapowiedziami medialnymi wzrostu opłaty śmieciowej. Wniosek przez wszystkich członków komisji, niezależnie od opcji politycznej, został przyjęty jednogłośnie, komisja zarekomendowała zwiększenie limitowania budżetu schroniska na 2020 rok do poziomu 9 mln 200 tys zł, czyli tak naprawdę o 200 tys więcej niż miałem w 2019 roku i jestem szczęśliwy - usłyszeliśmy.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Biedronka: nagranie nastoletnich złodziei podbija sieć

2. Prokuratura postawiła zarzuty granicznemu lekarzowi weterynarii. On ocenił stan tygrysów, jako dobry

3. Jarosław Kaczyński nie wiedział, że jest filmowany. Kontrowersyjne nagranie z Sejmu

4. Co dzieje się z Jolantą Kwaśniewską? Ikona stylu z trudem przeżyła koniec prezydentury męża

5. Będziemy płacić podatek od grzechu? Nowa danina opustoszy nam portfele

6. 6 osób nie żyje, ponad 360 jest rannych, bilans ofiar cały czas rośnie. Media obiegły informacje o zagranicznej tragedii