Sanepid poszukuje osób, które uczestniczyły w Mszy św. w Kościele św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku.. (zdj.il.) wikipedia/Jakub GałkaŹródło: (zdj.il.) wikipedia/Jakub Gałka
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 8 Czerwca 2020

Do Sanepidu zgłosiło się już 90 wiernych. Kościół został zamknięty, msze odwołane

Sanepid wystosował komunikat, w którym poinformowano o poszukiwaniu osób, które w dniach od 30 maja do 4 czerwca przyjmowały komunię lub przystąpiły do spowiedzi w Mszy św. w Kościele św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku. Na ten moment zgłosiło się 90 osób. Kościół zamknięto, a wszystkie nabożeństwa zostały wstrzymane.

Szczegóły sprawy przytacza portal "Na Temat". Jak czytamy, 4 czerwca przedstawiciele Sanepidu w Zakopanem wydali komunikat, który wywołał spore poruszenie miejscowych. "Kościelisko. Sanepid spisuje wiernych uczestniczących w kościelnych sakramentach", napisał wówczas na Facebooku "Tygodnik Podhalański". Zamieszanie dotyczy Kościeliska na Podhalu, gdzie odnotowano jeden przypadek koronawirusa. Miejscowy kościół zamknięto, a księży, mimo że żaden z nich nie uległ zakażeniu, poddano kwarantannie.

ZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie byłoZUS i ogromna wpadka - mnóstwo Polek i Polaków dostało pieniądze na konto przez pomyłkę. Sytuacja, jakiej jeszcze nie byłoCzytaj dalej

Sanepid: "Wszystko zależy od tego, jak rozwinie się sytuacja epidemiologiczna"

Oficjalny komunikat pracowników Sanepidu brzmi następująco: "Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Zakopanem prosi o kontakt wszystkie osoby, które w dniach od 30 maja 2020 r. do 4 czerwca 2020 r. przyjmowały sakrament komunii św. lub uczestniczyły w spowiedzi podczas Mszy św. w Kościele św. Kazimierza Królewicza w Kościelisku, w celu objęcia ich nadzorem epidemiologicznym".

Ponieważ sytuacja w Kościelisku była dotychczas stosunkowo spokojna, informacja wzbudziła niemałą sensację. Zaniepokojenie rozrosło się na tyle szybko, że wójt gminy opublikował w mediach społecznościowych nagranie, na którym apelował do mieszkańców, by zachować spokój. – To mężczyzna w sile wieku, który nie wymaga hospitalizacji, przebywa w izolacji domowej – przekazał, cytowany przez natemat.pl, odnosząc się do odnotowanego przypadku zakażenia.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Nie płacicie abonamentu RTV? Minister właśnie podjął decyzję w sprawie jego ściągania
2. Kolejny kraj wygrał z pandemią. Nie ma nowych chorych, wracają do normalnego życia

Odzew mieszkańców liczącej niecałe 4 tys. osób miejscowości był jednak zauważalny. – Na dzień dzisiejszy zgłosiło się 90 osób. Myślę, że jest poruszenie i zaniepokojenie. Ludzie dzwonią do nas, robimy z nimi wywiad epidemiologiczny. Uspokajamy te osoby, przekazujemy informacje, jak mają postępować i jak się zabezpieczyć. Zapewniamy, że cały czas będziemy z nimi w kontakcie – przekazała dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Zakopanem Beata Trojańska. Zaznaczono, że sanepid monitoruje sytuacje i testuje wszystkie osoby, które miały styczność z zakażonym.

Co ciekawe, zakażonym nie jest żaden z dwóch objętych kwarantanną księży. Obaj mieli mieć jednak kontakt z mężczyzną, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Wobec licznych pytań duchowni postanowili odpowiedzieć na zaniepokojenie mieszkańców. "W związku z licznymi telefonami z pytaniami który z księży jest chory, informujemy, że NIE DOTYCZY TO NAS, a kwarantanna jest PO PROSTU WYMOGIEM PROCEDURALNYM, a naszym obowiązkiem jest się jej poddać zgodnie z zaleceniami Sanepidu", napisano na profilu społecznościowym parafii Świętego Kazimierza Królewicza.

– Myślę, że to trochę takie ostrzeżenie, dla tych, którym wydaje się, że wszystko już przeszło. Ostrzeżenie, żeby nadal uważać. I akurat trafiło na nas – przekazał proboszcz parafii. Ze względów bezpieczeństwa kościół oraz plebania zostały tymczasowo zamknięte.


ZOBACZ TAKŻE:

  1. Skończą się żarty ze zdalnego nauczania. Najniższa kara od 1 tys. zł, ale zapłacić można nawet 3 tys. zł
  2. "Polskę czeka ogromna katastrofa". Słowa znanego eksperta budzą grozę
  3. Wielkopolska. Doszło do dramatycznego zdarzenia. Kobieta w ciąży i dzieci zostały ranne
  4. Wiadomości TVP znów biją rekordy żenady? W tym wydaniu nagle wydarzyło się coś kuriozalnego
  5. Monika Olejnik zbiła z tropu prezesa PiS pytaniem o brata. Jarosław Kaczyński nie był przygotowany
  6. Ulewy stulecia czekają nas co 5 lat. Winne ocieplenie klimatu

Źródło: natemat.pl