Sąd Najwyższy wydał opinię w sprawie wyborów majowych. Co na to rząd?. wtvŹródło: wtv
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 27 Kwietnia 2020

Jest opinia Sądu Najwyższego. "Zagrożenie dla bezpieczeństwa w ogromnej skali"

Sąd Najwyższy wydał opinię w sprawie wyborów majowych w dobie epidemii koronawirusa. Potwierdza się zdanie i opinia wielu Polaków, że wybory prezydenckie w terminie 10 maja nie powinny się odbyć, gdyż jest to realne zagrożenie dla ich zdrowia i życia. Czy rząd wobec tego dalej będzie nieugięty?

Opinia Sądu Najwyższego jest jasna i nie podlega dyskusji to, że organizowanie wyborów prezydenckich w czasie epidemii jest nieodpowiedzialne i niezgodne z prawem.

Ktoś w Biedronce straci pracę. Klienci kupowali towary warte 1000 zł za grosze, wszystko jest na rachunkachKtoś w Biedronce straci pracę. Klienci kupowali towary warte 1000 zł za grosze, wszystko jest na rachunkachCzytaj dalej

Sąd Najwyższy wydał opinię w sprawie wyborów majowych

"(...) Ze stanem epidemii wiąże się immanentnie konieczność wdrożenia szczególnych ograniczeń praw i wolności obywatelskich ze względu na realnie występujące zagrożenia zdrowia i życia. Skoro w myśl art. 5 Konstytucji Rzeczpospolita Polska zapewnia bezpieczeństwo obywateli, to niezgodne z tym przepisem jest stanowienie regulacji ustawowych sprowadzających niebezpieczeństwo zakażenia śmiertelną chorobą ze względu na porę wyborów i sposób ich organizacji" - czytamy w opinii SN.

Dodatkowo Sąd Najwyższy krytykuje także m.in. narrację polityków partii rządzącej, którzy argumentując chęć przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych powoływali się na przykład głosowania w Bawarii. Tam jednak głosowanie w takiej formie jest możliwe od kilkudziesięciu lat.

"Autorzy projektu twierdząc, że "nadrzędnym obowiązkiem państwa jest umożliwienie uprawnionym obywatelom udziału w wyborach powszechnych", nie sprecyzowali jednak dóbr (wartości), z którymi wiąże się ww. obowiązek. Z kolei ich sugestia odnośnie tego, że "powszechne głosowanie korespondencyjne skutecznie stosowane jest na świecie" - która ma usprawiedliwiać potrzebę uchwalenia ustawy - jest arbitralna, ponieważ nie została poparta żadnymi danymi empirycznymi" - czytamy w dalszej części opinii.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wydzwaniali do niej znajomi, więc włączyła Wiadomości TVP. Złapała się za głowę, widząc swoją pracę w zmanipulowanym kontekście
2. Za kilkanaście godzin będzie niebezpiecznie. IMGW wydało ostrzeżenia, zagrożenie nadchodzi z południa

"Trudno także dostrzec racjonalny związek między "bawarskim modelem w zakresie wyborów komunalnych i powiatowych" a prognozowaną przez projektodawców skutecznością ogólnokrajowego głosowania korespondencyjnego w Polsce, w powszechnych wyborach prezydenckich" - czytamy.

"Nie ma przy tym w ustawie żadnej gwarancji, że dane przekazane operatorowi publicznemu [Poczcie Polskiej - red.] w trybie art. 15 opiniowanej ustawy nie zostaną przejęte przez osoby nieuprawnione, zainteresowane w ich pozyskaniu i przetwarzaniu bez wiedzy i woli osoby, której te dane dotyczą. Ustawa sprowadza więc zagrożenie dla bezpieczeństwa i prywatności wyborców w ogromnej skali" - dodaje SN w swojej opinii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Grecja najskuteczniejsza w walce z koronawirusem? Szybkie reakcje przynoszą efekty
  2. Rząd chwali się rekordowym eksportem towaru, a za niedługo może zabraknąć go w Polsce. Dane są niepokojące
  3. Przed wrzuceniem psa do kanału robiła mu dziwne zdjęcia i umieszczała w sieci. Trwa walka o jego życie
  4. Skandaliczne słowa popularnego, polskiego duchownego. Mogą narazić zdrowie wiernych
  5. Niepokojąca relacja z Białegostoku, duchowny ma narażać osoby starsze. "Ci ludzie są bezbronni"
  6. Tłumy ludzi na deptaku we Włoszech. Wielu bez maseczek, władze są wściekłe

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl