Naklejka "anty-LGBT". JANEK SKARZYNSKI/AFP/East NewsŹródło: JANEK SKARZYNSKI/AFP/East News
Wszystkie wideo autora Krystian Mowel
Autor Krystian Mowel - 15 Lipca 2020

Strefy wolne od LGBT. Jest wyrok sądu i reakcja miast partnerskich

Holenderskie miasto zrywa wieloletnią współpracę z Puławami. Powodem jest "strefa wolna od LGBT”. Zapadła również ważna decyzja polskiego sądu, co do uchwał "anty-LGBT".

Rada holenderskiego miasta Nieuwegein, które znajduje się w prowincji Utrecht podjęła decyzją o całkowitym zerwaniu współpracy partnerskiej z polskim miastem Puławy. Powodem jest toczący się w ostatnim czasie spór o LGBT.

Donald Tusk podsumował żart z Andrzeja Dudy. Wystarczyło jedno zdanieDonald Tusk podsumował żart z Andrzeja Dudy. Wystarczyło jedno zdanieCzytaj dalej

Kością niezgody stosunek do osób LGBT

„Rzeczpospolita” cytuje jedną z radnych z miasta Nieuwegein: „Ustanowienie stref wolnych od homoseksualistów to poważna sprawa i nasza rada miasta wydała jasne oświadczenie w tej sprawie” – mówiła Marieke Schouten. „Jesteśmy tęczowym miastem. Puławy i Nieuwegein są częścią Europy, w której wierzymy, że kimkolwiek jesteś, niezależnie od twojej orientacji, możesz funkcjonować w przestrzeni publicznej” – dodała radna. Kobieta zaznaczyła, że nie można tworzyć stref wolnych od gejów czy lesbijek. Wyraziła również wsparcie dla osób homoseksualnych w Polsce. Przedstawiciele miasta Nieuwegein starali skontaktować się z zarządzającymi Puławami, wysłali do nich w marcu list. Niestety, nie doczekali się odpowiedzi z polskiej strony.

16-letnia Alicja miała przed sobą całe życie. Niewyobrażalna tragedia w Ligocie16-letnia Alicja miała przed sobą całe życie. Niewyobrażalna tragedia w LigocieCzytaj dalej

Decyzja sądu w sprawie „stref wolnych od LGBT”

Jakiś czas temu pisaliśmy na łamach naszego portalu o skargach złożonych przez Rzecznika Praw Obywatelskich, które mówiły o niezgodności uchwał „anty-LGBT”, które przyjęły niektóre gminy w Polsce. W większości przypadków sąd zdecydował się odrzucić zażalenia Adama Bodnara, jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach stwierdził nieważność wprowadzonych uchwał w gminie Istebna, tym samym ustanowił pierwszy taki przypadek w Polsce.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Donald Tusk podsumował żart z Andrzeja Dudy. Wystarczyło jedno zdanie 2. 16-letnia Alicja miała przed sobą całe życie. Niewyobrażalna tragedia w Ligocie

W swoim uzasadnieniu sąd poinformował, iż gmina wykroczyła poza ustawowe granice jej działania. Uznał również, że ustawa dyskryminuje, krzywdzi i „wzmacnia poczucie zagrożenia” wśród ludzi o odmiennej orientacji seksualnej. Swojej zadowolenia z powyższej decyzji nie kryła również mec. Anna Błaszczak-Banasiak z biura Rzecznika Praw Obywatelskich : „To pierwszy taki wyrok w Polsce, wyrok precedensowy, który z całą pewnością zapisze się w historii ochrony praw człowieka w Polsce” - mówiła w Onecie.

Źródło: [„Rzeczpospolita”, Onet]

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Donald Tusk podsumował żart z Andrzeja Dudy. Wystarczyło jedno zdanie
  2. 16-letnia Alicja miała przed sobą całe życie. Niewyobrażalna tragedia w Ligocie
  3. Córka Magdy Gessler zmarła przed laty. Dopiero niedawno restauratorka zdecydowała się opowiedzieć o swoim dramacie
  4. Kinga Rusin żegna kolegę z DDTVN. "Takich zdjęć już nie będzie"