Rzeszów. Dyrekcja szkoły wprowadza dress code. https://pxhere.com/pl/photo/1556403
Źródło: https://pxhere.com/pl/photo/1556403
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 9 Lutego 2020

Obowiązek noszenia biustonoszy i zakaz biżuterii. Kuriozum w liceum na Podkarpaciu

Rzeszów stał się miejscem skandalu po tym, jak dyrektor miejscowego liceum zdecydował, że szkoła nie jest odpowiednim miejscem na manifestowanie indywidualizmu. W efekcie chłopcy nie mogą nosić kolorowych spodni, a długość nogawki musi być odpowiednia. Włosy dziewcząt powinny mieć naturalny kolor, a ich makijaż ma jedynie podkreślać naturalną urodę. Nie wolno im również zapomnieć o staniku.

O sprawie czytamy na stronie tygodnika "Newsweek". – Mamy XXI wiek, a dyrekcji wydaje się, że może uczniom nakazywać, jak mają się ubierać. Nie rozumie, że nie powinna nas w ten sposób ograniczać, traktować, jak dzieci – mówi maturzysta z I LO w Rzeszowie. Dodaje, że uczniowie są oburzeni decyzją dyrekcji.

Nastolatkowie na co dzień uczęszczający do szkoły podkreślają, że dotychczas w liceum panowała duża swoboda i poszanowanie dla sposóbów, w jakich młodzież wyraża swoją osobowość. – Tymczasem dyrekcja, wprowadzając nowe przepisy, ogranicza nas i zniechęca do tego, by dobrze reprezentować nasze liceum – przekazuje "Newsweekowi" jeden z uczniów rzeszowskiej placówki, który organizuje protest przeciwko wprowadzonom przez dyrekcję przepisom.

Mimo że swoisty dress code ma obowiązywać od najbliższego poniedziałku, nastolatkowie zapowiadają, że przyjdą na lekcje ubrane w taki sposób, na jaki będą mieli ochotę.

Mama załamana, dziecko w wózku zostało potrącone przez pijanego kierowcę. Film wyciekł do sieciMama załamana, dziecko w wózku zostało potrącone przez pijanego kierowcę. Film wyciekł do sieciCzytaj dalej

Rzeszów: do szkoły koniecznie w staniku

Chłopcy uczący się w miejscowej ,,Jedynce" zdaniem dyrekcji nie tylko nie powinni nosić krótkich spodenek (również w upalne, czerwcowe dni), ale rówineż wystrzegać się hawajskich koszul, krzykliwych kolorów oraz biżuterii.

Uczennice otrzymały zaś zakaz pokazywania pleców, ramion oraz dekoltu. Piętnowane będą również sztuczne paznokcie, a długie włosy winny być spięte tak, by nie przeszkadzać w lekcji. Makijaż powinien być delikatny, a stanik – zawsze na miejscu.

"Dziewczyny, im więcej zakrywacie, tym bardziej pociągacie", miała powiedzieć wicedyrektorka rzeszowskiego liceum im. ks. Stanisława Konarskiego – mgr Iwona Palczak. Zdaniem pani magister Palczak szkoła nie jest dyskoteką, mimo że, jak wskazują uczniowie, sama przychodziła do pracy w panterce oraz kozakach na szpilkach.

Jak wskazuje "Newsweek", za złamanie jasno nakreślonych zasad uczniom grozić będzie odesłanie do domu, nagana udzielona przez dyrektora, a nawet skreślenie z listy.

Piotr Wanat, dyrektor I LO w Rzeszowie, miał również apelować do rodziców, by "pilnowali swoich córek", ponieważ nie wiadomo, co chodzi po głowie płci przeciwnej. Choć mężczyzna zapewnia, że miał na myśli jedynie to, by rodzice zwracali uwagę na sposób ubioru swoich dzieci, zdaniem uczniów kontekst tej wypowiedzi był jasny i krzywdzący w stosunku do uczęszczających do placówki dziewcząt.

Dyrekcja zapewnia ponadto, że ich słowa dotyczące zasad ubioru zostały mocno przekoloryzowane. "W piątek odbyło się krótkie spotkanie z kl. II, następnie I na którym pogratulowano wyników uzyskanych na I półrocze, sukcesów sportowych i przypomniano zapisy Statutu obowiązującego w szkole od 2019r. odnośnie ubioru codziennego. Ja je przeczytałem, Pani wicedyrektor wyjaśniła: abyście były pomalowane nie zamalowane, zwracając uwagę na przesadny makijaż wieczorowy, cekiny rozsiane po całej twarzy, wspomniała o paznokciach w kontekście wychowania fizycznego (bolesnych złamań i zadrapań innych). Odnośnie włosów mówiono o obowiązku ich upinania na maturze i lekcjach wf. W nasze szkole młodzież wyraża się poprzez strój nie robimy z tego powodu żadnych szykan", napisano w oficjalnym komunikacie. Zdaniem Piotra Wanata skandel to efekt przeinaczonych informacji i plotek.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zamiast 500 plus będzie 200 plus. Rząd podjął decyzję, rodziny muszą sobie radzić same

2. Będzie bardzo niebezpiecznie. Wiele krajów wydało ostrzeżenia, Polska jest zagrożona przez Ciarę

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Widzowie kochali ją za dobre serce. Niestety nie żyje, musieli przerwać odcinek z załamaną Dagmarą