Polacy oburzeni decyzjami rządu, tym razem w kwestii kultury. MACIEJ GILLERT/East News
Źródło: MACIEJ GILLERT/East News
Wszystkie wideo autora Agata Jaroszewska
Autor Agata Jaroszewska - 15 Listopada 2020

"Nie chcemy ukradzionych wam pieniędzy". Legendarny polski zespół odmówił rządowej rekompensaty

Kwestia tego, kto i ile pieniędzy od rządu dostał to dość nowa sprawa w polskich mediach. Wczoraj to właśnie doniesienia o wysokości rekompensaty wypłacanej środowisku artystycznemu przez władzę zdominowały wiadomości. W sieci szybko zaczęto rozliczać poszczególne gwiazdy, lecz Kult postanowił wypowiedzieć się w zupełnie innym tonie.

Zespół Kult postanowił wypowiedzieć się na temat decyzji podjętej przez rząd w kwestii wspierania artystów, którzy są jedną z najmocniej poszkodowanych przez pandemię grup zawodowych. Niestety nie wszystkim przypadł do gustu podział pieniędzy i rozpoczęła się wielka dyskusja na temat sposobu ich rozdzielania. Post legendarnego zespołu to głos rozsądku w całej burzy, jaka wybuchła wokół kosmicznych nieraz kwot, jakimi rząd wspiera artystów, nie zawsze kultury wysokiej.

Anna Dymna znalazła swojego byłego męża na podłodze w kuchni, było już za późno. Gwiazda ma za sobą ogromną tragedięAnna Dymna znalazła swojego byłego męża na podłodze w kuchni, było już za późno. Gwiazda ma za sobą ogromną tragedięCzytaj dalej

Kiedy w sieci pojawiły się informacje potwierdzające, że rząd z ministrem kultury Piotrem Glińskim na czele, przydzielił m.in. zespołowi Bayer Full ponad 500 tys. złotych — zawrzało. Ogromnym zastrzykiem gotówki cieszyć może się również Fundusz Wsparcia Kultury: spółka Golec Fabryka Łukasza i Pawła Golców, który otrzymał od władzy niecałe 2 miliony złotych. Pojawiają się głosy, że zabrakło w tym wszystkim wsparcia najbardziej potrzebujących ludzi kultury. Teraz w sieci coraz większą popularność zdobywa wypowiedź zespołu Kult. Piosenki śpiewane przez Kazika na stałe weszły do kanonu polskiej muzyki, a teraz komentarz zespołu jest powodem do dumy fanów legendarnej formacji.

Kult komentuje decyzję rządu: "od tych ... nic nie chcemy"

Od wczorajszego popołudnia nie milkną głosy oburzenia astronomicznymi kwotami pieniędzy, przydzielanymi przez rząd środowisku artystycznemu. Podnosi się argument, że zespół Bayer Full, czy Kamil Bednarek nie potrzebują tak dużego wsparcia. Jak zawsze okazało się, że oceniać jest dużo łatwiej niż realnie działać. Oczywiście można mieć wątpliwości, czy lepiej jest przydzielać tak duże kwoty, czy rozbić je na mniejsze i zagwarantować pomoc pieniężną większej ilości osób borykających się z kryzysem w związku z zapaścią na rynku rozrywkowym.

Zespół Kult postanowił skierować do swoich fanów kilka ważnych słów w tym temacie. Natomiast ci, którzy sądzili, że zespół postanowi wypowiedzieć się w apolityczny sposób byli w błędzie. Pod zdjęciem Kazika trzymającego album znalazło się również kilka słów do rządu.

Kraśko wręcz żąda od Kościoła ustosunkowania się do wszystkiego, co się wydarzyło. Ujawnił kilka faktów po rozmowie z DziwiszemKraśko wręcz żąda od Kościoła ustosunkowania się do wszystkiego, co się wydarzyło. Ujawnił kilka faktów po rozmowie z DziwiszemCzytaj dalej

- Czasy są ciężkie. Dla wszystkich. Rząd w końcu przyznał 400 milionów artystom, którzy o to go poprosili. Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają - rozpoczyna swój wpis zespół Kult i ta myśl powinna przyświecać wszystkim rozpoczynającym rozmowę na temat wysokości rekompensat. Dalej zawarte zostało szczere wyznanie oraz prośba do fanów.

- My nie prosiliśmy chociaż sytuacja w Kulcie daleka jest od choćby różowej. Niektórzy koledzy już zarabiają w inny sposób dzieląc swój czas na pracę i próby. Właściwie wróciliśmy do czasów gdy zaczynaliśmy. Jednak od tych....( z trudnością powstrzymujemy się od użycia wulgaryzmu) nic nie chcemy - kontynuuje swoją wypowiedź legendarny zespół odnosząc się do swoich antypatii politycznych. Na przestrzeni ostatnich miesięcy Kazik, Kult oraz rząd nie mieli ze sobą po drodze.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Czarnek się wygadał. Chce wprowadzić przerażającą reformę, studenci będą zupełnie bezbronni wobec przemocowych wykładowców
2. Zakupy dzisiaj zrobimy, jednak nie wszędzie. W sklepach sporo ograniczeń
3. Giertych przerwał milczenie i wyciągnął kwity, szykuje się afera roku. Rząd miał złożyć niemoralną propozycje Czarneckiemu

"Twój ból jest lepszy niż mój" stał się symbolem

Wiele osób wciąż pamięta wydarzenie sprzed kilku miesięcy oraz zamieszanie wokół Programu Trzeciego Polskiego Radia, oraz notowania, którego lista miała zostać ocenzurowana w ten sposób, by utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" nie dotarła do uszu odbiorców. Efekt mógł przerazić rządzących.

Piosenka, której słowa znają niemal wszyscy, nie tylko stała się hitem, ale zwróciła uwagę na ignorancję oraz podwójne standardy stosowane przez partię rządzącą. Najnowsze słowa opatrzone twarzą lidera legendarnego zespołu również nie przysporzy mu sympatii w PiS-ie, czy rządzie. Minister kultury Piotr Gliński raczej nie będzie zachwycony, czytając komentarz Kultu dotyczący podziału rekompensaty.

Prośba zespołu Kult do wszystkich fanów, sytuacja jest ciężka

- [...] rząd nie może ci dać żadnych pieniędzy, bo ich nie ma. Jeśli jednak komuś daje to znaczy że przedtem komuś zabrał. Zabrał setkom tysięcy uczciwie pracujących ludzi, którym teraz na dodatek zamyka interesy. Nie chcemy tych ukradzionych wam pieniędzy - te szczere i gorzkie słowa pojawiły się w poście na Facebooku. Chwilę wcześniej przeczytać możemy, że pieniądze te powinny zostać raczej przekazane na wynagrodzenie dla osób pracujących w służbie zdrowia, którzy codziennie narażają swoje życie w walce o nasze zdrowie. Na koniec Kult zaapelował do swoich fanów podzielających jego opinię.

Jeszcze miesiąc temu Eleni grała koncert „Jan Paweł II – Brat naszego Boga”, chwilę wcześniej dała show u o. Rydzyka na Jasnej Górze. Kiedyś znana z piosenki Jeszcze miesiąc temu Eleni grała koncert „Jan Paweł II – Brat naszego Boga”, chwilę wcześniej dała show u o. Rydzyka na Jasnej Górze. Kiedyś znana z piosenki "Tylko w twoich dłoniach"Czytaj dalej

- Tak. Potrzebujemy wsparcia. Jeśli chcesz nas wesprzeć to kup naszą ostatnią płytę z CD i DVD z koncertu na Polandrock. Przy okazji posłuchasz i obejrzysz największy koncert jaki odbył się na ziemi polskiej kiedykolwiek. [...] załatwimy to bez pośrednictwa tych panów (i pań). Gdyby nie było was nie byłoby nas - w taki sposób kończy się długi post legendarnego zespołu. Nastroje społeczne również nie popierają działań rządu, co więcej, spojrzenie to, nie jest to już wybiórczym krytycznym spojrzeniem na pojedyncze decyzje. W tym momencie negatywnie oceniane jest niemal każde działanie zatwierdzone u szczytu władz.

Źródło: Do Rzeczy / Facebook.com

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  2. Ciasto nie bez powodu nazywane "Szczęściem", smakuje jak czysta radość. Wykonanie jest banalnie proste, a efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania
  3. "Kryli? Mogli nie wiedzieć". Tadeusz Rydzyk zacięcie broni Gulbinowicza i Dziwisza
  4. Wraca oferta Lidla, przez którą ludzie się tratowali w kolejkach. Teraz może być podobnie
  5. Polacy uciekają z kraju. Olbrzymi wzrost zainteresowania prawdziwym rajem
  6. Ceny PlayStation 5 na polskich serwisach aukcyjnych zwalają z nóg. Nie do uwierzenia