rząd. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 15 Sierpnia 2020

Pieniądze popłyną na konta kolejnej grupy. Rząd pracuje nad wsparciem finansowym

Rząd wprowadza wsparcie dla artystów poszkodowanych przez epidemię koronawirusa SARS-CoV-2. Pomoc socjalna już wkrótce trafi do tej bardzo pokrzywdzonej przez pandemię grupy zawodowej.

Zgodnie z założeniemi projektu osoby prywatne mogą ubiegać się o wsparcie w wysokości nawet 50 proc. utraconych przychodów. Organizacje artystyczne z kolei otrzymają wsparcie w wysokości 40 proc. utraconych przychodów z działalności statutowej oraz dodatkowej za okres od 12 marca do 31 grudnia, obliczonych na podstawie danych z analogicznego okresu roku 2019.

Dziennikarka TVN została napadnięta przez nietrzeźwego mężczyznę pod kościołem. Ujawniła szczegóły dramatycznej historii ze swojej młodościDziennikarka TVN została napadnięta przez nietrzeźwego mężczyznę pod kościołem. Ujawniła szczegóły dramatycznej historii ze swojej młodościCzytaj dalej

Rząd wesprze artystów

Informacje na temat projektu pojawiły się również na profilu twitterowym Sejmu - Poseł Marek Suski przedstawił sprawozdanie sejmowej komisji z prac nad zmianą przepisów mających na celu uruchomienie nadzwyczajnych instrumentów wspierających samorządowe instytucje i organizacje artystyczne oraz osoby fizyczne wykonujące zawody twórcze - poinformowano.

Obrazy WTV"Wiadomości" TVP znów szczują na LGBT. Po raz kolejny nie uszanowano aresztowanej aktywistkiCzytaj dalej

Zgodnie z założeniami projektu wsparcie trafi również do samorządowych instytucji artystycznych i innych organizacji pozarządowych, które będą mogły ubiegać się o wsparcie w wymiarze do 40 procent utraconych przychodów.

Pomoc dla artystów zapowiadał od dawna Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. - Jesteśmy od samego początku zorientowani, że sytuacja polskiej kultury jest trudna. Epidemia dotknęła wszystkich, ale może i szczególnie te obszary, które wymagają masowego widza i kontaktu z innym człowiekiem, by realizować swoją pracę. Dlatego od początku przygotowywaliśmy różne formy wsparcia - mówił minister, wskazując jednocześnie że artyści mogą również skorzystać z innych programów pomocowych takich jak np. świadczenie postojowe.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Mnóstwo rannych, w tym dzieci. Zdjęcia z miejsca są straszne, trwa akcja ratownicza w Polsce
2. W polskim mieście doszło do bardzo poważnego wypadku, są ranni, w tym dzieci. Na miejsce natychmiast ruszył śmigłowiec

Zogdnie z zapowiedziami ministra Glińskiego łącznie do artystów wramach Funduszu Wsparcia Kultury do instytucji kultury trafi około 400 mln zł. - We wrześniu najprawdopodobniej rozpocznie się zbieranie ofert, wniosków. Myślę, że mniej więcej do miesiąca ten czas na zbieranie ofert będzie trwał i potem przejdziemy już do fazy podejmowania decyzji i wypłat - mówił minister.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromny pożar, cały budynek w ogniu. Sytuacja jest poważna. Mamy wideo
  2. Pracownik TVP3 Lublin zmanipulował materiał. Został zwolniony
  3. Lepiej zostańcie w domu, ostrzeżenia dotyczą całego kraju. Nie tylko dziś w Polsce zrobi się niebezpiecznie
  4. Znalazła przerażającą rzecz na swojej wycieraczce. Pokazała ją na antenie TVP w Studio Polska
  5. Uczestnik "The Voice of Poland" przeszedł nie tylko operację. Okazuje się, że był zakażony, a wszystko ujawniono w mediach
  6. Dramat na Pomorzu, są ranni. Wśród poszkodowanych dzieci