Rząd wypłacił górnikom czternastki. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 14 Lutego 2020

Rząd zapewnił jednej z grup zawodowych prezent na walentynki. Wydał 300 mln zł

Rząd z okazji walentynek zapewnił jednej z grup zawodowych prezent. Oczywiście najprawdopodobniej data jest tutaj zbiegiem okoliczności. Górnikom z Polskiej Grupy Górniczej udało się dojść do porozumienia z zarządem spółki. Dziś wypłacone zostały im rekordowo wysokie "czternastki".

Bogusław Hutek, szef górniczej "Solidarności" poinformował w komunikacie, że między związkowcami a przedstawicielami zarządu PGG doszło do porozumienia. Na sporne "czternastki" przeznaczona zostanie rekordowa suma - 311 mln zł.

- W stosunku do podjętych w czwartek na spotkaniu z udziałem strony rządowej uzgodnień w sprawie "czternastek" nastąpiła jedna zmiana - załogi kopalń "Staszic" i "Sośnica" otrzymają nagrody w wysokości 100 proc., a nie 97,5 proc. W pozostałych kopalniach wysokość nagrody jest na takim samym poziomie, jak uzgodniliśmy wcześniej, czyli pracownicy kopalń "ROW", "Piast-Ziemowit", "Mysłowice-Wesoła" i "Bolesław Śmiały" otrzymają "czternastki" w wysokości 112 proc. zaplanowanej sumy, a pracownicy kopalni "Ruda" i kopalni "Wujek" po 95 proc. - poinformował.

10 mln Polek i Polaków otrzyma pismo z ZUS-u. Możecie mieć nieprzyjemności, lepiej się przygotować10 mln Polek i Polaków otrzyma pismo z ZUS-u. Możecie mieć nieprzyjemności, lepiej się przygotowaćCzytaj dalej

Rząd jednak łaskawy dla górników

Spięcia między górnikami a rządem trwają w różnym natężeniu, zależnie od tego która opcja polityczna jest w danym momencie u władzy. Choć związkowcom udało się wywalczyć wysokie "czternastki", sporu związanego z wynagrodzeniem nie udało się rozwiązać. Mediacje zakończyły się fiaskiem.

- Tego się spodziewaliśmy. Zarząd nie miał dla nas żadnych nowych propozycji poza wnioskiem o przesunięcie dyskusji w sprawie płac na początek lipca, kiedy będą znane wyniki firmy za pierwsze półrocze. Na to nie mogliśmy się zgodzić - podsumował Hutek.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Zostały dwa tygodnie złożenie ważnego oświadczenia. Jeśli nie dopełnisz obowiązku ZUS rozpocznie postępowanie

2. Tragiczna wiadomość, nie żyje wspaniały Polak. Uratował dziesiątki istnień, GOPR w żałobie

3. Porażające odkrycie w żołądku psa. Niewyobrażalnie co zrobił mu właściciel

4. Rodzice przerywają milczenie ws. koszmarnych warunków na dziecięcym oddziale. "Trudno wytłumaczyć 2-latkowi, że mama śpi w hotelu"

5. Ohydne żarty polityków PiS. Homofobiczny atak na Roberta Biedronia

6. Ponad 20 osób nie żyje, jest wielu poszkodowanych. Tragiczny bilans zwiększa się z każdą godziną

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News