rząd. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Źródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Wiktor Ćwikliński
Autor Wiktor Ćwikliński - 7 Maja 2020

Rodziny nie otrzymają rekompensaty za podwyżki prądu od rządu? Niepokojące

Rząd obiecał obywatelom, że już na początku przyszłego roku dostaną rekompensaty za wzrost cen prądu. Teraz jednak prawdopodobnie wycofuje się z tego, uzasadniając decyzję wybuchem epidemii.

Na początku tego roku Polacy dostali mocno po kieszeni aż dwunastoprocentowymi podwyżkami cen prądu. Wtedy też rządzący zapowiedzieli wprowadzenie rekompensat za te zmiany, zapowiedziane na przyszły rok. Miały one amortozywać gospodarstwom domowym wzrost cen.

Minister Łukasz Szumowski nie ma złudzeń. Dwie epidemie w Polsce jednocześnie mogą wystąpić jesieniąMinister Łukasz Szumowski nie ma złudzeń. Dwie epidemie w Polsce jednocześnie mogą wystąpić jesieniąCzytaj dalej

Rząd rewiduje zapowiedzi

Niestety koronawirus SARS-Cov-2 przewrócił polską gospodarkę do góry nogami i zmusił budżet do ogromnych wydatków. Według prognoz ekspertów recesja w tym roku wyniesie 4,3 proc. Z tego powodu ministerstwo rozważa wycofanie się z części swoich obietnic. - Będziemy musieli sobie odpowiedzieć na to pytanie. Zapowiedź była. Projekt ustawy też. W międzyczasie pojawiła się epidemia, która weryfikuje wiele naszych zamierzeń - powiedział wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin w rozmowie z radiem RMF FM.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Najważniejsza osoba z WOŚP odchodzi. Nikt się nie spodziewał
2. W poprzednim roku pietruszka, teraz inne warzywo. Ceny drastycznie rosną, mamy nowy symbol drożyzny żywności

Najprawdopodobniej decyzja na ten temat zapadnie przy okazji planowania przyszłorocznego budżetu, a więc w okolicach czerwca lub lipca. Jednak nawet jeśli wtedy rządzący nie zdecydują się zmieniać swoich planów, to wszystko może zmienić druga fala epidemii, zapowiadana przez epidemiologów na jesień tego roku.

Koszty rekompensat dla budżetu są szacowane na około 2,5 miliarda złotych, co jest dosyć poważnym obciążeniem - Musimy wyważyć dwie rzeczy. Z jednej strony te ogromne potrzeby budżetu państwa na wsparcie kredytobiorców i zapobieżenie kryzysowi. Z drugiej strony mamy sytuację gospodarstw domowych - wyjaśnia Jacek Sasin. Według przecieków z rządu na stole, poza całkowitą rezygnacją, jest również opcja zakładająca ich obniżkę.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy oszacowali kiedy ludzkość uodporni się na wirusa. Musi zostać spełnione kilka warunków
  2. Śmiertelny wypadek z udziałem karetki. Kobieta zmarła na miejscu, cztery osoby ranne
  3. Skandaliczne zachowanie policjanta. Robi zdjęcia dokumentów tożsamości i publikuje w internecie
  4. Czy w kinach i teatrach obowiązywać będzie zachowanie bezpiecznej odległości? Nagłe oświadczenie wicepremiera
  5. Niewyobrażalnie tragicznie, doszło do okropnego wypadku. Nie żyje 11-latka i mężczyzna
  6. Ważny apel szefa WHO. Mówi o rzeczy, która dzieje się w Polsce

Źródło: RMF FM