Rząd już niedługo czekać mogą niezwykle istotne zmiany. O planowanej rekonstrukcji oraz kondycji opozycji w programie RMF FM opowiedział Adam Bielan.. rmf24.plŹródło: rmf24.pl
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 5 Września 2020

W programie na żywo padły niespodziewane deklaracje. Rząd czeka prawdziwa rewolucja? Chodzi o ważne nazwisko

Rząd Prawa i Sprawiedliwości coraz szybciej zmienia swoje oblicze. Choć rekonstrukcja miała czekać nas jesienią, istotne przetasowania na stanowiskach ministrów rozpoczęły się już w ubiegłym miesiącu. Do kształtu nowego rządu, planów przejęcia Senatu, przyszłości Jarosława Gowina oraz kondycji opozycji w programie RMF FM odniósł się Adam Bielan.

Rząd PiS już niedługo czekać może prawdziwa rewolucja. Zapowiadana rekonstrukcja nieoczekiwanie rozpoczęła się już w sierpniu, przynosząc dymisje ministrów zdrowia oraz resortu spraw zagranicznych. Do przetasowań w obozie Prawa i Sprawiedliwości w rozmowie z Krzysztofem Ziemcem odniósł się europoseł Adam Bielan. – Wczoraj nie było spotkania na poziomie liderów, ono odbywało się przedwczoraj, w czwartek i nie zakończyło się jeszcze żadnymi końcowymi ustaleniami. To będzie proces, który zapewne chwilę potrwa. Kolejne spotkanie przewidziane jest w poniedziałek, natomiast mogę pana zapewnić, bo rozmawiałem z uczestnikami czwartkowego spotkania, że tego rodzaju słowa oczywiście z ust pana prezesa Kaczyńskiego nie padły – przekazał polityk w rozmowie z RMF FM, komentując "Super Expressu", zdaniem którego Jarosław Kaczyński miał obwieścić koalicjantom, że "jak wam nie pasuje, to się pożegnamy".

Ważne ostrzeżenie, skażona woda popłynęła w kranach. Pod żadnym pozorem jej nie pijcie, przestrzegamy mieszkańców ŚląskaWażne ostrzeżenie, skażona woda popłynęła w kranach. Pod żadnym pozorem jej nie pijcie, przestrzegamy mieszkańców ŚląskaCzytaj dalej

Rząd Prawa i Sprawiedliwości przejmie Senat?

– Teraz mamy trzy lata bez wyborów. Idealny czas, żeby reformować kraj, wprowadzać zmiany, które są zapisane w naszym programie wyborczym, natomiast musimy się umówić na szczegółowy plan działania, na to, które zmiany będą traktowane bardziej priorytetowo i które będą wprowadzane w pierwszym rzędzie. I tego dotyczą przede wszystkim – przekazał rzecznik sztabu Andrzeja Dudy w minionych wyborach. Komentując rzekome spięcie na linii Morawiecki – Ziobro, europoseł wskazał, że były to "normalne rozmowy na początku nowego sezonu politycznego".

Uczestniczka Uczestniczka "Taniec z gwiazdami" otrzymała niespodziewany, bolesny cios. Tragedia tuż przed występemCzytaj dalej

Coraz śmielej w obozie Zjednoczonej Prawicy poczyna sobie właśnie wspomniany minister sprawiedliwości, co w sposób naturalny doprowadziło do głosów, że członkowie partii Zbigniewa Ziobry (którzy zgonie twierdzą, że nie oddadzą ani jednego miejsca) w trakcie rekonstrukcji mogą wywalczyć sobie objęcie dowodzenia nad kolejnym resortem. – To będzie wszystko pochodną kształtu rządu. Gdyby rząd pozostał w niezmienionym składzie, czyli jeżeli będzie to 20-21 resortów, nie sądzę, żeby proporcje podziału resortów pomiędzy koalicjantów się zmieniły. Ale wiemy, że są plany formowane przez pana premiera Mateusza Morawieckiego, przez pana prezesa Jarosława Kaczyńskiego, zmniejszenia liczby resortów, stworzenia większych resortów tak, żeby poprawić sprawność zarządzania. Takie są argumenty autorów tych pomysłów. Jeżeli dojdzie do zmniejszenia rzeczywiście do 12, wówczas zapewne wszyscy proporcjonalnie stracą na tym – zapewnił na antenie radia RMF FM Adam Bielan.

DZISIAJ GRZEJE:
1. Kuchenne rewolucje przekroczyły granice? Gessler rzucała jedzeniem, padły obraźliwe słowa
2. Zbiory popularnego polskiego piosenkarza zachwycają. Nikt nie podejrzewał, że uwielbiany artysta w wolnych chwilach zajmuje się ekologicznymi uprawami

Nie zabrakło też nawiązania do pogłosek dotyczących powrotu do rządu Jarosława Gowina, który rzekomo myśli o objęciu funkcji wicepremiera. – Jak wiemy, Jarosław Gowin podjął sam decyzję o odejściu z rządu w trakcie sporu o termin wyborów na wiosnę na tego roku, więc po pierwsze musimy poczekać na zakończenie rozmów na temat kształtu rządu i tego, jakie resorty przypadną poszczególnym ugrupowaniom. Po drugie musi być deklaracja Jarosława Gowina o tym, że chce wrócić... – wskazał Bielan, jako trzeci punkt wymieniając decyzje poszczególnych ugrupowań.

Najciekawszym, jak się zdaje, fragmentem rozmowy było wskazanie, że jesienią Prawo i Sprawiedliwość podejmie próbę przejęcia większości w Senacie. – Jest to możliwe. Ja od początku rozmów na temat kształtowania się władz Senatu po wyborach parlamentarnych sądziłem, że jeżeli nie uda nam się, Zjednoczonej Prawicy, zdobyć większości w Senacie bezpośrednio po wyborach, to kolejnym takim czasem, kiedy to będzie możliwe, to już będzie okres po wyborach prezydenckich – on w tej chwili nastąpił – powiedział europoseł PiS. Polityk dodał, że opozycja jest obecnie w fatalnym stanie.

– Toczą się tam wewnętrzne dyskusje na temat tego, co dalej. Ujawniają się poszczególne frakcje, grupy, które ze sobą rywalizują. Widzimy rywalizację bardzo mocną Grzegorza Schetyny z Borysem Budką. Nie wiadomo, co zrobi w tej sytuacji Rafał Trzaskowski, itd. Pamiętajmy również, że w Senacie zasiada bardzo wiele osób, które nie są członkami partii politycznych, startują z list partii politycznych, ale do tej partii nie należą, więc Senat zawsze rządził się swoimi prawami – usłyszeliśmy z ust byłego rzecznika sztabu Andrzeja Dudy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poczta Polska nalicza abonament RTV od odbiorników widmo. Mimo tego, że użytkownicy dawno je wyrejestrowali
  2. Interwencja policji w Jeleniej Górze z powodu hulajnogi. Zajście nie trwało kilku minut, tylko ok. godzinę
  3. Podobnej manipulacji jeszcze nie było. TVP Info przebiło wszystko, co pokazano do tej pory
  4. Policjanci przybyli na miejsce w ostatniej chwili. Następnych godzin malutki kot mógł już nie przeżyć
  5. Awantura w Sejmie. Poseł zupełnie się zapomniał, padło obraźliwe słowo
  6. Wideo - Kuriozalny wypadek. Podwójne potrącenie na rondzie. Ucierpiała kobieta udzielająca pomocy

Źródło: rmf24.pl