Rząd pominął kulturę i branżę muzyczną, która jest równie ważna dla gospodarki, jak wiele innych. Dlaczego?. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsŹródło: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 3 Maja 2020

Odmrażanie gospodarki trwa, wciąż jednak zamrożona zostaje kultura i branża muzyczna. Jak długo to jeszcze potrwa?

Rząd 4 maja oficjalnie rozpoczyna drugi etap odmrażania polskiej gospodarki. Takich etapów łącznie, jak dotąd, przedstawionych zostało tylko cztery. Przedsiębiorcy cieszą się i oczekują momentu, kiedy przyjdzie kolej na nich. Jest jednak spora grupa napędowa gospodarki, równie ważna, jak pozostałe, która zdaje się być brutalnie pominięta, zapomniana, niczym gorszy sort. Nie została bowiem uwzględniona w żadnym z etapów odmrażania państwa. Mowa o kulturze, a w szczególności o branży muzycznej. Co z koncertami, festiwalami i innymi wydarzeniami artystycznymi? Zakaz dot. zgromadzeń i organizacji imprez masowych obowiązuje do odwołania i nie wiadomo, co dalej.

W kulturze i rozrywce pracuje cała masa ludzi. Jest to potężna branża napędzająca polską gospodarkę. To nie tylko muzycy i czołowi artyści polskiej sceny muzycznej. To także ludzie, których zwykła "publika" może nawet nie dostrzegać, ale bez nich to wszystko nie byłoby możliwe. To menadżerowie, ekipa techniczna, dźwiękowcy, oświetleniowcy, kierowcy, organizatorzy imprez, właściciele agencji artystycznych, ludzie z obsługi wydarzeń, ludzie od reklamy, firmy zajmujące się internetową sprzedażą biletów, w końcu gastronomia czy turystyka festiwalowa. Wymieniać można bez końca. Ta branża to zdecydowanie potężny kaliber. Do tego fani, którzy kupują bilety na koncerty i płacą za nocleg w hotelach. Na tym wszystkim zarabia się duże pieniądze, którymi karmi się państwo. Dlaczego zatem branża ta została pominięta w kolejnych etapach odmrażania kraju i jego gospodarki? Co dalej?

Tomasz Sekielski zaskoczy wszystkich. Szykuje coś, czego nikt się nie spodziewał, chodzi o kolejną produkcję filmowąTomasz Sekielski zaskoczy wszystkich. Szykuje coś, czego nikt się nie spodziewał, chodzi o kolejną produkcję filmowąCzytaj dalej

Rząd w dobie epidemii zabija polską kulturę i branżę muzyczną

Koronawirus uderzył w Polskę i naszą gospodarkę niewątpliwie mocno. Dotyczy to niemal każdej branży i każdego sektora życia publicznego. W jednej z najgorszych sytuacji, jeśli nie powiedzieć fatalnej, znalazła się obecnie branża muzyczna (koncertowa) - sektor kultury i rozrywki. Rynek muzyczny dosłownie zamarł. Odwołane zostały wszystkie koncerty i imprezy muzyczne. W wielu przypadkach całkowicie lub przełożone na inny, późniejszy termin. Jednak nie wiadomo, czy dojdzie do ich realizacji nawet jesienią. Wiele zespołów i wielu artystów już do końca roku ma odwołane swoje koncerty. Z letnią trasą także mogli się pożegnać. Odwołane zostało niemal wszystko, dotyczy to zarówno mniejszych imprez na kilkadziesiąt-kilkaset osób, jak i tych większych na kilka-kilkadziesiąt tysięcy. Straty, jakie się z tym wiążą, są katastrofalne. Jak dowiedział się jeszcze w marcu Dziennik.pl, na początku zagrożenia epidemicznego w Polsce, straty branży były ogromne, a prognozowane - jeszcze większe. Z upływem kolejnych dni, tygodni i miesięcy, ludzie kultury coraz bardziej utwierdzali się w swoich obawach i było już tylko gorzej. Dodatkowo, pomijając aspekt rozrywkowo-artystyczny, te wszystkie osoby też mają przecież rodziny, a za coś trzeba żyć.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Wydało się. Szymon Hołownia nie podpisze bardzo ważnej ustawy. Biedroń i Zandberg w ostrych słowach
2. Już jutro ruszają centra handlowe. Znane są już nowe zasady, będziesz musiał się pilnować

Zakaz organizowania imprez masowych obowiązuje do odwołania i niestety nie zanosi się na prędkie jego zniesienie. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że nie wiadomo, jak długo to jeszcze potrwa i co będzie dalej. Rząd sukcesywnie ucieka od odpowiedzi na te pytania oraz od poświęcania temu zbyt dużej uwagi lub posługuje się krótkimi odpowiedziami, poruszając kwestie bezpieczeństwa i ryzyka, tym się zasłaniając. Takie odpowiedzi niestety nie napawają optymizmem. Nie napawa optymizmem także fakt, że dla polskiego rządu, kultura i branża muzyczna w kategoriach gospodarczych jest mało znacząca oraz wrzucana do jednego worka z imprezami masowymi. Oczywiście nie da się ukryć ani nie sposób polemizować z tym, że ryzyko istnieje i jest poważne, a nasze bezpieczeństwo jest teraz najważniejsze, jednak nie może przecież trwać to wiecznie. Podczas gdy cała gospodarka pomału będzie ruszać, branża muzyczna, koncertowa i eventowa dalej ma stać w miejscu, tkwić w zamrożeniu? Zdaje się to bardzo krzywdzące.

- Zakaz będzie obowiązywał dłużej, bo to ograniczenie nie nakłada aż tak bardzo dużych restrykcji na gospodarkę jako taką, a jednocześnie imprezy niosą ze sobą bardzo duże ryzyka. Dlatego na ten moment jest to zakaz do odwołania. I nie planujemy jego zniesienia ani w pierwszym, ani w drugim, ani trzecim, ani czwartym etapie - są to słowa premiera Mateusza Morawieckiego, pochodzące z jednej z konferencji prasowych z połowy kwietnia.

Jak donosił Dziennik.pl, w szczególnie dramatycznej sytuacji znaleźli się mali organizatorzy koncertów, którzy boją się, że nie podniosą się już z kolan po pandemii. Ci więksi zaś już liczą straty nawet w milionach złotych. Część organizatorów, właścicieli agencji artystycznych oraz właścicieli klubów otwarcie mówi nawet o bankructwie i zamknięciu interesu. To sytuacja bez precedensu, jest naprawdę źle. Załamani są artyści i ich fani, którzy nie wiedzą, kiedy ponownie będą mogli zobaczyć swoich idoli i cieszyć się ich muzyką na koncercie. Wydawać by się mogło, że to tylko rozrywka i bez niej da się przecież żyć, jednak jeśli przyjrzymy się temu bliżej i szerzej, dostrzec możemy jej silne walory gospodarcze. Szkoda tylko, że zapomina o nich rząd i przykre jest, że sztuka zawsze pozostaje na szarym końcu.


ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przełomowe odkrycie w badaniach nad koronawirusem. Polski zespół rozpracował kluczowy enzym
  2. Od jutra nowe godziny robienia zakupów. Ważne zmiany, które dotkną wszystkich
  3. Rada Ministrów właśnie wprowadza zmiany, o których musicie wiedzieć. Chodzi o obostrzenia
  4. Tadeusz Rydzyk ma dzisiaj urodziny. Tak wyglądała jego kariera
  5. A więc jednak. Nagle podjęto decyzję w sprawie funkcjonowania galerii handlowych, niespodziewana zmiana
  6. Lot z Polski, którego jeszcze nie było. Pierwsze takie połączenie w historii tanimi liniami

Źródło: WTV / rp.pl / muzyka.dziennik.pl

Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj wtv.pl na: Google News