6-letni Rafał uratował swoją mamę. Porażające nagranie, "mama ma zamknięte oczka". wikipedia.orgŹródło: wikipedia.org
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 31 Stycznia 2020

6-letni Rafał uratował swoją mamę. Porażające nagranie, "mama ma zamknięte oczka"

Rybnik mógł stać się miejscem tragedii. Chora mama małego Rafałka upadła i straciła przytomność. Chłopiec na szczęście zareagował wzorowo i zadzwonił na alarmowy numer 112. "Mama upadła, leży na podłodze, zamknięte ma oczka".

6-letni Rafał z Rybnika zadzwonił na numer alarmowy, gdy mama chłopczyka straciła przytomność. O sprawie informuje "Dziennik Zachodni".

– Chłopczyk zadzwonił z telefonu komórkowego na numer 112. Dyspozytor WCPR (Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie – przyp. red.) przekazuje rozmowę do nas. Jesteśmy pod wrażeniem rezolutności chłopca. Sześciolatek zareagował wzorcowo. Co ważne, wiedział, jaki numer trzeba wystukać w telefonie. Dzięki takiej postawie ratownicy medyczni mogli szybko udzielić pomocy 26-letniej pacjentce – mówi kierownik Ośrodka Koordynacji Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach Wojciech Brachaczek, cytowany przez dziennik.

Jedno z najbrutalniejszych morderstw ostatnich lat w Polsce. Jedno z najbrutalniejszych morderstw ostatnich lat w Polsce. "Był wożony w bagażniku kilka godzin"Czytaj dalej

Rybnik. "Mama ma zamknięte oczka"

Jak czytamy, mama chłopca była chora. Niewykluczone, że to ona zawczasu poinformowała Rafała, jak zachować się w podobnej sytuacji. Gazeta podkreśla, że gdy kobieta straciła przytomność i upadła na podłogę, chłopiec zachował się absolutnie wzorowo.

Dyspozytorka katowickiego WPR przeprowadziła rozmowę z dzwoniącym 6-latkiem. Jak czytamy, chłopiec podał dane swoje i swojej matki oraz adres, na jaki mają przyjechać ratownicy. Część rozmowa jest cytowana przez dziennikarzy dziennika:

– Masz otwarte drzwi do mieszka? – spytała dyspozytorka.
– Nie wiem – odparł Rafałek.
– Poszarp mamę troszkę, poklep ją po twarzy. Zobacz, czy reaguje, zobacz, czy oddycha. Rozmawiaj ze mną – cały czas zaznaczała kobieta.
Drzwi okazały się otwarte. Dyspozytorka poleciła chłopcu, by wołał o pomoc.
– Pomocy, ratunku, moja mama upadła! – wołał chłopiec.

Wówczas zareagowała jedna z sąsiadek. To ona kontynuowała rozmowę z dyspozytorem medycznym. – Dyspozytor medyczny instruuje drugą stronę, jak udzielić pierwszej pomocy. Dlatego ważnej jest, by nie wyłączać się i cały czas mieć kontakt z udzielającym instrukcji. W tym przypadku nie tylko chłopiec, ale i sąsiedzi prawidłowo wykonali polecenia dyspozytorki – zapewnia cytowany przez gazetę Wojciech Brahaczek.

Dzięki dokładnym informacjon ratownikom szybko udało się dotrzeć na miejsce i udzielić kobiecie niezbędnej pomocy.

Zdaniem dziennikarzy heroiczny czyn Rafałka zasługuje na Medal Młodego Bohatera, przyznawany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z całych sił popieramy ten pomysł.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Użytkownicy diesli mogą być naprawdę źli. Będą poważnie przepłacać za ropę

2. LOT podjął decyzję ws. lotów do Chin. Nalegało wielu Polaków

3. Zły czas dla Patryka Jakiego. Policja weszła do mieszkania jego brata, usłyszał zarzuty

4. Tomasz Sekielski nie wytrzymał. Kurski straci nerwy widząc, co wymyślił

5. Nastolatka walczy o życie żubra. Wydano na niego wyrok, każdy może pomóc

6. Sytuacja jest poważna, mała córeczka gwiazdora disco polo w szpitalu. "Prosimy o modlitwę"