Siergiej Ławrow. EAST NEWSŹródło: EAST NEWS
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 17 Stycznia 2020

Zapowiada się poważny konflikt dyplomatyczny. Rosja odtajniła dokument

Rosja odtajniła dokumenty dotyczące wkroczenia Armii Czerwonej do Polski w styczniu 1945 roku. Opublikowanie dokumentów ma być "kontynuowaniem ochrony prawdy historycznej". Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow skomentował również decyzję Andrzeja Dudy dotyczącą wyjazdu do Izraela.

Zdaniem rosyjskiego ministerstwa obrony polskie podziemie było odpowiedzialne za wymordowanie Żydów oraz Ukraińców w 1945 roku. "Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów", głosi oświadczenie zamieszczone na Facebooku.

Ministerstwo opublikowało informację dotyczącą dokumentów na swoich profilach na Facebooku i Twitterze.

Rosyjski resort obrony zamieścił linki do zbioru dokumentów oraz do strony internetowej poświęconej "75. rocznicy wyzwolenia miasta". Folder z plikami do pobrania nosi nazwę "Wyzwolenie Warszawy", podaje Polskie Radio. Na stronie z domeną rosyjskiego MON zamieszczono m.in skany dokumentów oraz informacje o powstaniu warszawskim, Armii Krajowej, obozach zagłady na terytorium Polski, "walce o Warszawę" oraz informacje o "pomocy gospodarczej, jaką zapewniono polskiej ludności".

Wyciekł list zabójcy Pawła Adamowicza. Tylko dla osób o mocnych nerwachWyciekł list zabójcy Pawła Adamowicza. Tylko dla osób o mocnych nerwachCzytaj dalej

Rosja: przeciwdziałanie fałszowaniu historii

Rosyjski MON zaznaczył, że dokumenty pochodzą z zasobów Centralnego Archiwum Ministerstwa Obrony Rosji. Jak zaznacza WP, rosyjski resort dodał, że jest to "kontynuacja działalności resortu obrony, mającej na celu ochronę i obronę prawdy historycznej, przeciwdziałanie fałszowaniu historii, próbom rewizji rezultatów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej i II wojny światowej".

Twitter MFA

Do publikacji wspomnianych dokumentów odniósł się również szef Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow. – Rosja będzie nadal czynić wszystko, co jest konieczne do przeciwdziałania fałszowaniu historii i zachowania dobrego imienia żołnierzy zwycięzców – powiedział. TOK FM przypomina, że Szef MSZ stwierdził również, iż "byłoby ważne", by poznać opinię Polaków na temat opublikowanych dokumentów. Zaznaczył, że Rosja otwarta jest na dialog w tej sprawie.

Siergiej Ławrow odniósł się także do zaplanowanego na 23 stycznia Światowego Forum Holokaustu. Przypomnijmy, że w Izraelu nie pojawi się Andrzej Duda. Prezydent uzależnił swój wyjazd na Forum od możliwości wypowiedzenia się podczas uroczystości, by tym samym mieć możliwość odniesienia się do wysoce prawdopodobnych inwektyw, które padną z ust Putina. Dudzie odmówiono jednak tego prawa.

– Wiemy, że nasi polscy koledzy – choć prezydent Andrzej Duda powiedział, że nie pojedzie na to wydarzenie, nie wiem czemu (...) – próbują przekonać zachodnich uczestników (...), aby oni w swoich wystąpieniach przedstawili polski punkt widzenia, odnoszący się do stanowiska Rosji wobec II wojny światowej – powiedział Ławrow, cytowany przez "Wirtualną Polskę".

ZOBACZ TAKŻE:

1. Poczta Polska pilnie ostrzega swoich klientów. Wielu może paść ofiarą oszustwa

2. W Australii w końcu spadł deszcz. Niestety eksperci przed nim ostrzegają, może być jeszcze gorzej

3. Mieszkasz w Warszawie? Lepiej nie wychodź dziś z domu

4. Powstaje film o ks. Kaczkowskim. Niezwykła charakteryzacja aktora, grającego główną rolę

5. Andrzej Duda przyznał, że nie jest zadowolony ze swojego wyglądu. Planuje metamorfozę

6. Agonia dziecka trwała dniami, z głodu jadło proszek do prania. Jego mama w tym czasie oddawała się haniebnym czynnościom