Roman Polański. Wikipedia
Źródło: Wikipedia
Wszystkie wideo autora Michalina Kobla
Autor Michalina Kobla - 2 Grudnia 2019

Roman Polański się poddał. Koniec tolerancji dla reżysera

Roman Polański od 1977 roku pozostaje ścigany przez amerykański wymiar sprawiedliwości. Podanie środków usypiających i gwałt na 13-latce nie przekreśliły jego kariery - reżyser zbiegł ze Stanów, dalej tworzył, w między czasie otrzymał nawet Oscara. Pracując we Francji, korzysta z luksusu przedawnienia wyroku. W świadomości publicznej, gwałt na dziecku się jednak nie przedawnia.

30 listopada Roman Polański miał gościć w łódzkiej filmówce. Reżyser odwołał spotkanie ze studentami niedługo przed protestem, który i tak odbył się na uczelni. Wcześniej, władze szkoły bagatelizowały gwałty, których się dopuścił, określając je "niejednoznacznymi i skomplikowanymi".

Przekroczył wszelkie granice na antenie TVN. Broni się niesmacznym wpisem i usuwa komentarze (sprawdziliśmy)Przekroczył wszelkie granice na antenie TVN. Broni się niesmacznym wpisem i usuwa komentarze (sprawdziliśmy)Czytaj dalej

Przypominamy, że 13-latka, najprawdopodobniej, nie była jedyną ofiarą Polańskiego. Valentine Monnier wyznała na łamach "Le Parisien", że reżyser zgwałcił ją w 1975, kiedy miała zaledwie 18 lat. Tamtej zimy pojechała do szwajcarskiego domu z grupą przyjaciół. Nie miała podejrzeń, kiedy Polański zaprosił ją na piętro. Jak relacjonuje Monnier, artysta uderzył ją, zdarł ubrania i zgwałcił.

- Mówiłam sobie: to Roman Polański, nie może ryzykować, że ktoś się o tym dowie, więc będzie musiał mnie zabić - mówiła aktorka.

Roman Polański przestraszył się protestów

Reżyser w ostatniej chwili odwołał swoje spotkanie ze studentami łódzkiej filmówki. Mimo to na miejscu odbyły się protesty. Gdyby Polański nie zrezygnował, musiałby zmierzyć się z transparentami o treści: "Gwałciciel - nie gwiazda" czy "Dość litości dla przemocowych gości! Tu się gwałci ludzi!".

Przed uczelnią doszło do przepychanek. Interweniowała policja.

Jeszcze przed rozpoczęciem protestu, odznaczenie Polańskiego w Alei Gwiazd, zostało zalane czerwoną farbą.

ZOBACZ TAKŻE:

1. Polak w niewyobrażalny sposób zaatakował chore dziecko. Nie mieści się w głowie

2. Jurek Owsiak o sytuacji polskiej służby zdrowia. Poruszające, smutne słowa

3. W Polsce sytuacja bez precedensu. Chcą eksmitować księdza z celi

4. Nawet kret nie pomaga na zatkany zlew? Mamy sprawdzone rozwiązanie

5. Księża nie płacą, jak reszta Polaków. Obowiązuje ich specjalny system podatkowy

6. Błyskawiczne w wykonaniu ciasto z twarogiem. Każdy kawałek rozpływa się w ustach