Dziennikarz Robert Mazurek gościł na antenie radia RMF FM szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka.. Facebook/RMF24.pl (screen)
Źródło: Facebook/RMF24.pl (screen)
Wszystkie wideo autora Konrad Wrzesiński
Autor Konrad Wrzesiński - 26 Października 2020

Robert Mazurek znokautował Michała Dworczyka pytaniem o ustawę antyaborycjną i wpływ na TK. Minister się miotał, oburzające

Dziennikarz Robert Mazurek gościł na antenie radia RMF FM szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michała Dworczyka. W trakcie rozmowy poruszono m.in. kwestię koronawirusa czy decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Wobec pokrętnego sposoby prowadzenia rozmowy przez polityka PiS prowadzącemu puściły nerwy.

– Czy Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało zmieniać ustawę aborcyjną po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że aborcja w jednej z tych przesłanek jest niekonstytucyjna? Chodzi oczywiście o to, gdy płód jest zagrożony wadą nieodwracalną – pytał swojego gościa Robert Mazurek. Michał Dworczyk, powielając taktykę przyjętą przez polityków partii rządzącej, nie zamierzał jednak odpowiadać wprost.

Plany rządu wyszły na jaw. Możemy się spodziewać drugiego lockdownu?Plany rządu wyszły na jaw. Możemy się spodziewać drugiego lockdownu?Czytaj dalej

Słowna przepychanka w programie RMF FM

– Tak, ta jedna przesłanka została zakwestionowana jako niezgodna z konstytucją. Pozostałe dwie przesłanki, czyli kiedy ciąża jest wynikiem przestępstwa albo kiedy zagraża życiu matki, nadal oczywiście obowiązują... – opowiadał szef Kancelarii Premiera.

– Panie ministrze, czy Prawo i Sprawiedliwość będzie chciało zmienić ustawę aborcyjną? – dopytywał wprost Mazurek. Dworczyk brnął jednak w przygotowaną narrację. Tak oto otrzymaliśmy kilkadziesiąt sekund słownych przepychanek:

– Tym orzeczeniem Trybunał wpisał się w dotychczasową linię orzeczniczą i wypowiedzi czy to pana profesora Zolla, czy profesora Rzeplińskiego, którzy w tej sprawie się wypowiadali...

– Panie ministrze, pozwolę sobie trzeci raz zadać to pytanie. Porozumienie Gowina chce zmiany ustawy aborcyjnej, pan poseł Piecha, były minister, też chciałby zmienić tę ustawę. Proste pytanie: czy Prawo i Sprawiedliwość chciałoby zmienić ustawę aborcyjną?

– Te wypowiedzi, które pan redaktor cytuje, dotyczą przede wszystkim wad letalnych dzieci poczętych, i to oczywiście jest bardzo ważny temat, którego nie wolno bagatelizować...

– Dlatego właśnie ja nie bagatelizuję i zadaję panu pytanie po raz czwarty, a pan nie chce odpowiedzieć na to pytanie...

– [...] Przede wszystkim powinni wypowiedzieć się najpierw eksperci.

Udało się za piątym razem. – Ja zadałem to pytanie cztery razy. Zadam pytanie po raz piąty, ostatni w tej części rozmowy, ale być może będę pytał do skutku. Panie ministrze, czy Prawo i Sprawiedliwość chciałoby zmienić ustawę aborcyjną?

Nieoficjalnie: Jest reakcja Jarosława Kaczyńskiego na decyzję TK ws. aborcjiNieoficjalnie: Jest reakcja Jarosława Kaczyńskiego na decyzję TK ws. aborcjiCzytaj dalej

– W tej chwili nie ma żadnych prac nad taką zmianą legislacyjną. Ale nie wolno tu lekceważyć żadnych głosów – przekazał Michał Dworczyk.

DZISIAJ GRZEJE: 1.Kontrowersyjny ksiądz zaproponował karę śmierci za aborcję. Nie mieści się w głowie
2. Wiceminister wygadała się o przygotowaniach rządu do lockdownu. Można się przerazić
3. TVN musiał ocenzurować fragmenty "Faktów". Porażająco mocny materiał

Robert Mazurek: "Narusza pan powagę tej rozmowy"

W dalszej części szef Kancelarii Premiera usiłował przekonać słuchaczy, że Trybunał Konstytucyjny w żaden sposób nie jest zależny od PiS-u. – Panie redaktorze, ja pragnę zwrócić uwagę, że pan trochę przecenia Prawo i Sprawiedliwość i rząd, uważając, że na wszystko mamy wpływ... – rozpoczął Dworczyk. Zapytany przez Mazurka, czy partia nie miała wpływu na decyzję TK, odparł: – Jest on niezależnym oddziałem konstytucyjnym i rząd nie ma na niego wpływu.

– Czyli, rozumiem, to niezależny Trybunał składający się z ekspertów niemających nic wspólnego z polityką i wybieranych spoza klucza politycznego tak po prostu zdecydował?

– Jest to niezależny organ konstytucyjny i naruszanie jego powagi i podkopywanie jego autorytetu jest szkodliwe z państwowego punktu widzenia – upierał się Dworczyk.

– Niech się pan nie gniewa, panie ministrze, ale to pan narusza powagę tej rozmowy, próbując nam wmawiać, że takie rzeczy dzieją się całkowicie poza wiedzą i zgodą Prawa i Sprawiedliwości, a przynajmniej prezesa – zakończył ten fragment rozmowy Robert Mazurek.

Kasia Cichopek jako jedyna postanowiła się wyłamać, władzom TVP może się nie spodobać. Czy poniesie konsekwencje?Kasia Cichopek jako jedyna postanowiła się wyłamać, władzom TVP może się nie spodobać. Czy poniesie konsekwencje?Czytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niestety, w tym roku bez tradycyjnej Wigilii. Minister Zdrowia zdradził prawdę. Polacy mogą zapomnieć o podróżach
  2. Już dzisiaj rusza pierwszy szpital tymczasowy. Łóżka czekają na pacjentów
  3. Przełomowe wieści. Kaczyński nagle w poważnych tarapatach, sytuacja jakiej nie było od miesięcy
  4. Zadziwiające sceny na Strajku Kobiet. Protestujący mijali policjantkę, nagrano jej nietypowy gest
  5. Kayah zmieniła tekst piosenki. Znaczący gest w stronę kobiet, sytuacja, jakiej jeszcze nie było
  6. Trzech mężczyzn pchało VW Golfa na autostradzie. Zachowanie ich kolegi było kuriozalne - Wideo
  7. Polacy masowo popełniają okropny błąd podczas gotowania gołąbków. Właśnie dlatego kapusta jest twarda i niesmaczna