Restauracje i inne punkty gastronomiczne na czas epidemii pozostają zamknięte do odwołania. Kiedy możemy się jego spodziewać?. Pixabay/buffetcrushŹródło: Pixabay/buffetcrush
Wszystkie wideo autora Pamela Obuchowska
Autor Pamela Obuchowska - 26 Kwietnia 2020

Kiedy otwarte zostaną restauracje i punkty gastronomiczne? Data może być inna od przewidywanej, poznaliśmy nowe prognozy

Restauracje i inne punkty gastronomiczne na czas epidemii pozostają zamknięte do odwołania. Kiedy możemy się go spodziewać? Rząd powoli szykuje Polskę na odmrażanie kraju i jego gospodarki. Niektóre branże wrócą do życia szybciej, inne zaś niestety później. A jak to może wyglądać w przypadku branży gastronomicznej? Głos w tej sprawie i swoje przewidywania wyraził popularny szef kuchni Andrzej Polan.

Rząd już po majówce planuje przechodzić do kolejnych etapów odmrażania kraju i polskiej gospodarki. Dotyczy to niemal każdego sektora życia. Stopniowo otwierane mają być także galerie handlowe. A co z restauracjami? Otwarcie gastronomii znalazło się w trzecim etapie odmrażania gospodarki, ale nie wiadomo, kiedy to nastąpi. - Przed nami wiele ciężkich miesięcy - prognozuje Andrzej Polan.

NYP: 46-latka ożyła w domu pogrzebowym. Dramatyczne szczegóły sprawyNYP: 46-latka ożyła w domu pogrzebowym. Dramatyczne szczegóły sprawyCzytaj dalej

Restauracje i inne punkty gastronomiczne na czas epidemii pozostają zamknięte do odwołania. Kiedy możemy się jego spodziewać?

Niestety wokół odmrażania branży gastronomicznej krąży wciąż wiele niewiadomych. Jak ustalił dziennikarz WP Marcin Makowski, po 15 maja, zachowując nadal istotne obostrzenia i reżim sanitarny, rząd zamierza dać zielone światło stacjonarnej działalności gastronomicznej. Restauratorzy nie wiedzą jednak jak będzie to wyglądało w praktyce oraz czego mogą się spodziewać, myśląc o wspomnianych obostrzeniach. W gruncie rzeczy wciąż niewiele wiadomo, a ze strony rządu jakiekolwiek działania i kroki oraz prognozy są bardzo ostrożne i niejasne.

- Nie posiłkuję się niesprawdzonymi informacjami, wprowadzającymi w błąd. Na razie słychać tylko domysły na ten temat. My naprawdę czekamy na jakieś konkretne ruchy, zdecydowane podanie nam ręki - mówi dla WP Andrzej Polan, szef kuchni, właściciel restauracji Polana Smaków, znany również z programów telewizyjnych.

DZISIAJ GRZEJE: 1. Polacy na potęgę wypłacają pieniądze. W bankomatach zaczyna brakować gotówki, chodzi o konkretne nominały
2. Nastolatek siedział na krawędzi 11-piętrowego bloku i machał nogami. Ludzie zdębieli

- Staram się robić wszystko, aby utrzymać moją restaurację, pracowników i oczywiście siebie. Naszym pierwszym pomysłem jest wprowadzenie nowej karty i możliwości zamówienia posiłków do domu – mówi szef kuchni. - Koncepcja "obiad do domu" bardzo podoba się naszym stałym gościom, ale to niestety zbyt mało, aby móc utrzymać biznes – dodaje na łamach portalu.

- Sytuacja w Polanie Smaku jest dramatyczna, jak w całej branży gastronomicznej. Ludzie zostają w domach i ograniczają wydatki - mówi.

Jak zaznacza restaurator, cała branża gastronomiczna jest obecnie pogrążona w ogromnym kryzysie, a niestety końca tego nie widać i trudno będzie powstać w kolan. Przed nimi jeszcze długa droga i ciężkie miesiące, czego są świadomi.

- Zniesienie ograniczeń i tzw. odmrażanie gospodarki nie sprawi, że ludzie zaczną tłumnie przychodzić do restauracji. Dlatego przed nami wszystkimi co najmniej kilka ciężkich miesięcy wielkiego wysiłku i pracy, aby zaproponować naszym gościom i klientom dania i produkty, które spełniają ich oczekiwania w tym trudnym czasie. A nam, restauratorom, pozwolą przetrwać - tłumaczył Polan dla WP.
 

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaskakujące wyniki badań. Naukowcy sprawdzą czy nikotyna zapobiega rozprzestrzenianiu się komórek wirusa
  2. Premier: już od 4 maja zniesienie kolejnych obostrzeń. Wielu Polaków długo na to czekało
  3. Papież Franciszek nawołuje wiernych do ważnej decyzji. Może mieć wpływ na życie każdego
  4. mBank go ukarał, bo nie dopełnił formalności przez zamknięte urzędy. Czy każdego klienta spotkać może niesprawiedliwość?
  5. Polacy na potęgę wypłacają pieniądze. W bankomatach zaczyna brakować gotówki, chodzi o konkretne nominały
  6. Wakacje 2020 będą inne niż wszystkie inne. Eksperci zdradzili, jak będą wyglądały, aż trudno uwierzyć

Źródło: msp.money.pl / WP