Koszulka Reserved, która obraża. facebook.com/Agata-Puscikowska-autorka, Wikimedia Commons/Artur AndrzejŹródło: facebook.com/Agata-Puscikowska-autorka, Wikimedia Commons/Artur Andrzej
Wszystkie wideo autora Paweł Sekmistrz
Autor Paweł Sekmistrz - 2 Grudnia 2020

Oburza was, czy bawi? W sieci zawrzało przez świąteczną koszulkę sieci Reserved

Reserved to znana polska marka odzieżowa, która stanęła w ogniu krytyki po tym, jak jedna z polskich autorek literackich opublikowała na swoim Facebooku zdjęcie najnowszego wzoru, który umieszczany jest na t-shirtach firmy. Przedstawia on zataczającego się św. Mikołaja i cytat z Pisma Świętego.

  • W sklepach Reserved pojawiła się koszulka z grafiką przedstawiającą pijanego świętego Mikołaja
  • Autorka związana z "Gościem niedzielnym" poczuła się obrażona rysunkiem na t-shircie
  • Firma Reserved postanowiła wycofać ze sklepów kontrowersyjną odzież

Wzór na koszulce Reserved wzbudził ogromne kontrowersje. Niektórym nie spodobało się przedstawienie pijanego świętego Mikołaja opatrzone cytatem "Odkupienie win". 

Podczas gdy Marta Kaczyńska kryje swoją prywatność, jej b. mąż nie zamierza. Pochwalił się dokonaniem synaPodczas gdy Marta Kaczyńska kryje swoją prywatność, jej b. mąż nie zamierza. Pochwalił się dokonaniem synaCzytaj dalej

Reserved w ogniu krytyki 

Reserved to jedna z najbardziej znanych polskich marek odzieżowych. Niezwykle popularna w naszym kraju, zauważona została również przez zagranicznych konsumentów. W ten sposób sklepy sygnowane nazwą otwarte zostały m.in. w Niemczech, Wielkiej Brytanii a nawet Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia, firma odzieżowa postanowiła wprowadzić na rynek nową kolekcję ubrań z motywami tematycznymi, zawierającymi elementy typowe dla tego okresu. Okazało się jednak, że nie wszystkim spodobały się grafiki przedstawione na koszulkach marki. 

Ogromne kontrowersje wywołał przede wszystkim jeden wzór, przedstawiający postać świętego Mikołaja, idącego ramię w ramię z reniferem. Obaj "bohaterowie" zdają się wędrować dość nierównym krokiem, popijając wino i niosąc torebkę z butelkami. Niżej znajduje się podpis - Odkupienie win

Rysunek na t-shircie Reserved, a szczególnie napis, będący cytatem z Pisma Świętego, nie spodobał się polskiej pisarce Agacie Puścikowskiej, która postanowiła podzielić się na Facebooku swoją refleksją na ten temat. 

Od dziś zakupy w 1500 placówkach Rossmanna będą wyglądać inaczej. Prawdziwa rewolucjaOd dziś zakupy w 1500 placówkach Rossmanna będą wyglądać inaczej. Prawdziwa rewolucjaCzytaj dalej

Obraźliwy obrazek?

Autorka związana z "Gościem niedzielnym" opublikowała na swoim Facebooku wpis, w którym poddaje krytyce nowe grafiki, które pojawiły się na koszulkach marki Reserved. Twierdzi, że obrażają one jej uczucia religijne. 

(...) chciałam dziś zakupić sporo ubrań - dla siebie i rodziny. Jednak z przykrością zauważyłam, że macie specyficzne poczucie humorku, które uderza we wrażliwość zarówno moją, jak i moich bliskich. Heheszki z pijanego czerwonego pajaca to akurat kwestia gustu. O gustach się nie dyskutuje, chociaż grafika słaba. Ale podpis to nie dowcipna gra słów, jak pewnie będziecie tłumaczyć, lecz prymitywne granie na wartościach bliskich wielu Polakom. Niesmaczne, głupie, niepotrzebne. Marketing, który mruga oczkiem do części klientów, a pluje na innych, to zły pomysł. Bez żalu więc. Żegnam. A byłam stałym klientem od lat. - napisała na swoim Facebooku Agata Puścikowska. 

Teksty wybrane dla Ciebie:

Do słów autorki "Wojennych sióstr" odniosła się szybko firma Reserved, która zdecydowała o usunięciu produktów opatrzonych grafikami ze swoich sklepów. Firma podkreśliła jednocześnie, że jej intencją nie było obrażanie kogokolwiek. 

Przepraszamy za zaistniałą sytuację. Nie mieliśmy na celu obrażenia niczyich uczuć. Ze względu na to, że nadruk rzeczywiście można odczytać dwuznacznie, podjęliśmy decyzje o wycofaniu tego modelu ze sprzedaży w naszym sklepie internetowym oraz salonach stacjonarnych. - skomentowała firma Reserved. 

Wielu internautów nie potrafi zrozumieć decyzji Reserved o wycofaniu się z modelu koszulki. Komentatorzy podzielili się na tych, których bawi rysunek zamieszczony na t-shircie oraz tych, którzy zdecydowanie poczuli się urażeni widokiem pijanego świętego Mikołaja. 

A co Wy uważacie na ten temat? Bawi Was ta grafika czy obraża? 

Fragment zdjęcia wyróżniającego przedstawiającego koszulkę pochodzi z wpisu zamieszczonego na Facebooku Agaty Puścikowskiej (facebook.com/Agata-Puscikowska-autorka)

Kamil Durczok od tygodni nie może wyjść z choroby. Ujawnił, w jakim jest stanieKamil Durczok od tygodni nie może wyjść z choroby. Ujawnił, w jakim jest stanieCzytaj dalej

źródło: facebook.com/Agata-Puscikowska-autorka, znak.com.pl

Zobacz także w naszych serwisach: